Blizny niedojrzałe

Blizny niedojrzałe stanowią niejako formę pośrednią, bowiem zastępują ranę powstałą wskutek przerwania ciągłości skóry właściwej. Nie są jednak jeszcze w pełni ukształtowane, by zyskać miano blizny dojrzałej, której proces formowania trwa od kilku miesięcy do kilku lat.

Blizny niedojrzałe – powstawanie

Blizna to tkanka łączna włóknista pokrywająca ranę, pojawiająca się w wyniku naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu. Powstaje w celu zapobiegnięcia przedostawaniu się jakichkolwiek drobnoustrojów z otoczenia do organizmu, które mogłyby wywołać stan zapalny. W przypadku blizny niedojrzałej wspomniana bariera ochronna jest ciemnoróżowa i wypukła. Jej wyglądowi odróżniającemu się od zdrowej skóry może towarzyszyć swędzenie, pieczenie, a niekiedy nawet ból. Są to naturalne objawy towarzyszące gojeniu się skóry właściwej, której ciągłość została przerwana w wyniku cięcia chirurgicznego podczas operacji, skaleczenia czy urazu doznanego w wypadku.

Blizny niedojrzałe – leczenie

Aby blizny niedojrzałe miały sprzyjające warunki do przekształcenia się w estetyczne blizny dojrzałe, należy już na etapie ich formowania się wdrożyć odpowiednie leczenie. Stwarza ono szansę na spłycenie tkanki i wyrównanie jej kolorytu oraz struktury, ale również może ułatwić usunięcie blizny dojrzałej w przyszłości. W tym celu zazwyczaj Pacjenci stosują specjalistyczne kremy i maści, a także plastry zawierające w składzie silikon – według wskazań dermatologa. Gdy blizna osiągnie dojrzałą postać, możliwe jest jej usunięcie w gabinecie medycyny estetycznej, czasami jednak odpowiednio szybko wdrożona prewencja dermatologiczna pozwala wygoić skórę w estetyczny sposób.

Blizny niedojrzałe – usuwanie

W celu poprawy estetyki danej partii skóry, a także ze względu na dyskomfort psychiczny Pacjenci decydują się m.in. na terapię światłem LED, zabiegi laserowe, peelingi chemiczne, Dermapen, mezoterapię igłową, masaż próżniowy, terapię komórkami macierzystymi. Indywidualnie dobrane przez specjalistów z zakresu medycyny estetycznej zabiegi lub łączące kilka procedur terapie stwarzają szansę na pozbycie się mankamentu, jakim są blizny niedojrzałe, które osiągnęły ostateczną postać.