Odmładzanie i stymulacja

Potrzeby skóry i leczenie

Ciało i sylwetka

Kosmetyka i wizaż

Poznaj nasZabiegiCennikPierwsza wizytaCzytelnia AspazjiKontaktUmów się

Blizny po ospie

Ospa to za­kaź­na cho­ro­ba wieku dzie­cię­ce­go o pod­ło­żu wi­ru­so­wym. Wy­wo­łu­je ją VZV – wirus ospy wietrz­nej i pół­pa­ś­ca, do za­ka­że­nia któ­rym do­cho­dzi drogą kro­pel­ko­wą. Jej naj­bar­dziej do­kucz­li­wym ob­ja­wem – obok go­rącz­ki, bólu gar­dła, głowy i mię­śni, złego sa­mo­po­czu­cia oraz osła­bie­nia – jest swę­dzą­ca wy­syp­ka. Po­cząt­ko­wo wy­peł­nio­ne pły­nem pę­che­rzy­ki, które z bie­giem czasu za­sy­cha­ją, mogą za­mie­nić się w bli­zny po ospie. Przez wielu uzna­wa­ne są za nie­este­tycz­ne, a do ich po­wsta­nia przy­czy­nia­ją się nie tylko in­dy­wi­du­al­ne pre­dys­po­zy­cje, ale także pie­lę­gna­cja to­wa­rzy­szą­cych cho­ro­bie wy­kwi­tów.

Bli­zny po ospie – cha­rak­te­ry­sty­ka

Cha­rak­te­ry­stycz­ne dla tej cho­ro­by pę­che­rzy­ki po­ja­wia­ją się na całym ciele. Na po­cząt­ku są wy­peł­nio­ne pły­nem su­ro­wi­czym, a wraz z prze­bie­giem cho­ro­by stop­nio­wo pę­ka­ją, za­mie­nia­jąc się w strup­ki. Sta­no­wi to przy­czy­nę sil­ne­go świą­du, za spra­wą któ­re­go do­cho­dzi do dra­pa­nia, a nie­kie­dy nawet przed­wcze­sne­go roz­dra­py­wa­nia wy­kwi­tów. Ze wzglę­du na fakt sil­nej in­ge­ren­cji cho­ro­by w tkan­kę skór­ną, czę­stym na­stęp­stwem jej prze­by­cia oka­zu­ją się bli­zny po ospie. Są to bli­zny za­ni­ko­we, a więc miej­sca, w któ­rych bra­ku­je tkan­ki – na po­szcze­gól­nych par­tiach skóry wi­docz­ne są ubyt­ki o róż­nej głę­bo­ko­ści.

Bli­zny po ospie – pro­fi­lak­ty­ka

Bli­zny po ospie nie po­ja­wia­ją się u każ­de­go Pa­cjen­ta, który prze­szedł tę cho­ro­bę. Do ich po­wsta­nia przy­czy­nia się kilka czyn­ni­ków, ta­kich jak pie­lę­gna­cja cho­ro­bo­wych wy­kwi­tów, fakt uszka­dza­nia swę­dzą­cych pę­che­rzy­ków czy in­dy­wi­du­al­ne pre­dys­po­zy­cje skóry. Od mo­men­tu, gdy na ciele po­ja­wi się wy­syp­ka, na­le­ży za­trosz­czyć się o umie­jęt­ną pie­lę­gna­cję zmie­nio­nych cho­ro­bo­wo par­tii skóry. Kwe­stią prio­ry­te­to­wą po­win­no być utrzy­ma­nie wy­so­kiej hi­gie­ny skóry. W tym celu Pa­cjen­ci po­win­ni dbać o czy­stość ciała i wy­mia­nę po­ście­li. Bar­dzo ważne jest rów­nież po­wstrzy­my­wa­nie się przed roz­dra­py­wa­niem swę­dzą­cych pę­che­rzy­ków oraz zdra­py­wa­niem stru­pów. Aby za­bez­pie­czyć miej­sca wy­kwi­tów i zła­go­dzić to­wa­rzy­szą­cy im świąd, warto sto­so­wać spe­cja­li­stycz­ne pre­pa­ra­ty, które za­le­ca le­karz.

Bli­zny po ospie – le­cze­nie

Jeśli po prze­by­ciu cho­ro­by na ciele po­zo­sta­ną bli­zny po ospie, nie warto zwle­kać ze wdro­że­niem le­cze­nia. Zwłasz­cza że za­zwy­czaj tego typu ubyt­ki skór­ne uzna­wa­ne są za nie­este­tycz­ne i po­wo­du­ją dys­kom­fort psy­chicz­ny Pa­cjen­ta. Aby wy­le­czyć bli­zny po ospie, za­zwy­czaj sto­su­je się za­le­co­ne przez le­ka­rza spe­cja­li­stycz­ne kremy i maści. Naj­czę­ściej są to pre­pa­ra­ty za­wie­ra­ją­ce sub­stan­cje, któ­rym przy­pi­su­je się wła­ści­wo­ści złusz­cza­ją­ce, na­wil­ża­ją­ce i re­ge­ne­ru­ją­ce. W ku­ra­cji wy­ko­rzy­stu­je się także pro­duk­ty z re­ti­no­lem, a więc po­chod­ną wi­ta­mi­ny A. To czyn­nik po­bu­dza­ją­cy do pro­duk­cji ko­la­ge­nu, któ­re­go za­da­niem jest wy­peł­nie­nie wspo­mnia­nych ubyt­ków w skó­rze, cha­rak­te­ry­stycz­nych dla blizn za­ni­ko­wych. Warto uni­kać eks­po­zy­cji na pro­mie­nio­wa­nie UV, to bo­wiem nie­kie­dy utrwa­la po­wsta­łe bli­zny.

Jeśli me­to­dy sto­so­wa­ne we wła­snym za­kre­sie nie przy­nio­są re­zul­ta­tów zgod­nych z ocze­ki­wa­nia­mi, można sko­rzy­stać z sil­nych za­bie­gów me­dy­cy­ny es­te­tycz­nej, wy­ko­ny­wa­nych w celu po­zby­cia się blizn. Po­szcze­gól­ne pro­ce­du­ry za­bie­go­we do­bie­ra­ne są przez Spe­cja­li­stów w trak­cie in­dy­wi­du­al­nej kon­sul­ta­cji.