Odmładzanie i stymulacja

Potrzeby skóry i leczenie

Ciało i sylwetka

Kosmetyka i wizaż

Poznaj nasZabiegiCennikPierwsza wizytaCzytelnia AspazjiKontaktUmów się

Blizny po szwach

Bli­zny po szwach to jedne z naj­częst­szych, obok blizn po opa­rze­niu czy trą­dzi­ku, ro­dza­jów tego typu po­zo­sta­ło­ści na skó­rze. Są na­stęp­stwem łą­cze­nia skóry me­to­dą szy­cia chi­rur­gicz­ne­go.

Bli­zny po szwach – po­wsta­wa­nie

Pro­ces po­wsta­wa­nia bli­zny po szwach jest toż­sa­my z for­mo­wa­niem się każ­dej po­dob­nej zmia­ny skór­nej. Po uszko­dze­niu warstw skóry czę­sto tych głę­bo­kich, w wy­ni­ku wy­pad­ku, urazu me­cha­nicz­ne­go czy cię­cia chi­rur­gicz­ne­go w trak­cie ope­ra­cji, nie­zbęd­ne jest jej zszy­cie. Służy ono przy­wró­ce­niu skó­rze cią­gło­ści, która zo­sta­ła prze­rwa­na w wy­ni­ku wspo­mnia­nych oko­licz­no­ści. Wsku­tek na­tu­ral­nych pro­ce­sów re­ge­ne­ra­cyj­nych or­ga­ni­zmu, w tym ten­den­cji skóry do od­bu­do­wy, uby­tek stop­nio­wo zo­sta­je za­stę­po­wa­ny tkan­ką łącz­ną włók­ni­stą, skła­da­ją­cą się mię­dzy in­ny­mi z włó­kien ko­la­ge­no­wych. Czas for­mo­wa­nia się bli­zny po szwach, jej wiel­kość i es­te­ty­ka to czyn­ni­ki w dużej mie­rze za­leż­ne od in­dy­wi­du­al­nych pre­dys­po­zy­cji or­ga­ni­zmu oraz pie­lę­gna­cji za­bliź­nia­ją­cej się rany. Jeśli or­ga­nizm wy­ka­zu­je ten­den­cję do nad­pro­duk­cji ko­la­ge­nu, a do­dat­ko­wo tro­ska o zmia­nę nie była umie­jęt­na i zgod­na z wy­tycz­ny­mi le­ka­rza, zwięk­sza się wów­czas ry­zy­ko po­wsta­nia bli­zny prze­ro­sto­wej za­miast jej doj­rza­łej po­sta­ci.

Bli­zny po szwach – cha­rak­te­ry­sty­ka

Jed­nym z aspek­tów, ma­ją­cych bez­po­śred­nie prze­ło­że­nie na wy­gląd bli­zny po szwach, jest ro­dzaj, wiel­kość i spo­sób po­wsta­nia rany. Cią­głość ana­to­micz­na tkan­ki prze­rwa­na w spo­sób in­ten­cjo­nal­ny w wa­run­kach ochron­nych, np. pod­czas ope­ra­cji za­zwy­czaj po­wo­du­je po­wsta­nie rów­nej i sy­me­trycz­nej bli­zny, która zo­sta­je zszy­ta na­tych­miast po za­bie­gu, w prze­ci­wień­stwie do skóry uszko­dzo­nej pod­czas wy­pad­ku. W dru­gim przy­pad­ku miej­sce i głę­bo­kość ska­le­cze­nia są zu­peł­nie do­wol­ne i do­cho­dzi do niego na wiele róż­nych spo­so­bów, zaś pod­czas ope­ra­cji roz­cię­cie wy­ko­ny­wa­ne jest prze­zna­czo­nym do tego celu ste­ryl­nym na­rzę­dziem – skal­pe­lem. Nie po­zo­sta­je to zatem bez zna­cze­nia, jeśli cho­dzi o ry­zy­ko roz­wi­nię­cia się za­ka­że­nia i ogól­ne go­je­nie się rany, które mają klu­czo­wy wpływ na es­te­ty­kę po­wsta­łej bli­zny po szwach.

Bli­zny po szwach – le­cze­nie

Pro­ces le­cze­nia roz­po­czy­na się w za­sa­dzie już w mo­men­cie zszy­cia skóry. Klu­czo­wą rolę od­gry­wa umie­jęt­na pie­lę­gna­cja, po­le­ga­ją­ca przede wszyst­kim na re­gu­lar­nych zmia­nach opa­trun­ków i utrzy­ma­niu wy­so­kiej hi­gie­ny zszy­tych par­tii skóry. Gdy rana prze­sta­je się są­czyć, a skóra zo­sta­je za­skle­pio­na, naj­czę­ściej sto­so­wa­ne są spe­cja­li­stycz­ne maści i kremy, któ­rych za­da­niem jest wspar­cie pro­ce­sów pra­wi­dło­we­go za­bliź­nia­nia. W za­leż­no­ści od umiej­sco­wie­nia i ro­dza­ju bli­zny po szwach sto­so­wa­ne mogą być rów­nież ćwi­cze­nia fi­zjo­te­ra­peu­tycz­ne oraz ma­so­wa­nie jej oko­lic, np. z uży­ciem na­tłusz­cza­ją­cych olej­ków dla nie­mow­ląt. Na pro­ces for­mo­wa­nia się bli­zny nie­ko­rzyst­nie wpły­wa­ją pro­mie­nie sło­necz­ne oraz ni­skie tem­pe­ra­tu­ry, dla­te­go na­le­ży się ich wy­strze­gać.

Jeśli osta­tecz­na po­stać bli­zny po­strze­ga­na jest przez Pa­cjen­ta jako nie­este­tycz­na, wów­czas może on sko­rzy­stać z za­bie­gów me­dy­cy­ny es­te­tycz­nej. Licz­ne za­bie­gi do­bie­ra­ne są przez spe­cja­li­stów in­dy­wi­du­al­nie z za­mia­rem spły­ce­nia i wy­rów­na­nia ko­lo­ry­tu bli­zny po szwach. W za­leż­no­ści od spe­cy­fi­ki bli­zny mogą to być na przy­kład pe­elin­gi che­micz­ne, te­ra­pia świa­tłem LED lub la­se­ro­te­ra­pia. Czę­sto w celu uzy­ska­nia wi­docz­ne­go efek­tu pla­no­wa­ne są te­ra­pie łą­czą­ce kilka róż­nych pro­ce­dur.