Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry często określane jest jako jedna z chorób cywilizacyjnych, bowiem jej występowanie notuje się zaskakująco często, pomimo iż niniejsza przypadłość nie jest zakaźna. AZS to przewlekła zapalna choroba skóry, którą – oprócz powszechnego występowania – cechują także naprzemienne okresy remisji oraz nawrotów zaostrzonej postaci przypadłości.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry zazwyczaj pojawiają się już w dzieciństwie. Rzadko zanikają wraz z naturalnymi procesami dojrzewania organizmu. Zalicza się do nich:

  • zaczerwienienia na skórze, którym towarzyszy uporczywe swędzenie,
  • podrażnione w wyniku świądu partie skóry,
  • sucha skóra,
  • otarcia naskórka powstałe w wyniku drapania,
  • grudki i pęcherzyki,
  • piekące wykwity.

Nasilenie objawów u wielu osób związane jest ze zmianami, wynikającymi z następowania po sobie pór roku. Zazwyczaj choroba ma łagodniejszy przebieg w ciepłych miesiącach wiosennych i letnich, natomiast objawy przybierają na sile zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Ma to bezpośredni związek z różnicą temperatur panujących na zewnątrz i wewnątrz budynków, a co za tym idzie – koniecznością noszenia ubrań uniemożliwiających skórze właściwą wentylację, czyli tak zwane oddychanie, a ponadto sezonem grzewczym, narażającym szczególnie wrażliwą skórę na dodatkowe przesuszenia.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Przyczyną atopowego zapalenia skóry jest zazwyczaj połączenie genetycznych uwarunkowań, które sprawiają, że w momencie narodzin człowiek posiada predyspozycję do atopii skóry, która ujawnia się w momencie połączenia z jakimkolwiek czynnikiem zewnętrznym. Prawdopodobieństwo zachorowania na AZS dziecka, którego rodzice zmagają się z niniejszą przypadłością, jest o wiele większe niż w przypadku osób, których najbliższa rodzina nie zmaga się z tego typu problemami skórnymi. Skłonności genetyczne są potęgowane przez różnorodne czynniki środowiskowe. Do rozwoju zmian atopowych przyczyniają się:

  • środki myjące, posiadające w składzie substancje chemiczne, które wykazują właściwości wyjaławiające, przesuszające i odtłuszczające, a więc naruszające barierę lipidową naskórka,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • silne środki piorące, zawierające w składzie inne niż pochodzenia naturalnego substancje,
  • głęboko przetworzona żywność,
  • stres oksydacyjny,
  • nadwrażliwość skóry,
  • wszechobecne drobnoustroje.

Ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry drastycznie wzrasta w przypadku połączenia wrodzonych predyspozycji z aspektami zewnętrznymi. Człowiek może je kontrolować w mniejszym lub większym stopniu, nie zawsze zdając sobie sprawę z ich obecności i związanego z nią niekorzystnego wpływu na stan jego zdrowia.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Pomimo ciągłego rozwoju medycyny, nie został wynaleziony lek, który zlikwidowałby przyczynę AZS, powodującą szereg objawów, wywołujących fizyczny oraz psychiczny dyskomfort. Leczenie niniejszej przypadłości polega na terapii immunosupresyjnej, wystrzegania się wszystkich czynników powodujących nawet najmniejsze podrażnienia skóry, a także bardzo świadomej pielęgnacji, uwzględniającej użycie wyłącznie delikatnych preparatów naturalnego pochodzenia. Codzienna troska o skórę dotknięta atopią, obejmująca wszystkie aspekty, które mogą mieć realny wpływ na poprawę jej kondycji, a co za tym idzie – ogólnego dobrostanu, stwarza szansę na długie okresy remisji choroby.