Blizny dojrzałe

Blizny dojrzałe to widoczne na powierzchni skóry miejsca, które są wynikiem prawidłowego zabliźnienia rany. W przeciwieństwie do bliznowców, proces gojenia rany przebiegł prawidłowo, natomiast pozostałość po przerwanej ciągłości skóry jest jasna, płaska i gładka, a ponadto elastyczna. Blizny dojrzałe nie implikują również bólu ani charakterystycznego dla bliznowców uczucia swędzenia, pieczenia czy ściągania skóry zlokalizowanej wokół.

Blizny dojrzałe – powstawanie

Proces powstawania blizn zazwyczaj trwa od kliku do kilkunastu miesięcy od momentu operacji, zranienia czy wypadku, po tym czasie osiągają one postać dojrzałą. Blizny dojrzałe można więc uznać za ostateczny etap zabliźniania skóry, której ciągłość została przerwana. Poprzedza go gojenie się rany, a następnie postępujące zabliźnianie, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie, narośl, swędzenie, pieczenie, uczucie ściągnięcia skóry, a nawet pewien poziom bólu. Jeśli wszystkie niniejsze dolegliwości ustąpią, a w miejscu wypukłości struktura skóry stanie się znacznie bardziej ujednolicona, a koloryt wyrównany, można mówić o dojrzałej postaci blizny. Dokładny czas trwania całego procesu zależy od odpowiedniej pielęgnacji, kondycji skóry przed powstaniem rany, wieku danej osoby oraz indywidualnych predyspozycji, najczęściej warunkowanych genetycznie.

Blizny dojrzałe – leczenie

Blizny dojrzałe z reguły nie wymagają leczenia w postaci interwencji chirurgicznej, naświetlania lampami LED czy terapii laserowej, bowiem nie towarzyszy im dyskomfort, a ich wygląd dla wielu Pacjentów nie stanowi problemu. Osoby, którym zależy na tym, aby blizna stała się jeszcze mniejsza i jaśniejsza, a więc nieodróżniająca się od otaczającej ją skóry, decydują się zazwyczaj na zabiegi laserowe, które mogą zostać wzmocnione o kwasy, dermapen czy karboksyterapię. Te zabiegi, w przypadku świeżych blizn, poprzedzone mogą być stosowaniem odpowiednich kremów, maści, żelów czy plastrów w celu przygotowania zmiany skórnej na kolejne etapy leczenia, które dzięki temu mogą okazać się bardziej efektywne. Regularna pielęgnacja rany od momentu jej powstania zwiększa szanse na estetyczne zabliźnienie.

Blizny dojrzałe – usuwanie

Niektórzy Pacjenci decydują się na ingerencję specjalistów w strukturę blizny dojrzałej, mimo że z faktem jej obecności nie są związane żadne dolegliwości bólowe, a wygląd w znacznie mniejszym stopniu zaburza estetykę danej partii skóry niż np. bliznowiec. Lekarze medycyny estetycznej oferują wiele procedur zabiegowych, których celem jest spłycenie blizny i możliwie największe ujednolicenie jej kolorytu z otaczającą skórą, bowiem zazwyczaj blizny dojrzałe przybierają nieco inny odcień niż nienaruszona skóra.

Pacjenci najchętniej decydują się na zabiegi laserowe, kwasy lub osocze bogatopłytkowe. Znajduje to swoje uzasadnienie, bowiem niniejsze procedury zabiegowe są mało inwazyjne, a jednocześnie mogą przynieść pożądany efekt w postaci zmniejszenia widoczności śladu na skórze. Kolejną opcją jest chirurgiczne usunięcie blizny w celu umożliwienia skórze ponownego rozpoczęcia procesu regeneracji. Ta metoda nie cieszy się popularnością, bowiem jest przez Pacjentów uważana na nazbyt inwazyjną w przypadku blizny niepowodującej dyskomfortu fizycznego, której estetykę można poprawić innymi, mniej uciążliwymi metodami.