Blizny odbarwione

Blizny stanowią widoczne na powierzchni skóry pozostałości po uszkodzeniu jej struktury. Ze względu na fakt, że organizm dąży do jak najszybszego odzyskania równowagi, w sposób naturalny zainicjowane zostają procesy regeneracyjne, w wyniku których utracona przez skórę ciągłość jest stopniowo odzyskiwana. Dzieje się tak za sprawą zarastającej miejsce przerwania skóry tkanki łącznej włóknistej. W zależności od koloru, powierzchni i wyglądu wyróżnia się wiele rodzajów blizn. Jednym z nich są blizny odbarwione.

Blizny odbarwione – specyfika

Blizny odbarwione zalicza się do blizn przerostowych, a więc takich, których proces formowania się nie przebiegł w pełni pomyślnie. Jednym z powodów powstawania blizn przerostowych jest nieprawidłowe gojenie się rany, będące konsekwencją niepełnego odkażenia lub nieumiejętnej pielęgnacji, np. wystawiania niedojrzałej blizny na ekspozycję słoneczną. Wpływ na proces formowania się blizny mają również indywidualne predyspozycje. Jak wskazuje nazwa, blizny odbarwione różnią się od innych rodzajów blizn kolorem – zazwyczaj są znacznie jaśniejsze, a ich niemal biała barwa wynika z niskiej zawartości melaniny. Ze względu na to określane są niekiedy również mianem blizn białych.

Blizny odbarwione – powstawanie

Blizny odbarwione powstają w konsekwencji wpływu dwóch aspektów, a mianowicie zbyt dużej ilości tkanki łącznej włóknistej (nadprodukcja kolagenu i elastyny) oraz niedoboru melaniny. Mogą stanowić pozostałość po cięciu chirurgicznym, skaleczeniu czy wypadku. W procesie ich formowania, który trwa nawet kilka lat od momentu uszkodzenia skóry, wytwarza się bowiem nadmiar wspomnianej tkanki właściwej, co powadzi do znacznego uwypuklenia skóry w miejscu, w którym jej ciągłość została przerwana. W połączeniu ze zbyt małą ilością melaniny w konsekwencji powstaje twarda blizna o nierównej, wypukłej strukturze, a także znacznie jaśniejszym niż otaczająca ją zdrowa skóra kolorze. Ich obecności, niezależnie od partii ciała, w której są zlokalizowane, może towarzyszyć swędzenie, pieczenie, uczucie ciągnięcia, a niekiedy nawet ból.

Blizny odbarwione – leczenie

Blizny odbarwione, ze względu na nietypowy odcień oraz specyficzną strukturę, uważane są za najtrudniejsze do usunięcia. Zazwyczaj w celu pozbycia się ich, specjaliści medycyny estetycznej w sposób indywidualny dla każdego Pacjenta dobierają terapię składającą się z serii zabiegów laserowych. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, terapia światłem lasera może zostać rozszerzona o dodatkowe zabiegi takie jak peelingi chemiczne czy mezoterapia igłowa. Konkretne procedury mają na celu zainicjowanie naturalnych procesów regeneracyjnych, zwłaszcza produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny.

To, czy uzyskane rezultaty będą zgodne z oczekiwanymi, jest w dużej mierze zależne od indywidualnych predyspozycji Pacjenta do zaburzonego procesu gojenia się skóry i formowania blizn, ogólnej kondycji skóry w momencie leczenia blizny odbarwionej, a także adekwatnie dobranej terapii łączonej. Warto skonsultować temat z dermatologiem w Instytucie Aspazja.