Blizny po opryszczce

Opryszczka, która pojawia się najczęściej na skórze twarzy i ustach, zazwyczaj jest wywołana przez wirus HSV. Blizny po opryszczce są natomiast niepożądanym następstwem jej obecności, zwłaszcza jeżeli przebieg był ostry, a więc trudno było się pozbyć poszczególnych wyprysków lub wykazywały tendencję do nawracania. W procesie ich powstawania nie bez znaczenia pozostają również moment i trafność wdrożonego leczenia, pielęgnacja oraz indywidualne predyspozycje.

Blizny po opryszczce – przyczyny

Opryszczka to zmiany na skórze o podłożu wirusowym, którym bardzo często towarzyszy stan zapalny. Może się on przejawiać zarówno swędzeniem i pieczeniem, jak i sączeniem w miejscu objętym zmianą chorobową. Skóra wykazuje naturalną tendencję do odbudowy, dlatego procesowi gojenia towarzyszy pojawienie się strupa. Stanowi on swoistą barierę ochronną rany przed różnego rodzaju drobnoustrojami, a sposób, w jaki przebiega regeneracja naskórka, okazuje się decydujący, jeśli chodzi o pojawienie się nieestetycznych zmian. Mechanizm powstawania blizn po opryszczce jest taki sam jak w przypadku uszkodzenia struktury skóry w inny sposób, np. poprzez rozcięcie. Ta negatywna konsekwencja pojawia się bowiem najczęściej w wyniku kilkukrotnego rozdrapywania strupa, a więc przerywania ciągłości skóry. Niekiedy jednak nawet w przypadku jednokrotnego zdrapania może rozpocząć się proces nieestetycznego zabliźniania. Uznawane za nieestetyczne blizny po opryszczce powstaną zwłaszcza wtedy, gdy organizm wykazuje tendencję do nadprodukcji tkanki łącznej włóknistej w procesie bliznowacenia.

Blizny po opryszczce – leczenie

Jak wszystkie zmiany chorobowe, tak i opryszczka wymaga natychmiastowego wdrożenia adekwatnego leczenia, którego celem będzie zlikwidowanie stanu zapalnego. Oprócz tego kluczowe jest, aby proces gojenia przebiegał w sposób niezakłócony. Ingerencja w zmienione chorobowo miejsca powinna być ograniczona do minimum, a mianowicie – wyłącznie do procesów pielęgnacyjnych wspierających leczenie. Rozdrapywanie swędzących wyprysków czy zdrapywanie powstałych w jej miejscu strupów jest niewskazane, z większym prawdopodobieństwem pojawią się bowiem blizny po opryszczce. Jeśli jednak już tak się stanie, należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie preparaty i poinstruuje w zakresie ich stosowania. Najczęściej na blizny po opryszczce zalecane są specjalistyczne kremy i maści, zawierające w składzie substancje, których celem jest natłuszczenie, spłycenie i wygładzenie, a więc ogólna regeneracja miejsca, w którym w procesie gojenia doszło do przerostu tkanki. Niekiedy na blizny po opryszczce stosowane są plastry żelowe i silikonowe, od których oczekuje się podobnych efektów do tych, które przynoszą preparaty wcierane w skórę.

Blizny po opryszczce – zabiegi medycyny estetycznej

Pacjenci, którzy po przebytej opryszczce borykają się z bliznami, a leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalających rezultatów, mogą skorzystać z indywidualnie dobranych przez specjalistów zabiegów medycyny estetycznej. Odpowiedź na ich potrzeby stanowią profesjonalne procedury, których rodzaj i liczba w ramach konkretnej terapii są spersonalizowane.