Blizny wklęsłe

Blizny wklęsłe, jak sama nazwa wskazuje, swoją strukturą przypominają wgłębienia w skórze. Ich specyfikę oddają również inne, zamiennie używane nazwy, a mianowicie blizny atroficzne bądź blizny zanikowe. Z ich obecnością, w przeciwieństwie do innych rodzajów blizn, nie wiążą się dolegliwości bólowe. Często jednak Pacjenci borykają się z dyskomfortem psychicznym wynikającym z problemów natury estetycznej.

Przyczyny powstawania blizn wklęsłych

Obecność blizn wklęsłych jest najczęściej następstwem przebytych chorób i stanów zapalnych skóry. Zalicza się do nich w szczególności przewlekły trądzik oraz ospę. W trakcie ich przebiegu oraz leczenia mogą pojawić się stany zapalne, które zwiększają ryzyko tworzenia się blizn wklęsłych.

Mechanizm powstawania wszystkich blizn jest identyczny, bez względu na okoliczności, w których doszło do zranienia – te mogą jedynie odpowiadać za ewentualne komplikacje w trakcie gojenia oraz końcową estetykę zabliźnienia. Przerwanie ciągłości skóry, w tym wypadku najczęściej będące konsekwencją chorób skóry, które naruszają jej głębokie warstwy, sprawia, że w organizmie rozpoczynają się naturalne procesy regeneracyjne. Służą one zachowaniu równowagi oraz ograniczeniu możliwości przedostawania się drobnoustrojów chorobotwórczych bytujących na skórze. W tym celu liczne drobne rany zostają stopniowo zastępowane tkanką łączną włóknistą. Jeśli tworzący ją kolagen ulega nieprawidłowemu rozkładowi w głębokich warstwach skóry, w konsekwencji tkanki jest zbyt mało i tworzą się charakterystyczne ubytki.

Blizny wklęsłe – zapobieganie

Jeśli chodzi o zapobieganie tworzeniu się blizn wklęsłych, kluczową rolę odgrywa leczenie chorób, które je powodują. Jak zostało wspomniane, ryzyko pojawienie się tych nieestetycznych pozostałości na skórze wzrasta wraz z pojawianiem się stanu zapalnego. Właśnie dlatego już w momencie wystąpienia pierwszych objawów trądziku, ospy bądź wyprysków innego pochodzenia, należy udać się do lekarza. Bagatelizowanie problemu bądź próby uporania się z nim we własnym zakresie skutkują zaostrzonym przebiegiem choroby, a w konsekwencji – wklęsłym bliznowaceniem. Należy zatem przestrzegać wszelkich wskazówek udzielonych przez lekarza pierwszego kontaktu oraz wdrożyć terapię dermatologiczną. W połączeniu z wysoką higieną te aspekty mogą przyczynić się do znacznie lżejszego przebiegu choroby oraz łagodniejszego zabliźniania. O jego charakterze w dużym stopniu decydują indywidualne predyspozycje. Zdarza się, że przy przewlekłym, silnym i nawracającym trądziku nie dochodzi do powstania blizn wklęsłych i odwrotnie – z pozoru łagodny przebieg ospy pozostawia tego typu ubytki.

Leczenie blizn wklęsłych

Pacjenci, dla których sama obecność blizn wklęsłych lub ich wygląd postrzegany jako nieestetyczny stanowi źródło silnego psychicznego dyskomfortu, mogą skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Zwłaszcza, że leczenie ich za pomocą maści i kremów często nie przynosi rezultatów zgodnych z oczekiwaniami. Liczne procedury, w tym np. peeling chemiczny lub laserowy, są dobierane indywidualnie przez lekarza i stosowane z zamiarem spłycenia i wyrównania kolorytu blizn wklęsłych. Dostępne zabiegi są doceniane przez Pacjentów i określane jako komfortowe w odczuciach, a tym samym chętnie wybierane.