Blefaroplastyka

Jedną z oznak starzenia się skóry, dostrzeganą w obrębie twarzy, jest tak zwana opadająca powieka. Rzadziej niż rezultatem upływu czasu jest ona efektem uwarunkowań anatomicznych. Za jej powstawanie najczęściej odpowiada zmniejszona produkcja kolagenu i elastyny przez organizm. Ma to bezpośrednie przełożenie na utratę jędrności i elastyczności skóry, zwłaszcza skóry twarzy, która jest szczególnie cienka, a co za tym idzie – delikatna. Zwiotczenie skóry w obrębie oka często sprawia, że jej fałd przykrywa powiekę i oko, powodując uznawany za nieestetyczny efekt zmniejszenia optycznie oka. Chętnie wykorzystywanym sposobem na walkę z niniejszą niedoskonałością jest blefaroplastyka.

Blefaroplastyka – wskazania

Wskazaniem do wykonania zabiegu z zakresu chirurgii estetycznej są zarówno aspekty estetyczne, jak i zdrowotne. Dla wielu Pacjentów blefaroplastyka to szansa na realną poprawę kondycji i estetyki skóry otaczającej oczy. Opadająca powieka dla wielu osób wydaje się nieestetyczna, zmieniając na niekorzyść wygląd całej twarzy, ale może także powodować pogorszenie jakości widzenia oraz uczucie ciężkości, napięcia czoła i zmęczenia. Wskazaniem do korekcji może być również znaczna asymetria oczu. Za wykonaniem zabiegu często przemawia zarówno aspekt wyglądu, jak i zdrowia oraz samopoczucia.

Blefaroplastyka – metody

W zależności od rodzaju problemu, dobierana jest inna metoda blefaroplastyki. Inne może być cięcie, kształt i jego przebieg oraz typ usuwanych tkanek. Poza skórą w indywidualnych przypadkach wskazane może być także usunięcie nadmiary tkanki tłuszczowej lub mięśnia z tej okolicy. Plastyka powiek, czyli blefaroplastyka wykonywana jest z użyciem skalpela i miejscowego znieczulenia dla komfortu Pacjenta. Ta metoda starza najwięcej możliwości dla lekarza, a co za tym idzie rezultaty jej zastosowania są zwykle najlepsze.

Pewną altrnatywą dla blefaroplastyki, tam gdzie nie doszło jeszcze do faktycznego nawisu skóry, a jedynie do utraty jędrności skóry najczęściej wykorzystywany jest laser CO2 lub plazma. Te zabiegi mają mniejszy zakres działania, jednak będą odpowiednie dla Pacjentów z mniejszymi potrzebami w tym obszarze skóry. Procedurę zabiegową dla każdego Pacjenta każdorazowo dobiera lekarz.

Blefaroplastyka – efekty

Blefaroplastyka stwarza możliwość osiągnięcia widocznych rezultatów zarówno w obrębie powieki górnej, jak i okolicy tzw. kurzych łapek. Korekcja niniejszych partii twarzy ma realny wpływ na poprawę jej estetyki za sprawą skorygowania nieestetycznie opadającego fałdu skóry. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ niniejszej procedury zabiegowej na jakość widzenia – blefaroplastyka to szansa na wolną od przysłaniania przestrzeń oka i optyczne odmłodzenie twarzy nawet o 10 lat.