Blizny hipertroficzne

Blizny hipertroficzne to pozostałość po przerwaniu ciągłości skóry. Nazywane są także przerostowymi, ponieważ podczas zabliźniania miejsca, w którym doszło do urazu mechanicznego, następuje przerost tkanki. Narasta ona ponad powierzchnię skóry, jednak – w przeciwieństwie do bliznowców – nie wykracza poza obszar rany, na której miejscu powstaje. Wraz z upływem czasu ich ciemnoróżowa barwa przybiera nieco bledszy odcień, niekiedy zbliżony do kolorytu skóry.

Blizny hipertroficzne – przyczyny powstawania

Blizny hipertroficzne powstają na wskutek nieprawidłowego gojenia się rany, podczas którego dochodzi do nadprodukcji kolagenu. Na taki stan rzeczy najczęściej wpływa nieodpowiednia pielęgnacja zabliźniającej się rany w połączeniu z indywidualnymi predyspozycjami Pacjenta, odpowiadającymi za sposób gojenia się skóry, której ciągłość z różnych powodów zostaje przerwana. Oprócz najczęstszych przyczyn powstawania zabliźniających się ran, a więc cięć chirurgicznych, ryzyko pojawienia się blizn hipertroficznych stwarza także piercing, oparzenie czy inne znaczne uszkodzenie mechaniczne skóry.

Blizny hipertroficzne – zapobieganie

Aby zapobiec niewłaściwemu procesowi zabliźniania lub w możliwie największym stopniu ograniczyć odpowiadającą za blizny hipertroficzne nadprodukcję kolagenu, ranę pooperacyjną czy miejsce poważnego skaleczenia należy pielęgnować od samego początku, a więc momentu przerwania ciągłości skóry. W przypadku skaleczenia mechanicznego pierwszym etapem powinno być odkażenie rany, które zmniejszy prawdopodobieństwo rozwinięcia się zakażenia. Warto regularnie stosować przeznaczone do tego typu uszkodzenia skóry specjalne preparaty w postaci kremów czy maści. Ich aplikację można połączyć z rozmasowywaniem miejsca, w którym tworzy się blizna, zwłaszcza na początkowym etapie jej formowania.

Zarówno świeża blizna, jak i ta na nieco późniejszym etapie formowania powinna być chroniona przez szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W tym celu najskuteczniejsze okaże się zakrywanie blizny elementem odzieży. W zależności od jej umiejscowienia, może to być szal, bluzka z długim rękawem czy kapelusz. Jeśli nie jest to możliwe, należy stosować kremy z wysokim filtrem SPF. Blizny pozbawione są melanocytów – komórek pigmentowych odpowiedzialnych za produkcję melaniny chroniącej głębokie warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Blizny hipertroficzne – leczenie

Metodę, mającą na celu spłycenie blizny oraz przybliżenie jej kolorytu do otaczającej skóry, indywidualnie dla każdego Pacjenta dobiera lekarz. Całkowite wycięcie przerostu metodą chirurgiczną może paradoksalnie przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, bowiem indywidualne predyspozycje skóry Pacjenta do nieprawidłowego zabliźniania mogą spowodować spotęgowany efekt hipertrofii. Najczęściej rekomendowanymi metodami są terapia laserowa, kwasy, osocze, dermapen oraz naświetlania lampą LED. To sposoby nieinwazyjne, a przy tym mogą zapewnić świetny efekt w kwestii poprawy estetyki blizny hipertroficznej.