Bryczesy – tłuszcz na udach

Górna część nóg to jedna z tych partii ciała, w których najczęściej kumuluje się tkanka tłuszczowa. Ta zgromadzona nadmiernie po zewnętrznej części ud potocznie nazywana jest bryczesami. To określenie pochodzi od dopasowanych spodni przeznaczonych do jazdy konnej, nieposiadających szwów, które mogłyby ograniczać swobodę ruchów i utrudniać prawidłowy dosiad. Tak zwanym bryczesom na udach może towarzyszyć cellulit.

Bryczesy (tłuszcz na udach) – przyczyny powstawania

Bryczesy na udach zazwyczaj powstają ze względu na nadwagę i otyłość. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej odkłada się wówczas w tych partiach ciała. Niekiedy zdarza się, że takie dysproporcje ciała są zależne od typu figury – tendencji do szerszych bioder i masywnych ud. Zachowaniu właściwych proporcji sylwetki nie sprzyja również spożywanie wysoko przetworzonej żywności, często zawierającej nadmierną ilość tłuszczu, cukru, soli i innych zbędnych i niekorzystnych dla zdrowia dodatków. Jej spożywanie koreluje bowiem ze wzrostem masy ciała, sprzyja więc pojawianiu się między innymi bryczesów na udach.

Bryczesy (tłuszcz na udach) – leczenie

Wiele osób postrzega tkankę tłuszczową jako nieestetyczną i powodującą dyskomfort psychiczny, starając się jej pozbyć. Ze względu na fakt, że bryczesy na udach są najczęściej efektem nadmiernej masy ciała, jedynym sposobem na pozbycie się tego typu niedoskonałości okazuje się redukcja tkanki tłuszczowej. W tym celu zazwyczaj wdrażana jest zbilansowana i adekwatna do potrzeb organizmu dieta, której towarzyszą ćwiczenia. Aktywność fizyczna skoncentrowana jest wówczas w obrębie ud. Masaże traktowane są jako dopełnienie starań mających na celu pozbycie się bryczesów. W sytuacji, gdy tego typu działania nie przynoszą zamierzonych rezultatów, Pacjenci mogą skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Zabiegi które mogą skierowane są na potrzebę usunięcia bryczesów to m.in. próżniowy drenaż limfatyczny oraz radiofrekwencja. Podobnie jak w każdym innym przypadku, z zamiarem usunięcia bryczesów na udach Specjaliści dobierają konkretne procedury indywidualnie, uwzględniając potrzeby, oczekiwania oraz stan zdrowia Pacjenta.