Odmładzanie i stymulacja

Potrzeby skóry i leczenie

Ciało i sylwetka

Kosmetyka i wizaż

Poznaj nasZabiegiCennikPierwsza wizytaCzytelnia AspazjiKontaktUmów się

Blizny na twarzy

Twarz ce­chu­je szcze­gól­na wraż­li­wość, która wy­ni­ka z faktu, że skóra w tych par­tiach jest znacz­nie cień­sza niż w ja­kich­kol­wiek in­nych czę­ściach ciała. Z tego wzglę­du, mimo wła­ści­wej pie­lę­gna­cji, wiele czyn­ni­ków może mieć na nią ne­ga­tyw­ny wpływ, a ewen­tu­al­ne bli­zny są bar­dzo wi­docz­ne.

Bli­zny – przy­czy­ny

Bli­zny po­wsta­ją z wielu po­wo­dów – za­wsze, gdy na­stą­pi prze­rwa­nie cią­gło­ści skóry wła­ści­wej i w wy­ni­ku na­tu­ral­nych pro­ce­sów re­ge­ne­ra­cyj­nych or­ga­ni­zmu uszko­dze­nie zo­sta­je za­stą­pio­ne tkan­ką łącz­ną włók­ni­stą. Bli­zny na twa­rzy są naj­czę­ściej na­stęp­stwem trą­dzi­ku, który czę­sto trwa­le uszka­dza skórę wła­ści­wą, po­zo­sta­wia­jąc wiele drob­nych wgłę­bień, czę­sto okre­śla­nych jako bli­zny kra­te­ro­wa­te (typów jest wiele). To jed­nak nie­je­dy­ne przy­czy­ny, za spra­wą któ­rych po­ja­wia­ją się bli­zny na twa­rzy. Mogą być one rów­nież kon­se­kwen­cją:

  • opa­rzeń,
  • ope­ra­cji,
  • uszko­dzeń me­cha­nicz­nych (np. roz­cię­cia lub zra­nie­nia w wy­ni­ku wy­pad­ku).

Bli­zny na twa­rzy – le­cze­nie

W celu spły­ce­nia bli­zny na twa­rzy, a także wy­rów­na­nia jej ko­lo­ry­tu i struk­tu­ry tak, aby w moż­li­wie jak naj­mniej­szym stop­niu się wy­róż­nia­ła, za­zwy­czaj sto­su­je się la­se­ro­te­ra­pię. Po­le­ga ona na wy­ko­na­niu cyklu na­świe­tlań, pod­czas któ­rych wiąz­ka świa­tła la­se­ra skie­ro­wa­na jest na bli­znę i ma na celu roz­bi­cie jej struk­tu­ry. Za­bieg jest zu­peł­nie bez­bo­le­sny i nie stwa­rza ry­zy­ka po­pa­rze­nia tak szcze­gól­nie de­li­kat­nej skóry twa­rzy. Jego bez­pie­czeń­stwo i moż­li­wość uzy­ska­nia ocze­ki­wa­nych re­zul­ta­tów spra­wia­ją, że jest wy­bie­ra­ny przez tak wielu Pa­cjen­tów po­sia­da­ją­cych bli­zny na twa­rzy.

Bli­zny na twa­rzy – pro­ble­my

Ukry­cie bli­zny na twa­rzy jest znacz­nie trud­niej­sze niż za­ma­sko­wa­nie tego man­ka­men­tu zlo­ka­li­zo­wa­ne­go w in­nych miej­scach, np. na rę­kach. Kolor bli­zny i jej struk­tu­ra mogą się bo­wiem znacz­nie róż­nić od ota­cza­ją­cej ją zdro­wej skóry, przez co jest bar­dzo wi­docz­na. Stwa­rza to ry­zy­ko od­czu­wa­nia przez Pa­cjen­tów po­sia­da­ją­cych bli­zny na twa­rzy dys­kom­for­tu psy­chicz­ne­go, któ­re­mu nie­kie­dy to­wa­rzy­szą także inne uciąż­li­wo­ści, np. swę­dze­nie, pie­cze­nie, uczu­cie ścią­ga­nia skóry, a nawet ból. Wła­śnie dla­te­go tak wielu Pa­cjen­tów de­cy­du­je się na ich usu­nię­cie. Spe­cja­li­ści me­dy­cy­ny es­te­tycz­nej sta­ra­ją się in­dy­wi­du­al­nie do­bie­rać Pa­cjen­tom takie pro­ce­du­ry, które stwa­rza­ją szan­sę na po­zby­cie się każ­de­go ro­dza­ju dys­kom­for­tu. Te­ra­pia może zo­stać roz­po­czę­ta zaraz po in­cy­den­cie prze­rwa­nia cią­gło­ści skóry np. wy­pad­ku; lub w póź­niej­szym okre­sie. Im szyb­ciej roz­po­czy­na­my te­ra­pię tym wię­cej moż­li­wo­ści ma le­karz w kon­tek­ście pre­wen­cji po­wsta­wa­nia blizn. W póź­niej­szym cza­sie po­zo­sta­ją me­to­dy ni­wie­lo­wa­nia bli­zny na twa­rzy. Me­to­dy, za­bie­gi i pre­pa­ra­ty lecz­ni­cze każ­do­ra­zo­wo do­bie­ra­ne są do in­dy­wi­du­al­nych po­trzeb skóry pa­cjen­ta.