Odmładzanie i stymulacja

Potrzeby skóry i leczenie

Ciało i sylwetka

Kosmetyka i wizaż

Poznaj nasZabiegiCennikPierwsza wizytaCzytelnia AspazjiKontaktUmów się

Blizny na plecach

Me­cha­nizm po­wsta­wa­nia blizn opar­ty jest na na­tu­ral­nych pro­ce­sach za­cho­dzą­cych na po­wierzch­ni tkan­ki skór­nej, która w przy­pad­ku prze­rwa­nia jej cią­gło­ści dąży do jak naj­szyb­szej re­ge­ne­ra­cji. Go­je­nie rany i za­stą­pie­nie jej tkan­ką łącz­ną włók­ni­stą ma na celu za­bez­pie­cze­nie or­ga­ni­zmu przed wnik­nię­ciem drob­no­ustro­jów z ze­wnątrz, które mo­gły­by za­ini­cjo­wać stan za­pal­ny i za­ka­że­nie. Warto mieć świa­do­mość, że rana sta­no­wi otwar­te wrota dla pa­to­ge­nów. Pro­ces za­bliź­nia­nia jest więc ści­śle zwią­za­ny z fak­tem, że skóra pełni rolę swo­istej po­wło­ki ochron­nej or­ga­ni­zmu.

Bli­zny na ple­cach

Skóra ple­ców, po­dob­nie jak twa­rzy, ce­chu­je się de­li­kat­no­ścią, jest także znacz­nie cień­sza niż np. na no­gach. Ze wzglę­du na to plecy sta­no­wią par­tie ciała na­ra­żo­ne na po­ja­wie­nie się trą­dzi­ku. Gdy wy­stą­pi, nie po­zo­sta­je bez zna­cze­nia dla tkan­ki, bo­wiem nie­kie­dy trwa­le uszka­dza skórę wła­ści­wą, a miej­sca nim ob­ję­te z cza­sem zo­sta­ją za­stą­pio­ne bli­zna­mi. Oprócz trą­dzi­ku bli­zny na ple­cach mogą być na­stęp­stwem:

  • ope­ra­cyj­ne­go cię­cia chi­rur­gicz­ne­go,
  • urazu me­cha­nicz­ne­go,
  • głę­bo­kie­go po­pa­rze­nia,
  • za­ka­że­nia o cha­rak­te­rze skór­nym.

Bli­zny na ple­cach – pro­ble­my

Jak w przy­pad­ku wszyst­kich blizn, tak i tych zlo­ka­li­zo­wa­nych na po­wierzch­ni ple­ców, oprócz wy­glą­du uzna­wa­ne­go nie­kie­dy za nie­este­tycz­ny, ich obec­ność może wią­zać się także z dys­kom­for­tem. W ich ob­rę­bie mogą po­ja­wić się do­le­gli­wo­ści takie jak swę­dze­nie, pie­cze­nie, ból, uczu­cie cią­gnię­cia. Zda­rza się, że w przy­pad­ku roz­le­głych blizn po­wsta­je zja­wi­sko tak zwa­ne­go pro­mie­nio­wa­nia, za spra­wą któ­re­go ni­niej­sze uciąż­li­wo­ści do­skwie­ra­ją także w naj­bliż­szych par­tiach – na szyi, gło­wie czy ra­mio­nach. Ze wzglę­du na roz­ma­ite nie­do­god­no­ści, zwią­za­ne także z aspek­tem psy­chicz­nym, wielu Pa­cjen­tów de­cy­du­je się na usu­nię­cie bli­zny na ple­cach.

Bli­zny na ple­cach – usu­wa­nie

Moż­li­wo­ści, jakie stwa­rza me­dy­cy­na es­te­tycz­na, po­zwa­la­ją na usu­nię­cie bli­zny na ple­cach. W tym celu sto­su­je się mię­dzy in­ny­mi: te­ra­pię świa­tłem LED, za­bie­gi la­se­ro­we, me­zo­te­ra­pię igło­wą, ra­dio­fre­kwen­cję mi­kro­igło­wą, pe­elin­gi che­micz­ne, te­ra­pię ko­mór­ka­mi ma­cie­rzy­sty­mi, Der­ma­pen, masaż próż­nio­wy. Nie­kie­dy w celu uzy­ska­nia peł­ne­go efek­tu w po­sta­ci spły­ce­nia oraz wy­rów­na­nia ko­lo­ry­tu bli­zny spe­cja­li­ści me­dy­cy­ny es­te­tycz­nej de­cy­du­ją się na wdro­że­nie te­ra­pii łą­czą­cej kilka z po­wyż­szych pro­ce­dur. Za­bie­gi za­wsze do­bie­ra­ne są in­dy­wi­du­al­nie do po­trzeb Pa­cjen­ta.