Blizny na twarzy

Twarz cechuje szczególna wrażliwość, która wynika z faktu, że skóra w tych partiach jest znacznie cieńsza niż w jakichkolwiek innych częściach ciała. Z tego względu, mimo właściwej pielęgnacji, wiele czynników może mieć na nią negatywny wpływ, a ewentualne blizny są bardzo widoczne.

Blizny – przyczyny

Blizny powstają z wielu powodów – zawsze, gdy nastąpi przerwanie ciągłości skóry właściwej i w wyniku naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu uszkodzenie zostaje zastąpione tkanką łączną włóknistą. Blizny na twarzy są najczęściej następstwem trądziku, który często trwale uszkadza skórę właściwą, pozostawiając wiele drobnych wgłębień, często określanych jako blizny kraterowate (typów jest wiele). To jednak niejedyne przyczyny, za sprawą których pojawiają się blizny na twarzy. Mogą być one również konsekwencją:

  • oparzeń,
  • operacji,
  • uszkodzeń mechanicznych (np. rozcięcia lub zranienia w wyniku wypadku).

Blizny na twarzy – leczenie

W celu spłycenia blizny na twarzy, a także wyrównania jej kolorytu i struktury tak, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu się wyróżniała, zazwyczaj stosuje się laseroterapię. Polega ona na wykonaniu cyklu naświetlań, podczas których wiązka światła lasera skierowana jest na bliznę i ma na celu rozbicie jej struktury. Zabieg jest zupełnie bezbolesny i nie stwarza ryzyka poparzenia tak szczególnie delikatnej skóry twarzy. Jego bezpieczeństwo i możliwość uzyskania oczekiwanych rezultatów sprawiają, że jest wybierany przez tak wielu Pacjentów posiadających blizny na twarzy.

Blizny na twarzy – problemy

Ukrycie blizny na twarzy jest znacznie trudniejsze niż zamaskowanie tego mankamentu zlokalizowanego w innych miejscach, np. na rękach. Kolor blizny i jej struktura mogą się bowiem znacznie różnić od otaczającej ją zdrowej skóry, przez co jest bardzo widoczna. Stwarza to ryzyko odczuwania przez Pacjentów posiadających blizny na twarzy dyskomfortu psychicznego, któremu niekiedy towarzyszą także inne uciążliwości, np. swędzenie, pieczenie, uczucie ściągania skóry, a nawet ból. Właśnie dlatego tak wielu Pacjentów decyduje się na ich usunięcie. Specjaliści medycyny estetycznej starają się indywidualnie dobierać Pacjentom takie procedury, które stwarzają szansę na pozbycie się każdego rodzaju dyskomfortu. Terapia może zostać rozpoczęta zaraz po incydencie przerwania ciągłości skóry np. wypadku; lub w późniejszym okresie. Im szybciej rozpoczynamy terapię tym więcej możliwości ma lekarz w kontekście prewencji powstawania blizn. W późniejszym czasie pozostają metody niwielowania blizny na twarzy. Metody, zabiegi i preparaty lecznicze każdorazowo dobierane są do indywidualnych potrzeb skóry pacjenta.