Blizny po cesarskim cięciu

Blizny po cesarskim cięciu są pozostałością po chirurgicznym przecięciu wszystkich warstw skóry, a więc głębokiego przerwania jej ciągłości w okolicach spojenia łonowego.

Blizny po cesarskim cięciu – specyfika

Blizny po cesarskim cięciu to poziome linie zlokalizowane poniżej spojenia łonowego, których długość zazwyczaj nie przekracza 10-15 cm, natomiast szerokość – kilku milimetrów. Tak jak wszystkie blizny, w zależności od indywidualnych predyspozycji skóry do nadmiernego rozrostu tkanki łącznej włóknistej (nadprodukcja włókien kolagenowych) oraz sposobu pielęgnacji gojącej się rany, mogą z czasem przybrać postać blizny dojrzałej lub bliznowca.

Blizny po cesarskim cięciu – pielęgnacja

Na sposób formowania się blizny po cesarskim cięciu duży wpływ ma umiejętna pielęgnacja rany pooperacyjnej i stosowanie się do zaleceń lekarskich po porodzie. Przede wszystkim do momentu zasklepienia skóry miejsce nacięcia powinno być regularnie przemywane, sterylnie opatrywane i wietrzone w celu uniknięcia stanu zapalnego. W pierwszych dniach należy również unikać wysiłku fizycznego, aby zapobiec naderwaniu szwów. Po kilku tygodniach można rozpocząć proces tzw. mobilizacji blizny, a więc wykonywać jej masaże i ugniatanie, mające na celu rozluźnienie zgrubiałej tkanki łącznej włóknistej i poprawę jej elastyczności, a tym samym zminimalizowanie ryzyka pojawienia się zrostów. Możne to zrobić również specjalista wykorzystujący najmniejsze głowice drenujące, aby przyspieszyć proces zdrowego gojenia.

Blizny po cesarskim cięciu – problemy

Blizny po cesarskim cięciu mogą wywoływać zarówno dolegliwości fizyczne, jak i powodować dyskomfort psychiczny. Najczęściej odczuwane niedogodności to swędzenie, pieczenie, uczucie ciągnięcia, a niekiedy nawet wywoływany przez bliznę ból. Dyskomfort psychiczny związany jest natomiast z nie tylko z nieprzyjemnymi odczuciami, ale także wyglądem uznawanym przez niektóre Pacjentki za niezadowalający. Tak jak w przypadku wszystkich innych rodzajów, blizny po cesarskim cięciu mogą być poddane laseroterapii lub łączonym procedurom zabiegowym. Rodzaj i liczba zabiegów wchodzący w zakres terapii blizny po cesarskim cięciu ustalana jest indywidualnie przez specjalistów medycyny estetycznej. Im szybciej temat zostanie skonsultowany z dermatologiem w Klinice Aspazja, tym skuteczniejsza będzie terapia.