Wiele osób boryka się obecnie z obrzękami limfatycznymi wywołanymi przez czynniki wrodzone lub nabyte. Czym jest to schorzenie, jak się objawia, czy istnieją metody jego leczenia lub zabiegi wspomagające walkę z chorobą? O tym opowiadamy w poniższym artykule.
Wszystkiemu winny zastój chłonki
Obrzęki limfatyczne to nic innego, jak nadmierne gromadzenie się płynu tkankowego, tzw. chłonki, w skórze i tkance podskórnej. Najczęściej dotyczą one kończyn górnych i dolnych, choć bywają przypadki, gdy opuchlizna uwidacznia się w okolicach twarzy czy brzucha. Przez zastój niemożliwe jest odprowadzanie chłonki (inaczej limfa) do układu krążenia. Z upływem czasu w miejscu dotkniętym obrzękiem limfatycznym dochodzi do namnożenia komórek tkanki łącznej, gromadzenia się włókien kolagenowych i rozpadu włókien elastynowych.
Etiologia schorzenia może być różna, wyróżnia się czynniki pierwotne, czyli, np. wady wrodzone naczyń czy choroby, jak i wtórne; do tych ostatnich można zaliczyć m.in. urazy, zakażenia pasożytnicze np. nicieniami z gatunku filaria, powikłania jatrogenne (pozabiegowe) czy polekowe.
Objawy wymagające leczenia
Obrzęki limfatyczne, bez względu na ich przyczynę, mają jeden, główny objaw: opuchliznę. Kończyny wydają się ciężkie, palce przybierają kształt prostokątny (tzw. palce kiełbaskowate), skóra jest blada. Wraz z rozwojem choroby – szczególnie tej nieleczonej – opuchlizna zaczyna się powiększać i obejmować kolejne, dotąd niezajęte tkanki. Wcześniej miękkie, plastyczne i luźne tkanki teraz stają się bardziej twarde, skóra zaś się przebarwia i może ulegać rogowaceniu. Ostatecznym stadium jest tzw. słoniowacizna, innymi słowy patologiczne zmiany zwyrodnieniowe i martwicze obejmujące kończynę (lub inny objęty schorzeniem obszar).
Obrzęki limfatyczne – leczenie
Szybkie efekty i ulgę przynoszą zabiegi z wykorzystaniem drenażu podciśnieniowego – Endermologie LPG oraz Icoone Laser. W przypadku serii zabiegów możemy pobudzić pompę limfatyczną, a nadmiar chłonki usunąć z miejsc, w których do tej pory zalegała. Osoby po tych zabiegach mówią o komforcie, uczuciu lekkich nóg i uldze. Zabiegi takie wykonujemy cyklicznie, regularnie, aby na bieżąco stymulować układ limfatyczny. Ważne jest to szczególnie w trakcie upałów, przed dłuższymi podróżami (np. samolot), a także w przypadku siedzącego trybu życia. Aby wzmocnić efekt zabiegów warto wdrożyć zdrowy ruch, choćby codzienny półgodzinny spacer po najbliższym parku czy lesie oraz odpowiednie spożycie wody, min. 1,5-2l.
W części przypadków, szczególnie tych poważniejszych warto skonsultować się z lekarzem, może być to np. chirurg naczyniowy, który po badaniu fizykalnym oraz ewentualnych dalszych badaniach (limfoscyntygrafii, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego) zaproponuje leczenie lub rozwiązanie operacyjne. Podstawą jest wyeliminowanie przyczyny - jeśli obrzęk limfatyczny jest następstwem jakiegoś schorzenia, konieczne będzie wyleczenie choroby pierwotnej np. z pomocą farmakoterapii i chirurgii. Tu także pomocne w leczeniu mogą się okazać również zabiegi, w tym masaże endermelogiczne.
Masaż endermologiczny w gabinecie medycyny estetycznej
Jest to zabieg, w trakcie którego wykorzystywane jest specjalistyczne urządzenie z działającą podciśnieniowo głowicą ssącą. W przypadku Icoone Laser głowica ta wyposażona jest dodatkowo w rolki z dużą ilością mikrootworów, zimnym laserem i czerwonym światłem LED.. Zarówno do zabiegu endermologie jak i Icoone, do masażu Pacjent ubiera się w elastyczny kombinezon. W czasie zabiegu wywierany jest nacisk na skórę i podskórną tkankę łączną. Głowica wciąga fałdy skóry między rolki i ugniatając je drenuje ciało. W ten sposób dochodzi do pobudzenie mikrokrążenia, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęków i złagodzenia dolegliwości bólowych. Zabieg endermelogiczny wykorzystywany jest nie tylko w leczeniu obrzęków limfatycznych. Może także okazać się wsparciem w walce z oznakami starzenia się skóry, nadmiarem tkanki tłuszczowej czy cellulitem.
Jak leczyć? Zabiegi na limfę w domowym zaciszu
Poza zabiegami leczniczymi czy masażami można sięgnąć po domowe sposoby walki z obrzękami limfatycznymi. By objawy się nie nasilały, warto unikać długotrwałego stania oraz siedzenia. Należy zmienić tryb życia na bardziej aktywny, zażywać dużo ruchu, w razie potrzeby zapisać się również na zabiegi rehabilitacyjne. Fizjoterapeuta może zastosować terapię uciskową z zastosowaniem bandaży kompresyjnych czy taśm do kinesiotapingu, Pacjentowi zaś zalecić noszenie pończoch lub rajstop medycznych (jeśli opuchlizna dotyka kończyn dolnych). Innym sposobem na pobudzenie mikrokrążenia jest szczotkowanie skóry na sucho oraz branie prysznica naprzemiennie zimną i ciepłą wodą oraz tzw. automasaż wykonywany przez Pacjenta w domu.
Obrzęki - poczuj ulgę
Zapisz się na konsultację z naszym specjalistą, dobierz odpowiednią terapię i poczuj ulgę. Chętnie pomożemy.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.
W celu dobrania odpowiedniego pakietu (ilość zabiegów oraz focusów) prosimy o kontakt. Baza to 20 min zabiegu na całe ciało. Fucus to intensywne 10 min na wybrany obszar.