Mianem blizn zanikowych określa się liczne drobne ślady na skórze, zazwyczaj twarzy, które przypominają niewielkie wgłębienia. Ze względu na swój charakterystyczny wklęsły wygląd nazywane są również bliznami atroficznymi bądź wklęsłymi. Zazwyczaj są pozostałością po przewlekłym trądziku, przebytej ospie lub innej chorobie skóry, której towarzyszą krosty o charakterze zapalnym.
Tego typu wgłębienia w skórze zazwyczaj są małe i liczne. W przypadku, gdy jest ich wiele obok siebie, wizualnie zlewają się w jedną całość, tworząc swoistą bruzdę, która zajmuje znaczną powierzchnię. Pojawiają się na najdelikatniejszych partiach skóry, stąd najczęściej obserwowane są na twarzy, ramionach i plecach. Ze względu na fakt, że twarz i ramiona trudno ukryć pod ubraniem, a nierówna struktura blizn zanikowych pozostaje widoczna nawet pod makijażem, tego typu zmiany są często przyczyną psychicznego dyskomfortu. W odróżnieniu od innych rodzajów blizn, nie powodują dolegliwości fizycznych – ich obecności nie towarzyszy ból, swędzenie czy nieprzyjemne uczucie ciągnięcia skóry.
Mimo że chorobowe wypryski z pozoru pojawiają się jedynie na zewnątrz, ich obecność nierzadko doprowadza do uszkodzenia głębokich warstw skóry. Konsekwencją tego, zwłaszcza gdy przybierają charakter zapalny, mogą być blizny zanikowe. Przyczyną ich powstania jest towarzysząca procesowi gojenia produkcja włókien kolagenowych tworzących tkankę łączną włóknistą, których nieprawidłowy rozpad następuje w głębokich warstwach skóry. Gdy synteza tkanki została zaburzona, w wyniku czego jest jej zbyt mało, powstają charakterystyczne wgłębienia.
Na zwiększone ryzyko nieestetycznego zabliźniania wpływają indywidualne, uwarunkowane genetycznie predyspozycje oraz pielęgnacja zmian w trakcie toczącego się procesu chorobowego. Właśnie dlatego w kwestii tworzenia się blizn zanikowych tak istotną rolę odgrywa stosowanie się do wszystkich wytycznych lekarza w zakresie leczenia oraz troska o wysoki poziom higieny partii skóry dotkniętych zmianami chorobowymi.
Do kliniki medycyny estetycznej zgłaszają się Pacjenci, którzy w związku z obecnością na swojej skórze blizn zanikowych odczuwają silny dyskomfort psychiczny, przez co jakość codziennego funkcjonowania i ogólny dobrostan postrzegane są jako niesatysfakcjonujące i niezgodne z oczekiwaniami. Mają możliwość otrzymania propozycji wielu zabiegów, które wykonywane są z zamiarem wygładzenia nierównomiernej struktury typowej dla blizn zanikowych oraz wyrównania ich kolorytu tak, aby były możliwie jak najbardziej zbliżone do otaczającej blizny zdrowej skóry. Jedną ze stosowanych w tym celu metod jest peeling chemiczny. Dobieraną indywidualnie przez lekarza medycyny estetycznej procedurę zabiegową lub terapię (m.in. peeling kwasowy, laseroterapię ablacyjną lub nieablacyjną lub radiofrekwencję mikroigłową) pacjenci określają jako komfortową w odczuciach i skuteczną. Każdy zabieg poprzedzony jest wywiadem, podczas którego Pacjent ma okazję przedstawić swoje oczekiwania oraz poinformować o szczegółach swojego stanu zdrowia.