Cellulit wodny to dostrzegalna na skórze, zwłaszcza ud, brzucha i pośladków, negatywna konsekwencja nieprawidłowego przepływu krwi i limfy w tkankach zlokalizowanych tuż pod skórą, będąca wynikiem nagromadzenia się w nich nadmiaru wody. Jest to problem, który dotyka wielu osób – bez względu na płeć, wiek, wagę czy typ sylwetki. Stanowi uciążliwość, która może być przyczyną postrzegania swojego ciała jako mniej atrakcyjne, a przez to być źródłem odczuwanego dyskomfortu. Z tego względu wiele osób podejmuje z nim walkę. Pozbycie się go jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku cellulitu tłuszczowego, bowiem zlikwidować należy jedynie obrzęki podskórne, a nie – znacznie trudniejsze do neutralizacji – komórki tłuszczowe. Jakie są sposoby na cellulit? Podpowiadamy!
Diety na cellulit
Dieta to element funkcjonowania człowieka, który ma bezpośredni wpływ nie tylko na ogólne samopoczucie, ale także na wygląd ciała. Można uznać ją więc za jeden z kluczowych czynników odpowiadających za odczuwanie ogólnego dobrostanu lub przeciwnie – złego samopoczucia i braku satysfakcji z wyglądu ciała i kondycji skóry. Co zatem powinno zatem być obowiązkowym składnikiem diety na cellulit?
- produkty bogate w błonnik, takie jak kasze, pieczywo pełnoziarniste i owoce, które regulują perystaltykę jelit i usprawniają trawienie, jednocześnie spowalniając wchłanianie tłuszczu,
- produkty zawierające dużą ilość witaminy C, która wspomaga oczyszczanie organizmu, które jest podstawą walki z cellulitem,
- rośliny strączkowe,
- świeże owoce i warzywa,
- duże ilości płynów, zwłaszcza wody oraz soków warzywno-owocowych,
- herbaty ziołowe, w szczególności zielona herbata, której właściwości wspierają metabolizm, co przyczynia się do łatwiejszego i szybszego uwalniania tłuszczów, magazynowanych w organizmie, a dodatkowo ogranicza wchłanianie tłuszczy do organizmu.
Włączenie do diety określonych pokarmów z pewnością nie będzie skuteczne, jeśli przy tym nie zrezygnuje się ze spożywania tych, które przyczynią się do powstawania cellulitu. A są to:
- kawa, słodkie napoje gazowane, bowiem odwadniają organizm,
- produkty wysoko przetworzone,
- chipsy i inne słone przekąski, takie jak paluszki czy krakersy oraz wszystkie potrawy zawierające dużo soli,
- słodycze, słodkie przekąski i potrawy,
- tłuste i smażone potrawy,
- żywność fast-food,
- jasne pieczywo.
Ćwiczenia na cellulit
Aby efekty walki z cellulitem były dostrzegalne, a przez to satysfakcjonujące, wsparcie racjonalnej i zbilansowanej diety muszą stanowić ćwiczenia. Ich celem jest bowiem to, aby jak największa ilość tkanki tłuszczowej została spalona. Aby aktywność fizyczna mogła przynieść zadowalające efekty, powinna być wykonywana regularnie. Warto, aby była skierowana zwłaszcza na te partie ciała, na których najczęściej występuje omawiany problem, a więc uda, pośladki i brzuch. Spalanie tłuszczu to istotny aspekt walki z cellulitem tłuszczowym, natomiast ruch może usprawnić przepływ krwi i limfy w skórze, a tym samym utrudnić gromadzenie nadmiaru wody, która jest odpowiedzialna za niniejszą uciążliwość, a mianowicie – cellulit wodny. Niewątpliwą zaletą regularnego wysiłku jest fakt, że przy okazji można wzmocnić mięśnie oraz ujędrnić i napiąć skórę.
O dobrą kondycję ciała pomoże zadbać: aerobik, pływanie i gimnastyka wodna, zumba, przysiady, skakanka, jazda rowerem, bieganie, ćwiczenia na siłowni, nordic walking. Warto wybrać takie ćwiczenia na cellulit, które – oprócz efektów – dostarczą także mnóstwa radości, która przełoży się na ogólne dobre samopoczucie, a także motywację do podejmowania kolejnych wysiłków.
Zabieg na cellulit. Gdy domowe sposoby na cellulit zawiodą
Domowe sposoby na cellulit obejmują dwa kluczowe obszary – racjonalne żywienie oraz regularne ćwiczenia. Gdy one zawiodą, warto zasięgnąć pomocy specjalistów, wykonujących profesjonalne zabiegi, których efekty określane są jako nieporównywalne do tych, uzyskiwanych dzięki zbilansowanej diecie, ćwiczeniom i kosmetykom aplikowanym w domowym zaciszu. W Instytucie Aspazja można znaleźć wsparcie w walce z cellulitem, korzystając z zabiegów, takich jak: karboksyterapia, Lipomassage™, Cellactor® SC1 czy zabieg na cellulit z wykorzystaniem urządzenia medycznego Endermolab 2 - Endermologie® LPG oraz Icoone Laser med 2.
Cellulit wodny to problem, który pojawia się szybko, natomiast znika znacznie wolniej. Dotyka wielu osób, ale istnieje również wiele sposobów, dzięki którym można sobie z nim poradzić. Racjonalna dieta, specjalistyczne kosmetyki oraz ćwiczenia to domowe sposoby na cellulit. Ich wsparcie może stanowić zabieg na cellulit. Dzięki temu szanse na poradzenie sobie z niniejszą uciążliwością są bardzo duże.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.