Blizny na nogach

Blizny na nogach to pozostałości po przerwaniu tkanki skórnej. Są wynikiem naturalnych procesów regeneracyjnych, zachodzących w organizmie, które służą przywróceniu równowagi – w tym wypadku odzyskaniu przez skórę ciągłości. W zależności od przyczyny, za sprawą której ciągłość skóry została przerwana oraz indywidualnych predyspozycji Pacjenta, proces zabliźniania przebiega w innym tempie, a jego efekt różni się pod względem estetyki. Zawsze jednak przebiega to możliwie jak najszybciej, bowiem skóra stanowi naturalną powłokę ochronną organizmu.

Blizny na nogach – przyczyny

Blizny na nogach mogą pojawić się z różnych przyczyn. Najczęściej są wynikiem:

  • przebytej operacji – przeprowadzonego cięcia chirurgicznego,
  • oparzenia,
  • urazu mechanicznego (np. w wyniku wypadku lub znacznego przecięcia podczas depilacji),
  • rozdrapywanych swędzących wysypek (np. w przebiegu ospy),
  • wrastających włosów w wyniku częstej, niekiedy nieadekwatnej do potrzeb skóry depilacji.

Bez względu na przyczynę przerwania ciągłości skóry, w procesie gojenia, zwłaszcza na wczesnym jego etapie, kluczową rolę odgrywa odpowiednie dbanie o ranę. Powinna być regularnie przemywana i zabezpieczana sterylnymi opatrunkami według wskazań dermatologa prowadzącego. Troska w tym zakresie może sprzyjać estetycznemu zabliźnianiu oraz ułatwiać usunięcie dojrzałej blizny na nogach w przyszłości.

Blizny na nogach – leczenie

Pacjenci, którzy obserwują na swoim ciele tendencję do pojawiania się blizn, które są nie tylko nieestetyczne, ale powodują także pewien dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania, np. szczypanie czy swędzenie, mają do dyspozycji wiele różnych preparatów. Ich stosowanie jest szczególnie ważne w początkowej fazie zabliźniania, bowiem uelastycznienie, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu blizny odgrywa niebagatelną rolę, jeśli chodzi o minimalizowanie ryzyka pojawienia się przerostów. W tym celu zazwyczaj stosowane są specjalistyczne kremy lub maści. Ich regularna aplikacja łączy w sobie zalety nanoszenia adekwatnych preparatów oraz rozmasowywania miejsca po ranie w celu uelastycznienia tkanki skórnej. Pacjenci posiadający blizny na nogach sięgają także po plastry lub żele, zawierające w swoim składzie silikon.

Blizny na nogach – usuwanie

Pacjenci mogą rozważyć usunięcie blizny na nogach, korzystając z możliwości wykonania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Decyzja o tego typu działaniu zapada często ze względu na wygląd blizny, która niekiedy bywa postrzegana jako nieestetyczna. Aby spłycić dojrzałą bliznę oraz wyrównać jej koloryt, najczęściej wykonuje się:

  • zabiegi laserowe,
  • radiofrekwencję mikroigłową,
  • terapię światłem LED,
  • peelingi chemiczne,
  • mezoterapię igłową,
  • Dermapen,
  • terapię komórkami macierzystymi,
  • masaż próżniowy.

Niekiedy, w celu osiągnięcia oczekiwanych rezultatów, łączonych jest kilka metod, np. masaż próżniowy może stanowić uzupełnienie dla zabiegów z wykorzystaniem peelingów chemicznych. Połączenie lasera CO2 z osoczem bogatopłytkowym i dermapenem lub radiofrekwencją mikroigłową często daje najlepsze efekty. Procedurę zabiegową lub zestaw konkretnych działań w ramach szerszej terapii specjalista medycyny estetycznej każdorazowo dobiera indywidualnie do Pacjenta.