Odmładzanie i stymulacja

Potrzeby skóry i leczenie

Ciało i sylwetka

Kosmetyka i wizaż

Poznaj nasZabiegiCennikPierwsza wizytaCzytelnia AspazjiKontaktUmów się

Blizny na rękach

Pro­ces za­bliź­nia­nia jest od­po­wie­dzią tkan­ki skór­nej na prze­rwa­nie jej cią­gło­ści. Jest na­tu­ral­nym zja­wi­skiem i świad­czy o zdol­no­ści skóry do re­ge­ne­ra­cji w celu unik­nię­cia prze­do­sta­wa­nia się drob­no­ustro­jów wy­wo­łu­ją­cych stany za­pal­ne i za­ka­że­nia. Po­wsta­wa­nie blizn można okre­ślić zatem jako two­rze­nie swo­istej ba­rie­ry ochron­nej skóry kosz­tem es­te­ty­ki. Wy­gląd bli­zny na rę­kach nie jest kwe­stią, co do któ­rej można wska­zać pewne re­gu­ły czy pra­wi­dło­wo­ści. Za­le­ży bo­wiem w dużej mie­rze od in­dy­wi­du­al­nych pre­dys­po­zy­cji oraz spo­so­bu pie­lę­gna­cji świe­żej rany, zwłasz­cza jej re­gu­lar­ne­go prze­my­wa­nia i ste­ryl­ne­go opa­try­wa­nia, ale także np. wy­sta­wia­nia na silną eks­po­zy­cję sło­necz­ną, która jest nie­wska­za­na w pro­ce­sie go­je­nia rany oraz jej za­bliź­nia­nia.

Bli­zny na rę­kach – przy­czy­ny

Przy­czy­na­mi, za spra­wą któ­rych po­wsta­ją bli­zny na rę­kach, są wszyst­kie sy­tu­acje, które do­pro­wa­dzi­ły do prze­rwa­nia cią­gło­ści skóry, a w kon­se­kwen­cji – za­stą­pie­nia uszko­dzo­nej skóry tkan­ką łącz­ną włók­ni­stą. Mogą być na­praw­dę różne, a do naj­częst­szych za­li­cza­ją się:

  • ope­ra­cyj­ne cię­cia chi­rur­gicz­ne,
  • urazy me­cha­nicz­ne (wy­pad­ki, ska­le­cze­nia),
  • głę­bo­kie po­pa­rze­nia,
  • cho­ro­by skóry (np. ospa lub trą­dzik, sprzy­ja­ją­ce roz­dra­py­wa­niu swę­dzą­cych kro­stek, które pro­wa­dzi do trwa­łe­go uszko­dze­nia skóry wła­ści­wej).

Bli­zny na rę­kach – le­cze­nie

Oprócz wyżej wspo­mnia­nych czyn­ni­ków, mo­gą­cych przy­czy­nić się do es­te­tycz­ne­go wy­glą­du bli­zny doj­rza­łej, na­le­ży wska­zać także inne aspek­ty, na które Pa­cjen­ci po­win­ni zwró­cić uwagę. Aby bli­zny na rę­kach nie po­wo­do­wa­ły uciąż­li­wo­ści w po­sta­ci swę­dze­nia, pie­cze­nia, uczu­cia cią­gnię­cia czy bólu, a aspekt wi­zu­al­ny nie wią­zał się z dys­kom­for­tem psy­chicz­nym, warto pod­jąć od­po­wied­nie le­cze­nie. W tym celu oraz z myślą o wy­rów­na­niu struk­tu­ry i ko­lo­ry­tu skóry już na eta­pie for­mo­wa­nia się świe­żej bli­zny Pa­cjen­ci sto­su­ją spe­cja­li­stycz­ne kremy i maści, a nie­kie­dy się­ga­ją także po pla­stry za­wie­ra­ją­ce si­li­kon. Ich apli­ka­cja może uła­twić es­te­tycz­ne for­mo­wa­nie się bli­zny doj­rza­łej lub bez­pro­ble­mo­we usu­nię­cie jej w przy­szło­ści. Naj­lep­szym roz­wią­za­niem jest opie­ka der­ma­to­lo­ga, który in­dy­wi­du­al­nie do­bie­rze roz­wią­za­nia na pod­sta­wie po­trzeb skóry.

Bli­zny na rę­kach – usu­wa­nie

Licz­ne za­bie­gi z za­kre­su me­dy­cy­ny es­te­tycz­nej stwa­rza­ją szan­sę na zmniej­sze­nie lub po­zby­cie się bli­zny na rę­kach. Za­zwy­czaj de­cy­du­ją się na nie Pa­cjen­ci nie­za­do­wo­le­ni z aspek­tu wi­zu­al­ne­go ni­niej­sze­go śladu na skó­rze lub od­czu­wa­ją­cy na­si­lo­ne do­le­gli­wo­ści, np. w po­sta­ci przy­kur­czów. W za­leż­no­ści od po­trzeb oraz roz­mia­ru i wy­glą­du bli­zny spe­cja­li­sta me­dy­cy­ny es­te­tycz­nej do­bie­ra za­bieg lub usta­la plan te­ra­pii z wy­ko­rzy­sta­niem jed­nej lub kilku wza­jem­nie uzu­peł­nia­ją­cych się pro­ce­dur. Mogą to być: za­bie­gi la­se­ro­we, masaż próż­nio­wy, te­ra­pia świa­tłem LED, ter­mo­li­fting mi­kro­igło­wy (ra­dio­fre­kwen­cja), me­zo­te­ra­pia igło­wa, Der­ma­pen, pe­elin­gi che­micz­ne, te­ra­pia ko­mór­ka­mi ma­cie­rzy­sty­mi.

Każdy za­bieg, seria czy te­ra­pia łą­czą­ca różne spe­cja­li­stycz­ne pro­ce­du­ry za­wsze do­bie­ra­ne są przez spe­cja­li­stę me­dy­cy­ny es­te­tycz­nej in­dy­wi­du­al­nie z uwzględ­nie­niem ocze­ki­wań Pa­cjen­ta. Ich wy­ko­na­nie po­prze­dza kon­sul­ta­cja, na któ­rej wspól­nie oma­wia­ne są po­trze­by oraz moż­li­wo­ści, które mogą na nie od­po­wie­dzieć. Spo­sób dzia­ła­nia usta­la­ny jest w po­ro­zu­mie­niu lekarz-​pacjent. Ma to na celu zwięk­sze­nie szan­sy uzy­ska­nia ocze­ki­wa­ne­go re­zul­ta­tu.