Blefaroplastyka - lifting, wycinanie i podniesienie górnych powiek

Z upływem czasu cienka skóra powiek traci swoją elastyczność, co powoduje opadanie powiek (tzw. ptoza) i nadaje twarzy wyraz smutku i zmęczenia, a także może zredukować znacznie pole widzenia. Kiedy funkcja podnoszenia powiek jest ograniczona próbujemy odruchowo „pomagać powiekom” napinając mięśnie czoła, co powoduje także pogłębienie zmarszczek na czole, a nawet bóle głowy. Czasem rozciągnięta skóra sięga rzęs, a nawet „kładzie się” na nich.

Kto może poddać się zabiegowi plastyki górnych powiek?
Zabiegiem będą zainteresowane szczególnie osoby, które chcą odmłodzić okolice oczu, jak również te, które mają problem estetyczny lub okulistyczny związany z opadaniem powiek.

Czego mogę się spodziewać po zabiegu plastyki górnych powiek?
Blefaroplastyka polega na usunięciu zbędnej skóry górnej powieki. Efektem jest więc odmłodnienie i pogodniejszy wyraz twarzy, młodsze i lepiej widoczne oczy oraz efekt liftingu w okolicy oczu. Dzięki plastyce powiek często widać dodatkowy efekt w postaci wygładzenia zmarszczek na czole.

Ile trwa zabieg i rekonwalescencja po zabiegu plastyki górnych powiek?
Czas trwania zabiegu to około godzina. Szwy zostają usunięte po ok. 7 dniach. Rekonwalescencja jest zasadniczo niebolesna. Blizna, która pozostaje jest ukryta w fałdzie powiekowej, czyli w miejscu, które jest niewidoczne w momencie, gdy oko jest otwarte. Wraz z upływem czasu blizna po zabiegu blednie i staje się prawie niedostrzegalna. Proces ten trwa kilka tygodni. Po ok. 7-10 dniach pacjent wraca do obowiązków zawodowych.

Czy możliwe są powikłania po zabiegu plastyki górnych powiek?
W Instytucie Aspazja potencjalne powikłania są ograniczone do minimum, dzięki:

  • świetnemu chirurgowi z wieloletnim doświadczeniem.
  • dodatkowemu naświetlaniu innowacyjnymi lampami LED przed zabiegiem. Skóra po naświetleniu jest pobudzona do regeneracji, silniejsza i lepiej znosi zabieg. Zaczerwienienia i obrzęki zostają zmniejszone do minimum.
  • sterylności sprzętu za sprawą używania jedynie jednorazowych lub wysterylizowanych medycznym autoklawem narzędzi. Dodatkowo powietrze w pomieszczeniu zabiegowym jest filtrowane przez lampy bakteriobójcze oraz filtry HEPA.
  • pełnej opiece i skrupulatnym procedurom przed, w trakcie oraz po zabiegu. 
Efekty
Działanie
Krok po kroku

Efektem zabiegu jest wyraźne odmłodzenie wyglądu twarzy o ok. 10 lat, poprawia się także jej wyraz. Dzięki usunięciu zbędnych partii skóry oko zostaje uwydatnione i staje się większe optycznie. Zabieg przynosi trwałe skutki – powieka zostaje podniesiona. Indywidualną kwestią zależną od osobniczych cech (m.in. wieku, codziennej aktywności, rodzaju skóry, genów) jest utrzymywanie się efektów zabiegu. Pacjent po zabiegu może wrócić do domu. Szwy usuwa się po ok. 7 dniach, natomiast rekonwalescencja jest niebolesna.

Podczas zabiegu usuwa się nadmiar skóry i mięśnia okrężnego. Czasami również redukuje się pewną ilość uwypuklającego się tłuszczu oczodołowego. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Plastyka górnych powiek polega na nacięciu w zmarszczki naturalnej, następnie wycina się nadmiar skóry i mięśnia okrężnego oka, co znacznie pogłębia górną część powieki. Ranę zaszywa się bardzo cienką nitką tak, że blizna jest praktycznie niewidoczna. W celu ochrony przed infekcją na ranę zakłada się opatrunek.

