Odmładzanie i stymulacja

Potrzeby skóry i leczenie

Ciało i sylwetka

Kosmetyka i wizaż

Poznaj nasZabiegiCennikPierwsza wizytaCzytelnia AspazjiKontaktUmów się

Blizny wypukłe

Bli­zny wy­pu­kłe od in­nych ro­dza­jów tego typu po­zo­sta­ło­ści na skó­rze wy­róż­nia fakt, że znacz­nie wy­sta­ją ponad po­wierzch­nię skóry. Mimo to tkan­ka nie roz­ra­sta się poza ranę, którą za­stę­pu­ję. Zgru­bie­nia tego typu naj­czę­ściej są na­stęp­stwem sil­nych po­pa­rzeń oraz za­bie­gów chi­rur­gicz­nych.

Bli­zny wy­pu­kłe – spe­cy­fi­ka

Bli­zny wy­pu­kłe za­li­cza­ne są do ka­te­go­rii blizn prze­ro­sto­wych, a więc ta­kich, które po­wsta­ły w wy­ni­ku nad­pro­duk­cji ko­la­ge­nu to­wa­rzy­szą­cej pro­ce­so­wi za­bliź­nia­nia go­ją­cej się rany. Mimo że blizn wy­pu­kłych nie uzna­je się za doj­rza­łe, a więc w pełni pra­wi­dło­wo za­bliź­nio­ne i nie­mal sta­pia­ją­ce się z ota­cza­ją­cą je zdro­wą skórą, nie kla­sy­fi­ku­je się ich rów­nież jako ke­lo­idy. Te bo­wiem wi­docz­nie wy­sta­ją poza ob­szar rany, którą za­stę­pu­ją, co nie jest cechą cha­rak­te­ry­stycz­ną blizn wy­pu­kłych. Jak sama nazwa wska­zu­je, to tkan­ka nad­bu­do­wa­na na wy­so­kość. Za­zwy­czaj jest ciem­no­ró­żo­wa, przez co dość znacz­nie od­róż­nia się od ota­cza­ją­cej ją zdro­wej skóry. Z cza­sem może sa­mo­ist­nie bled­nąć, bez utra­ty wy­pu­kłe­go cha­rak­te­ru.

Przy­czy­ny po­wsta­wa­nia blizn wy­pu­kłych

Zgod­nie z me­cha­ni­zmem za­bliź­nia­nia, który po­le­ga na stop­nio­wym za­stę­po­wa­niu rany tkan­ką łącz­ną włók­ni­stą, do­cho­dzi do za­skle­pie­nia skóry, któ­rej cią­głość zo­sta­ła prze­rwa­na. Or­ga­nizm sa­mo­ist­nie roz­po­czy­na na­tu­ral­ne pro­ce­sy re­ge­ne­ra­cyj­ne, które mają na celu utrzy­ma­nie rów­no­wa­gi i za­po­bie­gnię­cie za­ka­że­niu rany. Wła­śnie dla­te­go naj­pierw po­kry­wa ją strup, a na­stę­pie po­ra­sta wspo­mnia­na tkan­ka skła­da­ją­ca się z włó­kien ko­la­ge­no­wych. Jeśli or­ga­nizm wy­ka­zu­je ten­den­cję do nad­pro­duk­cji ko­la­ge­nu, np. ze wzglę­du na uwa­run­ko­wa­nia ge­ne­tycz­ne, może dojść do nad­mier­nej nad­bu­do­wy tkan­ki i po­wsta­nia bli­zny wy­pu­kłej.

Bli­zny wy­pu­kłe – pro­fi­lak­ty­ka

Bli­zno­wa­ce­niu, które w osta­tecz­nej for­mie nie do­pro­wa­dza do ukształ­to­wa­nia się doj­rza­łej bli­zny, tylko jej pa­to­lo­gicz­nej po­sta­ci, sprzy­ja­ją stany za­pal­ne bę­dą­ce efek­tem nie­pra­wi­dło­wej pie­lę­gna­cji rany. Wła­śnie dla­te­go tak istot­ną rolę w pro­ce­sie pra­wi­dło­we­go bli­zno­wa­ce­nia od­gry­wa sto­so­wa­nie się do wszel­kich za­le­ceń le­ka­rza oraz utrzy­my­wa­nie wy­so­kiej hi­gie­ny uszko­dzo­nej skóry – miej­sca, w któ­rym jej cią­głość zo­sta­ła prze­rwa­na. Za­po­bie­gnię­cie roz­wo­jo­wi stanu za­pal­ne­go re­al­nie zmniej­sza praw­do­po­do­bień­stwo nie­este­tycz­ne­go za­bliź­nia­nia do­pro­wa­dza­ją­ce­go do po­wsta­nia wy­pu­kłych blizn.

Bli­zny wy­pu­kłe – le­cze­nie

Pa­cjen­ci, któ­rzy są nie­za­do­wo­le­ni z es­te­ty­ki wy­pu­kłej bli­zny i w związ­ku z jej obec­no­ścią od­czu­wa­ją dys­kom­fort psy­chicz­ny, mogą sko­rzy­stać z za­bie­gów me­dy­cy­ny es­te­tycz­nej. Zwłasz­cza jeśli próby wy­gła­dze­nia bli­zny i ujed­no­li­ce­nia jej ko­lo­ry­tu we wła­snym za­kre­sie, np. po­przez sto­so­wa­nie maści, kre­mów lub pla­strów na bli­zny, nie przy­nio­sły ocze­ki­wa­nych re­zul­ta­tów. Spe­cja­li­ści me­dy­cy­ny es­te­tycz­nej do­bie­ra­ją za­bie­gi in­dy­wi­du­al­nie, po uprzed­nim prze­pro­wa­dze­niu wy­wia­du z Pa­cjen­tem, za spra­wą czego każda pro­ce­du­ra za­bie­go­wa czy skła­da­ją­ca się z kilku za­bie­gów te­ra­pia jest sper­so­na­li­zo­wa­na. Jedną z naj­po­pu­lar­niej­szych metod sto­so­wa­nych w celu usu­nię­cia tego typu zgru­bie­nia na skó­rze jest laser CO2 na bli­zny. Warto jed­nak po­pro­sić o pomoc le­ka­rza der­ma­to­lo­ga, aby do­brał naj­lep­szą opcję le­cze­nia.