Bruksizm

Potocznie określany jako zgrzytanie zębami, bruksizm jest patologicznym, nawykowym i nieświadomym zaciskaniem i ocieraniem zębów. Objawy tego typu nieprawidłowości w obrębie zgryzu najczęściej pojawiają się w nocy. Z tego względu niniejsze schorzenie zaliczane jest do zaburzeń snu. Nieintencjonalne, nieprawidłowe zachowania podczas snu określane są jako parasomnie.

Bruksizm – przyczyny

Tego typu niechciane i mimowolne aktywności ruchowe mięśni żwaczy mogą mieć rozmaite podłoże. Jako najbardziej prawdopodobne przyczyny ich występowania wskazuje się: wady zgryzu, choroby jamy ustnej, nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi stomatologiczne, dysfunkcje w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, niedobór magnezu, silny stres, nałogi. Ryzyko wystąpienia bruksizmu zwiększają predyspozycje genetyczne, ta przypadłość może być bowiem dziedziczona.

Bruksizm – skutki

Ze względu na silny i długotrwały nacisk, który wywierają na siebie zęby żuchwy i zęby szczęki, negatywne konsekwencje bruksizmu przejawiają się głównie w obrębie jamy ustnej, ale nie tylko. Częsty i intensywny ścisk mięśni nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o doświadczenia bólowe w obrębie całej głowy i szyjnego odcinka kręgosłupa (bóle ucha, drętwienia karku, migreny). Najczęstszymi skutkami, które wywołuje bruksizm, są jednak zazwyczaj: osłabienie, a nawet pękanie szkliwa, ścieranie i nadłamywanie koron zębowych, rozchwianie zębów, krwawienie dziąseł, pogłębianie się zmian zwyrodnieniowych, rozwój nowych stanów zapalnych, a także czasowe niedowłady stawów skroniowo-żuchwowych.

Bruksizm – leczenie

Leczenie bruksizmu zależy w dużej mierze od przyczyn jego występowania, które bywają naprawdę różne. Dolegliwości wynikające z tak zwanego zgrzytania zębami są na tyle uciążliwe, że nie warto zwlekać z leczeniem, niezwłocznie konsultując się z lekarzami różnych specjalności. W tym celu należy udać się przede wszystkim do swojego dentysty, który najpewniej skieruje do ortodonty, a ten ewentualnie zaleci konsultację z protetykiem. W zależności od przyczyny, która wywołuje bruksizm, rozwiązaniem tego problemu może okazać się zalecona przez stomatologa szyna relaksacyjna na zęby, wizyta u psychologa bądź psychiatry czy zabiegi medycyny estetycznej. W tym przypadku jesteśmy w stanie czasowo, skutecznie zrelaksować mięśnie (żwacze) toksyną botulinową i zmniejszyć ich siłę, a co za tym idzie zniwelować objawy bruksizmu. Metody dobierane są indywidualnie po konsultacji ze Specjalistą.