  1. Wstępna konsultacja ze lekarzem chirurgiem, podczas której ustala on zasadność wykonania zabiegu. Lekarz odpowie na konkretne pytania, przedstawi na czym polega plastyka powiek w danym, indywidualnym przypadku i jakich rezultatów można się spodziewać. Pacjent jest zobowiązany do poinformowania lekarza o wszystkich dolegliwościach, chorobach i przyjmowanych lekach oraz suplementach diety.
  2. Ewentualne wykonanie badań laboratoryjnych, jeśli na konsultacji zaleci je lekarz.
  3. Na 10 dni przed zabiegiem nie wolno zażywać Aspiryny oraz witaminy E.
  4. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym.
  5. Zaznaczenie przez chirurga poszczególnych linii naturalnych zmarszczek powieki. Dzięki temu po korekcji trudno będzie dostrzec dobrze ukryte w naturalnych fałdach operowane miejsca.
  6. Specjalistyczne znieczulenie miejscowe.
  7. Po znieczuleniu i odkażeniu powiek dokonanie nacięć przez chirurga i usunięcie nadmiaru skóry powiek, przepuklin tłuszczowych lub części mięśnia okrężnego, jeśli jest to konieczne.
  8. Zamknięcie nacięć przez założenie specjalnych szwów, co jeszcze bardziej minimalizuje widoczność blizn.
  9. Operacja plastyczna powiek kończy się nałożeniem sterylnych opatrunków.
  10. Po zabiegu należy zapewnić sobie transport do domu, ponieważ nie jest możliwe samodzielne kierowanie pojazdem.
  11. Pacjent może wykonywać codzienne czynności samodzielnie.
  12. W pierwszych dniach mogą się pojawić obrzęki powiek oraz zasinienie w okolicy powiek dolnych.
  13. W pierwszej dobie po zabiegu można czytać książki, oglądać telewizję i pracować na komputerze, ale w ograniczonym zakresie, co jest związane ze zmęczeniem. Do pełnej aktywności powraca się po ok. 10 dniach.
  14. Wskazane jest używanie okularów przeciwsłonecznych przez kilka tygodni.
  15. Pacjenci używający soczewek kontaktowych mogą je założyć po zdjęciu szwów (5-7 dzień).
  16. Przez okres trzech tygodni od zabiegu należy wstrzymać się od intensywnych ćwiczeń i prac fizycznych oraz spożywania alkoholu. Należy także zrezygnować z sauny i solarium.
Czas trwania zabiegu: -
90
min
Bezpieczeństwo
Przeciwwskazania

Korekta powiek górnych jest powszechnie uważana za bezpieczny zabieg. Ewentualne komplikacje zdarzają się niezwykle rzadko, a najczęściej dotyczą jedynie stopnia estetyki blizny. Po zabiegu może pojawić się obrzęk powiek oraz podrażnienie spojówek, które mija po około dwóch tygodniach.

W Instytucie Aspazja przed zabiegiem twarz naświetlana jest nowoczesnymi lampami LED, dzięki czemu skóra powiek jest lepiej przygotowana na zabieg, a powikłania zostają zredukowane do minimum.

Zabieg wykonywany jest w specjalnie przystosowanej sali, w której powietrze filtrowane jest przez lampy bakteriobójcze oraz filtry HEPA. Wszystkie narzędzia wykorzystywane podczas zabiegu są, albo jednorazowego użytku, albo sterylizowane są w medycznym autoklawie. Zmniejsza to możliwość powikłań do minimum.

  • nieuregulowana cukrzyca,
  • nieuregulowana nadciśnienie,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • niedokrwistość,
  • ropne stany zapalne,
  • nowotwory,
  • nieleczone choroby tarczycy,
  • ciąża,
  • przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi (Aspiryna, witamina E).

Zabieg wykonywany przez:

Blefaroplastyka plastyka gornych powiek lek. med. Zbigniew Fabiszewski

chirurg. Absolwent Akademii Medycznej w Poznaniu - II stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. Doświadczenie zawodowe oraz współkierowanie oddziałem szpitalnym daje mu możliwość wybrania optymalnej diagnostyki i terapii dla Pacjenta. Oprócz szeroko pojętej chirurgii ogólnej prowadzi leczenie z zakresu specjalistycznej terapii schorzeń żylnych (usuwania żylaków, owrzodzeń żylnych), a także proktologicznej (hemoroidów, szczelin odbytu, polipów i kłykcin) oraz chirurgii dermatologicznej (usuwanie znamion barwnikowych i guzków skóry i  tkanki podskórnej). W trosce o jakość świadczonych usług stale podnosi swoją wiedzę oraz umiejętności uczestnicząc w specjalistycznych kursach i konferencjach. Interesuje się nowymi technikami z zakresu chirurgii. W wolnych chwilach zgłębia wiedzę z zakresu historii współczesnej. Lubi dobrą książkę i film.