Blizny na rękach

Proces zabliźniania jest odpowiedzią tkanki skórnej na przerwanie jej ciągłości. Jest naturalnym zjawiskiem i świadczy o zdolności skóry do regeneracji w celu uniknięcia przedostawania się drobnoustrojów wywołujących stany zapalne i zakażenia. Powstawanie blizn można określić zatem jako tworzenie swoistej bariery ochronnej skóry kosztem estetyki. Wygląd blizny na rękach nie jest kwestią, co do której można wskazać pewne reguły czy prawidłowości. Zależy bowiem w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji oraz sposobu pielęgnacji świeżej rany, zwłaszcza jej regularnego przemywania i sterylnego opatrywania, ale także np. wystawiania na silną ekspozycję słoneczną, która jest niewskazana w procesie gojenia rany oraz jej zabliźniania.

Blizny na rękach – przyczyny

Przyczynami, za sprawą których powstają blizny na rękach, są wszystkie sytuacje, które doprowadziły do przerwania ciągłości skóry, a w konsekwencji – zastąpienia uszkodzonej skóry tkanką łączną włóknistą. Mogą być naprawdę różne, a do najczęstszych zaliczają się:

  • operacyjne cięcia chirurgiczne,
  • urazy mechaniczne (wypadki, skaleczenia),
  • głębokie poparzenia,
  • choroby skóry (np. ospa lub trądzik, sprzyjające rozdrapywaniu swędzących krostek, które prowadzi do trwałego uszkodzenia skóry właściwej).

Blizny na rękach – leczenie

Oprócz wyżej wspomnianych czynników, mogących przyczynić się do estetycznego wyglądu blizny dojrzałej, należy wskazać także inne aspekty, na które Pacjenci powinni zwrócić uwagę. Aby blizny na rękach nie powodowały uciążliwości w postaci swędzenia, pieczenia, uczucia ciągnięcia czy bólu, a aspekt wizualny nie wiązał się z dyskomfortem psychicznym, warto podjąć odpowiednie leczenie. W tym celu oraz z myślą o wyrównaniu struktury i kolorytu skóry już na etapie formowania się świeżej blizny Pacjenci stosują specjalistyczne kremy i maści, a niekiedy sięgają także po plastry zawierające silikon. Ich aplikacja może ułatwić estetyczne formowanie się blizny dojrzałej lub bezproblemowe usunięcie jej w przyszłości. Najlepszym rozwiązaniem jest opieka dermatologa, który indywidualnie dobierze rozwiązania na podstawie potrzeb skóry.

Blizny na rękach – usuwanie

Liczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej stwarzają szansę na zmniejszenie lub pozbycie się blizny na rękach. Zazwyczaj decydują się na nie Pacjenci niezadowoleni z aspektu wizualnego niniejszego śladu na skórze lub odczuwający nasilone dolegliwości, np. w postaci przykurczów. W zależności od potrzeb oraz rozmiaru i wyglądu blizny specjalista medycyny estetycznej dobiera zabieg lub ustala plan terapii z wykorzystaniem jednej lub kilku wzajemnie uzupełniających się procedur. Mogą to być: zabiegi laserowe, masaż próżniowy, terapia światłem LED, termolifting mikroigłowy (radiofrekwencja), mezoterapia igłowa, Dermapen, peelingi chemiczne, terapia komórkami macierzystymi.

Każdy zabieg, seria czy terapia łącząca różne specjalistyczne procedury zawsze dobierane są przez specjalistę medycyny estetycznej indywidualnie z uwzględnieniem oczekiwań Pacjenta. Ich wykonanie poprzedza konsultacja, na której wspólnie omawiane są potrzeby oraz możliwości, które mogą na nie odpowiedzieć. Sposób działania ustalany jest w porozumieniu lekarz-pacjent. Ma to na celu zwiększenie szansy uzyskania oczekiwanego rezultatu.