Blizny po ospie

Ospa to zakaźna choroba wieku dziecięcego o podłożu wirusowym. Wywołuje ją VZV – wirus ospy wietrznej i półpaśca, do zakażenia którym dochodzi drogą kropelkową. Jej najbardziej dokuczliwym objawem – obok gorączki, bólu gardła, głowy i mięśni, złego samopoczucia oraz osłabienia – jest swędząca wysypka. Początkowo wypełnione płynem pęcherzyki, które z biegiem czasu zasychają, mogą zamienić się w blizny po ospie. Przez wielu uznawane są za nieestetyczne, a do ich powstania przyczyniają się nie tylko indywidualne predyspozycje, ale także pielęgnacja towarzyszących chorobie wykwitów.

Blizny po ospie – charakterystyka

Charakterystyczne dla tej choroby pęcherzyki pojawiają się na całym ciele. Na początku są wypełnione płynem surowiczym, a wraz z przebiegiem choroby stopniowo pękają, zamieniając się w strupki. Stanowi to przyczynę silnego świądu, za sprawą którego dochodzi do drapania, a niekiedy nawet przedwczesnego rozdrapywania wykwitów. Ze względu na fakt silnej ingerencji choroby w tkankę skórną, częstym następstwem jej przebycia okazują się blizny po ospie. Są to blizny zanikowe, a więc miejsca, w których brakuje tkanki – na poszczególnych partiach skóry widoczne są ubytki o różnej głębokości.

Blizny po ospie – profilaktyka

Blizny po ospie nie pojawiają się u każdego Pacjenta, który przeszedł tę chorobę. Do ich powstania przyczynia się kilka czynników, takich jak pielęgnacja chorobowych wykwitów, fakt uszkadzania swędzących pęcherzyków czy indywidualne predyspozycje skóry. Od momentu, gdy na ciele pojawi się wysypka, należy zatroszczyć się o umiejętną pielęgnację zmienionych chorobowo partii skóry. Kwestią priorytetową powinno być utrzymanie wysokiej higieny skóry. W tym celu Pacjenci powinni dbać o czystość ciała i wymianę pościeli. Bardzo ważne jest również powstrzymywanie się przed rozdrapywaniem swędzących pęcherzyków oraz zdrapywaniem strupów. Aby zabezpieczyć miejsca wykwitów i złagodzić towarzyszący im świąd, warto stosować specjalistyczne preparaty, które zaleca lekarz.

Blizny po ospie – leczenie

Jeśli po przebyciu choroby na ciele pozostaną blizny po ospie, nie warto zwlekać ze wdrożeniem leczenia. Zwłaszcza że zazwyczaj tego typu ubytki skórne uznawane są za nieestetyczne i powodują dyskomfort psychiczny Pacjenta. Aby wyleczyć blizny po ospie, zazwyczaj stosuje się zalecone przez lekarza specjalistyczne kremy i maści. Najczęściej są to preparaty zawierające substancje, którym przypisuje się właściwości złuszczające, nawilżające i regenerujące. W kuracji wykorzystuje się także produkty z retinolem, a więc pochodną witaminy A. To czynnik pobudzający do produkcji kolagenu, którego zadaniem jest wypełnienie wspomnianych ubytków w skórze, charakterystycznych dla blizn zanikowych. Warto unikać ekspozycji na promieniowanie UV, to bowiem niekiedy utrwala powstałe blizny.

Jeśli metody stosowane we własnym zakresie nie przyniosą rezultatów zgodnych z oczekiwaniami, można skorzystać z silnych zabiegów medycyny estetycznej, wykonywanych w celu pozbycia się blizn. Poszczególne procedury zabiegowe dobierane są przez Specjalistów w trakcie indywidualnej konsultacji.