Blizny wypukłe

Blizny wypukłe od innych rodzajów tego typu pozostałości na skórze wyróżnia fakt, że znacznie wystają ponad powierzchnię skóry. Mimo to tkanka nie rozrasta się poza ranę, którą zastępuję. Zgrubienia tego typu najczęściej są następstwem silnych poparzeń oraz zabiegów chirurgicznych.

Blizny wypukłe – specyfika

Blizny wypukłe zaliczane są do kategorii blizn przerostowych, a więc takich, które powstały w wyniku nadprodukcji kolagenu towarzyszącej procesowi zabliźniania gojącej się rany. Mimo że blizn wypukłych nie uznaje się za dojrzałe, a więc w pełni prawidłowo zabliźnione i niemal stapiające się z otaczającą je zdrową skórą, nie klasyfikuje się ich również jako keloidy. Te bowiem widocznie wystają poza obszar rany, którą zastępują, co nie jest cechą charakterystyczną blizn wypukłych. Jak sama nazwa wskazuje, to tkanka nadbudowana na wysokość. Zazwyczaj jest ciemnoróżowa, przez co dość znacznie odróżnia się od otaczającej ją zdrowej skóry. Z czasem może samoistnie blednąć, bez utraty wypukłego charakteru.

Przyczyny powstawania blizn wypukłych

Zgodnie z mechanizmem zabliźniania, który polega na stopniowym zastępowaniu rany tkanką łączną włóknistą, dochodzi do zasklepienia skóry, której ciągłość została przerwana. Organizm samoistnie rozpoczyna naturalne procesy regeneracyjne, które mają na celu utrzymanie równowagi i zapobiegnięcie zakażeniu rany. Właśnie dlatego najpierw pokrywa ją strup, a następie porasta wspomniana tkanka składająca się z włókien kolagenowych. Jeśli organizm wykazuje tendencję do nadprodukcji kolagenu, np. ze względu na uwarunkowania genetyczne, może dojść do nadmiernej nadbudowy tkanki i powstania blizny wypukłej.

Blizny wypukłe – profilaktyka

Bliznowaceniu, które w ostatecznej formie nie doprowadza do ukształtowania się dojrzałej blizny, tylko jej patologicznej postaci, sprzyjają stany zapalne będące efektem nieprawidłowej pielęgnacji rany. Właśnie dlatego tak istotną rolę w procesie prawidłowego bliznowacenia odgrywa stosowanie się do wszelkich zaleceń lekarza oraz utrzymywanie wysokiej higieny uszkodzonej skóry – miejsca, w którym jej ciągłość została przerwana. Zapobiegnięcie rozwojowi stanu zapalnego realnie zmniejsza prawdopodobieństwo nieestetycznego zabliźniania doprowadzającego do powstania wypukłych blizn.

Blizny wypukłe – leczenie

Pacjenci, którzy są niezadowoleni z estetyki wypukłej blizny i w związku z jej obecnością odczuwają dyskomfort psychiczny, mogą skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Zwłaszcza jeśli próby wygładzenia blizny i ujednolicenia jej kolorytu we własnym zakresie, np. poprzez stosowanie maści, kremów lub plastrów na blizny, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Specjaliści medycyny estetycznej dobierają zabiegi indywidualnie, po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu z Pacjentem, za sprawą czego każda procedura zabiegowa czy składająca się z kilku zabiegów terapia jest spersonalizowana. Jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w celu usunięcia tego typu zgrubienia na skórze jest laser CO2 na blizny. Warto jednak poprosić o pomoc lekarza dermatologa, aby dobrał najlepszą opcję leczenia.