Blizny na plecach

Mechanizm powstawania blizn oparty jest na naturalnych procesach zachodzących na powierzchni tkanki skórnej, która w przypadku przerwania jej ciągłości dąży do jak najszybszej regeneracji. Gojenie rany i zastąpienie jej tkanką łączną włóknistą ma na celu zabezpieczenie organizmu przed wniknięciem drobnoustrojów z zewnątrz, które mogłyby zainicjować stan zapalny i zakażenie. Warto mieć świadomość, że rana stanowi otwarte wrota dla patogenów. Proces zabliźniania jest więc ściśle związany z faktem, że skóra pełni rolę swoistej powłoki ochronnej organizmu.

Blizny na plecach

Skóra pleców, podobnie jak twarzy, cechuje się delikatnością, jest także znacznie cieńsza niż np. na nogach. Ze względu na to plecy stanowią partie ciała narażone na pojawienie się trądziku. Gdy wystąpi, nie pozostaje bez znaczenia dla tkanki, bowiem niekiedy trwale uszkadza skórę właściwą, a miejsca nim objęte z czasem zostają zastąpione bliznami. Oprócz trądziku blizny na plecach mogą być następstwem:

  • operacyjnego cięcia chirurgicznego,
  • urazu mechanicznego,
  • głębokiego poparzenia,
  • zakażenia o charakterze skórnym.

Blizny na plecach – problemy

Jak w przypadku wszystkich blizn, tak i tych zlokalizowanych na powierzchni pleców, oprócz wyglądu uznawanego niekiedy za nieestetyczny, ich obecność może wiązać się także z dyskomfortem. W ich obrębie mogą pojawić się dolegliwości takie jak swędzenie, pieczenie, ból, uczucie ciągnięcia. Zdarza się, że w przypadku rozległych blizn powstaje zjawisko tak zwanego promieniowania, za sprawą którego niniejsze uciążliwości doskwierają także w najbliższych partiach – na szyi, głowie czy ramionach. Ze względu na rozmaite niedogodności, związane także z aspektem psychicznym, wielu Pacjentów decyduje się na usunięcie blizny na plecach.

Blizny na plecach – usuwanie

Możliwości, jakie stwarza medycyna estetyczna, pozwalają na usunięcie blizny na plecach. W tym celu stosuje się między innymi: terapię światłem LED, zabiegi laserowe, mezoterapię igłową, radiofrekwencję mikroigłową, peelingi chemiczne, terapię komórkami macierzystymi, Dermapen, masaż próżniowy. Niekiedy w celu uzyskania pełnego efektu w postaci spłycenia oraz wyrównania kolorytu blizny specjaliści medycyny estetycznej decydują się na wdrożenie terapii łączącej kilka z powyższych procedur. Zabiegi zawsze dobierane są indywidualnie do potrzeb Pacjenta.