Cebulka włosa

Cebulka włosa, nazywana również korzeniem, to element włosa umożliwiający jego wzrost. Dochodzi do niego w wyniku podziału komórkowego odbywającego się wewnątrz cebulki. Jest zlokalizowana pod skórą głowy, a co za tym idzie niewidoczna. O jej obecności i odpowiednio mocnym zakorzenieniu świadczy niezaburzony i ciągły wzrost łodygi włosa.

Cebulka włosa – jaką pełni rolę?

Wzrost włosa, który w skali miesiąca może wydłużać się nawet o 1,5 cm, nie będzie możliwy bez zdrowej i silnej cebulki włosa. Ta bowiem jest ulokowana w przestrzeni, w której odbywa się pierwsza faza wzrostu (anagen), następująca jeszcze przed wyłonieniem się włosa na powierzchnię skóry głowy czy innej partii ciała. Gdy cebulki włosów są słabe, chore lub nieodpowiednio zakorzenione, produkcja włosów będzie znacznie ograniczona, a ich kondycja – słaba. Nieprawidłowości w zakresie pracy cebulki włosa najczęściej są przyczyną nadmiernego wypadania włosów, a więc utraty większej liczby niż 100 dziennie. W połączeniu z zaburzonym cyklem wzrostu włosa zazwyczaj prowadzi to do łysienia.

Problemy z cebulkami włosów

Przyczyn słabej kondycji cebulek włosów może być wiele. Niekiedy u podłoża problemów z nadmiernym wypadaniem włosów leży kilka czynników. Można do nich zaliczyć między innymi: styl życia, niewłaściwą pielęgnację skóry głowy, uwarunkowania genetyczne, wykonywane w przeszłości zabiegi na włosy czy nieadekwatną do potrzeb organizmu dietę. Bez względu na powód niedostatecznego ukorzeniania się cebulek włosów, łysienie będące następstwem takiego stanu rzeczy często jest źródłem psychicznego dyskomfortu.

Cebulki włosów a zabiegi medycyny estetycznej

Cebulka włosa zazwyczaj okazuje się niepodatna na zabiegi domowe wykonywane we własnym zakresie, które są przeprowadzane z zamiarem jej wzmocnienia i zapewnienia kosmykom niezaburzonego procesu wzrostu. Pacjenci, którzy chcą pozbyć się problemu nadmiernego wypadania włosów, mogą skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Specjaliści indywidualnie dobierają procedury, które mają na celu ogólną regenerację cebulek włosów, poprawę ukrwienia skóry głowy i rewitalizację mieszka włosowego. Stwarza to szansę na wzrost nowych, gęstych i mocnych włosów.