Blizny na dekolcie

Najczęstszą przyczyną, za sprawą której powstają blizny na dekolcie, jest trudny przebieg trądziku, podczas którego doszło do rozwinięcia się stanu zapalnego w obrębie partii skóry objętych wypryskami. To najpowszechniejsza, aczkolwiek niejedyna możliwość, bowiem blizny na dekolcie tworzą się także w wyniku poparzeń, urazów mechanicznych czy cięć chirurgicznych.

Blizny na dekolcie – przyczyny powstawania

Powstawanie blizn na dekolcie zazwyczaj jest efektem ostrego przebiegu trądziku. Może być to konsekwencja zarówno niewłaściwego lub zbyt późno wdrożonego leczenia, jak i nieumiejętnej pielęgnacji zmian przez Pacjenta. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt rozdrapywania swędzących krostek, w wyniku którego dochodzi do tworzenia się strupków, a tym samym naruszenia struktury skóry. Przekłada się to bezpośrednio na zwiększenie prawdopodobieństwa zabliźnienia.

Blizny na dekolcie – leczenie

Jeżeli blizny na dekolcie powstały w wyniku ostrego przebiegu trądziku, starania mające na celu zmniejszenie ich widoczności, można rozpocząć dopiero po określonym przez lekarza czasie, który upłynął od momentu zakończenia leczenia. Zazwyczaj specjaliści rekomendują wstrzymanie się z interwencjami około roku, bowiem w tym czasie naturalne procesy regeneracyjne zachodzące na skórze mogą doprowadzić do zmniejszenia widoczności lub zaniku blizn. Leczenie warto rozpocząć od stosowania specjalistycznych preparatów przeznaczonych do aplikowania na blizny na dekolcie, np. kremów lub maści. Podobnie jest w odniesieniu do innych rodzajów blizn – w ich przypadku również starania mające na celu spłycenie i wyrównanie kolorytu zazwyczaj rozpoczynane są od najmniej inwazyjnych metod, a gdy te zawiodą, blizny na dekolcie można usunąć w inny sposób.

Blizny na dekolcie – usuwanie

Za naturalne procesy regeneracyjne skóry odpowiada przede wszystkim kolagen. Stymulacja jego produkcji jest możliwa dzięki zastosowaniu zabiegów laserowych, mezoterapii (karboksyterapii, osocza bogatopłytkowego) lub terapii naświetlania lampami LED. Niniejsze zabiegi zwiększają prawdopodobieństwo zagęszczenia tkanki skórnej, a w konsekwencji – samoistnego wypełnienia blizn. Poszczególne etapy postępowania, konkretne preparaty oraz procedury zabiegowe skierowane na blizny na dekolcie każdorazowo powinien dobierać lekarz z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb Pacjenta.