Ciało człowieka, a zwłaszcza poszczególne partie twarzy, nigdy nie są względem siebie zupełnie symetryczne. Jeśli jednak różnice są znaczne, a co za tym idzie – widoczne, można mówić o asymetrii. W obrębie twarzy najczęściej występuje asymetria ust.
Asymetria ust – podobnie jak wiele innych problemów z wyglądem poszczególnych partii ciała – może być zarówno wrodzona, jak i nabyta. Często asymetria ust związana jest z nieprawidłową pracą mięśni w obrębie twarzy, np. po przebytym udarze, ale nie tylko. Asymetria ust jest jedną z negatywnych konsekwencji nieprawidłowo wykonanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej – zwłaszcza modelowania ust. Wady zgryzu i przebyte wypadki, w wyniku których została uszkodzona szczęka, również nie pozostają bez znaczenia w kwestii niezaburzonych proporcji.
Asymetria ust to stan dysproporcji pomiędzy górną a dolną wargą lub prawą a lewą stroną ust. Najczęściej nierówności uwydatniają się w trakcie mówienia i ruchów mimicznych, wtedy są wynikiem tak zwanej asymetrii dynamicznej. Jeżeli asymetria ust jest wrodzona, jej objawy obserwuje się już od wczesnego dzieciństwa. Z wiekiem – w zależności od stopnia dysproporcji oraz podejmowanych działań korygujących – nierówności mogą się zmniejszać lub uwypuklać.
Medycyna estetyczna stwarza wiele możliwości korygowania asymetrii ust, która zazwyczaj polega na specjalistycznym uzupełnieniu, mającym na celu upodobnienie dolnej wargi do górnej lub lewej strony ust do prawej. W tym celu wykorzystywany jest najczęściej usieciowany kwas hialuronowy, który umożliwia precyzyjną korekcję ich kształtu. Oprócz tego, że modeluje je i wypełnia, nadając całości równomiernego i symetrycznego kształtu, może także przyczynić się do poprawy nawilżenia warg. Zabieg musi być przeprowadzany przez specjalistę, bowiem jedynie taka procedura gwarantuje bezpieczeństwo, adekwatny do potrzeb danej osoby dobór dawki preparatu, a także właściwe miejsca wykonywania nakłuć w przestrzeń czerwieni wargowej. Kwas hialuronowy jest substancją pochodzenia naturalnego, dzięki czemu nie właściwie stwarza ryzyka wystąpienia podrażnień.