Cellulit na skórze to problem, który nie koreluje z masą ciała. Oznacza to, że występuje zarówno u osób, których waga jest w normie, jak i tych zmagających się z otyłością czy niedowagą. Pojawia się w wielu różnych partiach ciała, najczęściej są to uda, brzuch, pośladki i ramiona. Zazwyczaj z cellulitem na skórze borykają się kobiety. Ze względu na swoją nierównomierną strukturę, często nazywany jest potocznie skórką pomarańczową.
U podłoża problemów z cellulitem na skórze leży nieprawidłowo rozmieszczona tkanka tłuszczowa. W tkance podskórnej następuje bowiem proces niesymetrycznego rozłożenia grudek tłuszczu, które tworzą skupiska. Tego typu zgrubienia niekiedy dostrzegalne są gołym okiem, często jednak można je zauważyć dopiero pod wpływem ucisku skóry.
Przyczyn wspomnianego nieregularnego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej może być wiele. Często cellulit na skórze jest wynikiem działania kilku czynników jednocześnie, które wzajemnie potęgują nadmierne włóknienie tkanki łącznej. W dzisiejszych czasach duży wpływ na tego typu zmiany, często uznawane za nieestetyczne, ma wysoce przetworzona żywność. Zawiera bowiem duże ilości cukru, wzmacniaczy smaku i sztucznych dodatków, które w połączeniu z brakiem ruchu przyczyniają się do nadmiernego magazynowania tłuszczów, a tym samym – powstawania cellulitu. Do nierówności na skórze w postaci cellulitu mogą przyczyniać się także zaburzenia hormonalne, problemy w zakresie metabolizmu tłuszczów i nieprawidłowy przepływ krwi w tkance podskórnej. Istotną rolę odgrywają również skłonności genetyczne i siedzący tryb życia.
Pacjenci, którzy postrzegają cellulit na skórze jako źródło psychicznego dyskomfortu, mogą skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Procedury są dobierane indywidualnie przez Specjalistów z uwzględnieniem potrzeb, oczekiwanego rezultatu, a także stanu zdrowia. Tego typu staraniom powinna towarzysz zmiana stylu życia. Szczegółowych wytycznych w tym zakresie udziela Specjalista medycyny estetycznej, który zajmuje się problemem cellulitu na skórze.