Blizny po laparoskopii

Laparoskopia to uznawany za mniej inwazyjny niż tradycyjna operacja zabieg chirurgiczny wykonywany przy użyciu laparoskopu – urządzenia składającego się z teleskopu, małej kamery i własnego źródła światła. Niniejsza metoda wykorzystywana jest między innymi w gastrologii, ginekologii czy ortopedii.

Blizny po laparoskopii – przyczyny powstawania

Wykonanie zabiegu metodą laparoskopową u wielu Pacjentów wiąże się z większym komfortem psychicznym, ponieważ zamiast tradycyjnego cięcia chirurgicznego wykonywane są małe, około 1-cm nacięcia, a poszczególne fragmenty usuwane laparoskopowymi manipulatorami. Za sprawą tego blizny po laparoskopii są znacznie mniejsze. Szwy zdejmowane są po upływie około tygodnia po zabiegu. Ostateczny wygląd blizny po laparoskopii różni się u Pacjentów w zależności od indywidualnych predyspozycji oraz pielęgnacji rany operacyjnej.

Blizny po laparoskopii – specyfika

Na początku miejsca nacięć są ciemnoróżowe, a gojące się rany wymagają przemywania, sterylnego opatrywania i regularnego wietrzenia. Nie zaleca się również wystawiania ich na ekspozycję słoneczną. U niektórych pacjentów blizny po laparoskopii osiągają dojrzałą postać, która w niewielkim stopniu odróżnia się strukturą i kolorem od otaczającej ją zdrowej skóry, natomiast zdarza się, że blizny po laparoskopii mają tendencję do tworzenia się w ich obrębie bliznowców. Gdy skóra Pacjenta wykazuje tendencję do nadprodukcji włókien kolagenowych, tworzących tkankę łączną włóknistą – budulec blizn – wówczas może nastąpić nadmierny rozrost blizny po laparoskopii. Jej kolor nie blednie, a struktura wykracza poza miejsce nacięcia. Mogą towarzyszyć temu niedogodności fizyczne w postaci swędzenia, pieczenia, uczucia ciągnięcia czy bólu, a także dyskomfort psychiczny wynikający z niezadowalającej estetyki tych partii ciała, na których zlokalizowane są blizny po laparoskopii.

Blizny po laparoskopii – leczenie

Jeśli stosowanie specjalistycznych kremów zawierających silikon nie wpływa pozytywnie na wygląd blizny, Pacjenci mogą skorzystać z zabiegów na blizny po laparoskopii wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Specjaliści zazwyczaj zalecają zabiegi laserowe, niekiedy stosuje się również terapie łączone, polegające na wzmocnieniu działania lasera innymi procedurami, np. peelingami chemicznymi czy karboksyterapią. Najlepiej skonsultować niepokojącą zmianę z doświadczonym dermatologiem w Instytucie Aspazja.