Blizny atroficzne nazywane są inaczej bliznami zanikowymi. Ich nazwa związana jest z przyczyną powstania – za ich wystąpienie odpowiedzialna jest bowiem zanikająca wysypka, która pozostawia na skórze widoczne ślady. Stan chorobowy, wzmocniony indywidualnymi predyspozycjami skóry Pacjenta do powstawania przebarwień, niewłaściwym leczeniem lub jego brakiem, sprzyja pojawieniu się tego typu blizn. Najczęściej stanowią one niepożądaną konsekwencję przebytej ospy, wysypki alergicznej czy trądziku, zwłaszcza jeśli krostki były drapane, w wyniku czego przekształciły się w strupy. Fakt ich pojawienia się jest związany z niewystarczającą produkcją kolagenu w procesie gojenia, za który niniejsze białko odpowiada.
Specyfika blizn zanikowych polega na ich okrągłym kształcie i wklęśniętej strukturze. Partie skóry, na których występują blizny atroficzne, są pełne zagłębień, bowiem powstają w głębszych warstwach skóry. Każda z nich może być innej wielkości, wspólnie tworząc nierównomierną całość. Aspektów, zwiększających ryzyko pojawienia się tego typu przypadłości skórnej, może być wiele. Zazwyczaj, oprócz przebytej choroby, której jednym z objawów jest pojawienie się krostek, przyczyn wystąpienia blizn upatruje się w:
Rozpoczęcie starań, których celem jest zapobiegnięcie pogorszeniu kondycji skóry, powinno mieć miejsce już w momencie pojawienia się pierwszych objawów skórnych, związanych z powodującą je chorobą. W tym celu należy wdrożyć właściwe leczenie przypadłości, a jednocześnie zadbać o pielęgnację wyprysków, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia blizn zanikowych. Ze względu na fakt, że blizny atroficzne pojawiają się w wyniku działania wielu czynników, należy odpowiednio zadbać o każdy z nich. W przypadku tak zwanych świeżych blizn zazwyczaj stosuje się odpowiednie kosmetyki pielęgnujące i przyspieszające prawidłową regenerację naskórka, natomiast rozległe zmiany mogą zostać poddane terapii światłem LED czy działaniu lasera w celu ich spłycenia i wyrównania powierzchni skóry, na której występują. Postępowanie powinno zostać dobrane indywidualnie przez lekarza.