Blizny po cesarskim cięciu są pozostałością po chirurgicznym przecięciu wszystkich warstw skóry, a więc głębokiego przerwania jej ciągłości w okolicach spojenia łonowego.
Blizny po cesarskim cięciu to poziome linie zlokalizowane poniżej spojenia łonowego, których długość zazwyczaj nie przekracza 10-15 cm, natomiast szerokość – kilku milimetrów. Tak jak wszystkie blizny, w zależności od indywidualnych predyspozycji skóry do nadmiernego rozrostu tkanki łącznej włóknistej (nadprodukcja włókien kolagenowych) oraz sposobu pielęgnacji gojącej się rany, mogą z czasem przybrać postać blizny dojrzałej lub bliznowca.
Na sposób formowania się blizny po cesarskim cięciu duży wpływ ma umiejętna pielęgnacja rany pooperacyjnej i stosowanie się do zaleceń lekarskich po porodzie. Przede wszystkim do momentu zasklepienia skóry miejsce nacięcia powinno być regularnie przemywane, sterylnie opatrywane i wietrzone w celu uniknięcia stanu zapalnego. W pierwszych dniach należy również unikać wysiłku fizycznego, aby zapobiec naderwaniu szwów. Po kilku tygodniach można rozpocząć proces tzw. mobilizacji blizny, a więc wykonywać jej masaże i ugniatanie, mające na celu rozluźnienie zgrubiałej tkanki łącznej włóknistej i poprawę jej elastyczności, a tym samym zminimalizowanie ryzyka pojawienia się zrostów. Możne to zrobić również specjalista wykorzystujący najmniejsze głowice drenujące, aby przyspieszyć proces zdrowego gojenia.
Blizny po cesarskim cięciu mogą wywoływać zarówno dolegliwości fizyczne, jak i powodować dyskomfort psychiczny. Najczęściej odczuwane niedogodności to swędzenie, pieczenie, uczucie ciągnięcia, a niekiedy nawet wywoływany przez bliznę ból. Dyskomfort psychiczny związany jest natomiast z nie tylko z nieprzyjemnymi odczuciami, ale także wyglądem uznawanym przez niektóre Pacjentki za niezadowalający. Tak jak w przypadku wszystkich innych rodzajów, blizny po cesarskim cięciu mogą być poddane laseroterapii lub łączonym procedurom zabiegowym. Rodzaj i liczba zabiegów wchodzący w zakres terapii blizny po cesarskim cięciu ustalana jest indywidualnie przez specjalistów medycyny estetycznej. Im szybciej temat zostanie skonsultowany z dermatologiem w Klinice Aspazja, tym skuteczniejsza będzie terapia.