W zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu, które mają bezpośrednie przełożenie na gojenie się rany oraz sposób pielęgnacji miejsca, w którym ciągłość skóry została przerwana, dochodzi do prawidłowego zabliźniania bądź przeciwnie. Jednym z efektów nieprawidłowego gojenia się uszkodzonej skóry są blizny przerostowe.
Jedną z przyczyn, które upatruje się u podłoża powstawania blizn przerostowych, jest skłonność organizmu do nadprodukcji kolagenu. Tworzy on tkankę łączną włóknistą, która stopniowo, w wyniku naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu, zastępuje ranę. Jeśli dodatkowo gojenie się rany przebiegało z komplikacjami, np. wdał się stan zapalny, prawdopodobieństwo zbyt intensywnego procesu naprawczego diametralnie wzrasta. Wówczas w wyniku nadmiernego gromadzenia się tkanki powstają blizny przerostowe. Ze względu na zaburzone kształtowanie się tego rodzaju pozostałości skórnych zaliczane są do kategorii blizn patologicznych, podobnie jak keloidy (bliznowce) oraz blizny atroficzne (zanikowe).
Blizny przerostowe cechują się wypukłym kształtem, ponieważ kolagen niejako nadbudowuje tkankę łączną włóknistą ponad powierzchnię skóry. Nie tylko ten aspekt odróżnia ją od blizny dojrzałej, a więc tej powstałej w wyniku prawidłowego procesu gojenia się rany, a następnie należytego zabliźniania. Blizny przerostowe od tych właściwie ukształtowanych różnią się także kolorem. Są ciemnoczerwone, z czasem ich odcień w wyniku powolnego bladnięcia przechodzi w różowy. W odróżnieniu od keloidów ich powierzchnia nie wykracza poza obszar rany, jednak ich obecności, podobnie jak w przypadku innych rodzajów wspomnianych blizn patologicznych, może towarzyszyć swędzenie, pieczenie, uczucie ściągania skóry, a nawet ból. Blizny przerostowe mogą zatem być przyczyną nie tylko dyskomfortu psychicznego ze względu na wygląd uznawany za nieestetyczny, ale także cierpienia fizycznego.
Warto pamiętać, że uszkodzoną skórę należy objąć szczególną troską już w momencie powstania rany i rozpoczęcia procesu jej gojenia, który następnie przekształci się w fazę zabliźniania. Stosowanie się do zaleceń lekarza, regularne zmienianie opatrunków, utrzymywanie wysokiej higieny skóry, a także wystrzeganie się ekspozycji na silne działanie promieni słonecznych to czynniki zwiększające szansę na uformowanie się estetycznej blizny.
Pacjenci, którzy są niezadowoleni z wyglądu znajdującej się na ich ciele blizny, mogą podjąć starania zmierzające do jej spłycenia oraz wyrównania kolorytu, aby w jak najmniejszym stopniu odróżniała się od otaczającej ją zdrowej skóry. W tym celu mogą skorzystać z licznych propozycji zabiegów medycyny estetycznej, które każdorazowo są dobierane przez Specjalistów w odpowiedzi na potrzeby i aktualny wygląd blizny przerostowej Pacjenta. Poszczególne zabiegi rozplanowywane są indywidualnie, a często także łączone w procedury celem zwiększenia szansy na uzyskanie efektu zgodnego z oczekiwaniami.