Blizny po trądziku pojawiają się tam, gdzie w przebiegu niniejszej choroby skóry, pojawiały się wypryski. Najczęściej jest to twarz i ramiona, a więc partie, które dość ciężko ukryć, co może być przyczyną dyskomfortu w przypadku, gdy pozostałości po tej przypadłości postrzegane są jako nieestetyczne. Ryzyko pojawienia się blizn potrądzikowych wzrasta, gdy przebieg choroby był ciężki i przewlekły, a wypryski – pomimo wdrożonego leczenia – wykazywały tendencję do nawrotów. Nie bez znaczenia pozostają również indywidualne predyspozycje organizmu, które mogą sprzyjać nieestetycznemu bliznowaceniu oraz utrudniać pozbycie się pozostałości po przypadłości skóry.
Przyczyną powstawania blizn po trądziku jest uszkodzenie skóry właściwej w procesie przebiegu choroby skóry, której często towarzyszy ostry stan zapalny. Widoczne wypryski to zaledwie część problemu, bowiem ulokowane są w głębszych warstwach skóry, trwale naruszając jej strukturę poprzez przerwanie ciągłości. Zdarza się, że poszczególne wypryski zlewają się ze sobą w jedną całość, tworząc na powierzchni twarzy zmianę znacznych rozmiarów. Często towarzyszy im swędzenie, pieczenie oraz wycieki ropne, jednak wyciskanie ich przynosi efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ powoduje rozprzestrzenienia się bakterii, które poszerzają zakres występowania zmian.
Trądzik pozostawia na powierzchni skóry wiele drobnych wgłębień, które niekiedy łączą się z kilka większych skupisk. Składająca się między innymi z włókien kolagenowych tkanka łączna włóknista w ramach naturalnych procesów regeneracyjnych powoli zastępuje te przestrzenie, jednak bardzo często nie udaje się ich wypełnić całkowicie. Właśnie dlatego blizny po trądziku określane są jako blizny kraterowate. Im ingerencja mechaniczna np. w postaci rozdrapywania czy wyciskania dokuczliwych krostek jest większa, tym znaczniejsze ryzyko, że proces zabliźniania zakończy się nieestetycznym efektem, powodując tym samym dyskomfort psychiczny i fizyczny Pacjenta.
Aby zwiększyć szansę na estetyczny wygląd dotkniętych trądzikiem partii skóry, należy wdrożyć leczenie już w momencie wystąpienia pierwszych zmian chorobowych. W tym celu należy udać się do Specjalisty – dermatologa, który dobierze preparaty i określi strategię postępowania medycznego. W czasie farmakoterapii należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania poszczególnych preparatów oraz pielęgnacji, unikać wyduszania pryszczy i rozdrapywania strupów, a także dbać o wysoką higienę skóry. Jeśli po zakończonym leczeniu, mimo stosowania preparatów przeciw bliznom, wygląd cery będzie postrzegany jako nieestetyczny, a tym samym powodował dyskomfort psychiczny u Pacjenta, można rozważyć skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej np. laseroterapii. Poszczególne zabiegi dobierane są indywidualnie, z uwzględnieniem aktualnej kondycji skóry i stosowane z zamiarem wyrównania jej struktury i ujednolicenia kolorytu. Zwykle zakładają wykorzystanie specjalistycznego sprzętu medycznego pozwalającego na przebudowę skóry i powrót do jej zdrowego wyglądu.