Jest wiele możliwych zdarzeń leżących u podłoża blizn. Bez względu na przyczynę rany, blizny na ramionach, powstają w wyniku naturalnych procesów regeneracyjnych skóry właściwej jako odpowiedź na przerwanie jej ciągłości. Po pojawieniu się rany szybko rozpoczyna się proces gojenia, by jej powierzchnia mogła zostać zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Regeneracja tkanek możliwa jest dzięki działaniu fibroblastów, które odpowiedzialne są za produkcję niezbędnego do tego procesu kolagenu. W zależności od rodzaju urazu oraz indywidualnych predyspozycji, zabliźnienia różnią się wielkością, kształtem, strukturą oraz kolorem. W procesie ich formowania dużą rolę odgrywa pielęgnacja świeżej rany. Regularne przemywanie oraz sterylne opatrunki mogą sprzyjać estetycznemu zabliźnianiu lub ułatwić usunięcie dojrzałej blizny na ramionach w przyszłości. Im szybciej wdrożona zostanie opieka dermatologiczna, tym lepsze rokowania. Lekarz prowadzący już bezpośrednio po wystąpieniu większych ran czy zmian na skórze może wdrożyć leczenie zapobiegające powstawaniu blizn.
Delikatna skóra ramion to partie, na których najczęściej, obok twarzy, dekoltu i pleców, pojawiają się zmiany trądzikowe. Ta choroba skóry często trwale uszkadza skórę właściwą, w konsekwencji czego następują procesy zabliźniania. Trądzik stanowi częstą, aczkolwiek niejedyną przyczynę, za sprawą której Pacjenci borykają się z mankamentem, jakim są blizny na ramionach. Do ich powstawania prowadzą również:
Leczenie partii, w obrębie których zlokalizowane są blizny na ramionach, możliwe jest dopiero wtedy, gdy skóra, której ciągłość została przerwana, zostanie całkowicie zagojona. W przypadku ran operacyjnych musi więc nastąpić zasklepienie cięcia tkanką łączną włóknistą, tkanka po urazie mechanicznym lub oparzeniu musi być zregenerowana, natomiast proces leczenia trądziku zakończony. Młode blizny warto pielęgnować specjalistycznymi kremami i maściami. Niektórzy Pacjenci sięgają również po plastry zawierające w składzie silikon. Niekiedy zdarza się tak, że rezultat niniejszych starań, mających na celu uelastycznienie, spłycenie oraz wyrównanie kolorytu blizny nie jest zadowalający. Dojrzała blizna jest dla niektórych Pacjentów źródłem dyskomfortu psychicznego i/lub fizycznego w postaci swędzenia, pieczenia, uczucia ściągnięcia, a nawet bólu. Zabiegi medycyny estetycznej umożliwiają jej zminimalizowanie lub usunięcie.
Spośród jakich zabiegów mogą wybierać Pacjenci, którzy rozważają usunięcie blizny na ramionach? Zazwyczaj w gabinetach medycyny estetycznej wykonuje się:
Liczbę oraz rodzaj zabiegów dla każdego Pacjenta każdorazowo określa specjalista medycyny estetycznej, uwzględniając indywidualne potrzeby oraz specyfikę blizny. Niniejsze procedury niekiedy traktowane są jako wzajemnie się uzupełniające, np. mezoterapię igłową na osoczu bogatopłytkowym może dopełniać peeling chemiczny. Ma to na celu uzyskanie jak najbardziej satysfakcjonującego dla Pacjenta rezultatu w postaci spłyconej, uelastycznionej i wyrównanej od względem struktury i kolorytu blizny.