Asymetria ust

Ciało człowieka, a zwłaszcza poszczególne partie twarzy, nigdy nie są względem siebie zupełnie symetryczne. Jeśli jednak różnice są znaczne, a co za tym idzie – widoczne, można mówić o asymetrii. W obrębie twarzy najczęściej występuje asymetria ust.

Asymetria ust – przyczyny

Asymetria ust – podobnie jak wiele innych problemów z wyglądem poszczególnych partii ciała – może być zarówno wrodzona, jak i nabyta. Często asymetria ust związana jest z nieprawidłową pracą mięśni w obrębie twarzy, np. po przebytym udarze, ale nie tylko. Asymetria ust jest jedną z negatywnych konsekwencji nieprawidłowo wykonanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej – zwłaszcza modelowania ust. Wady zgryzu i przebyte wypadki, w wyniku których została uszkodzona szczęka, również nie pozostają bez znaczenia w kwestii niezaburzonych proporcji.

Asymetria ust – objawy

Asymetria ust to stan dysproporcji pomiędzy górną a dolną wargą lub prawą a lewą stroną ust. Najczęściej nierówności uwydatniają się w trakcie mówienia i ruchów mimicznych, wtedy są wynikiem tak zwanej asymetrii dynamicznej. Jeżeli asymetria ust jest wrodzona, jej objawy obserwuje się już od wczesnego dzieciństwa. Z wiekiem – w zależności od stopnia dysproporcji oraz podejmowanych działań korygujących – nierówności mogą się zmniejszać lub uwypuklać.

Asymetria ust – leczenie

Medycyna estetyczna stwarza wiele możliwości korygowania asymetrii ust, która zazwyczaj polega na specjalistycznym uzupełnieniu, mającym na celu upodobnienie dolnej wargi do górnej lub lewej strony ust do prawej. W tym celu wykorzystywany jest najczęściej usieciowany kwas hialuronowy, który umożliwia precyzyjną korekcję ich kształtu. Oprócz tego, że modeluje je i wypełnia, nadając całości równomiernego i symetrycznego kształtu, może także przyczynić się do poprawy nawilżenia warg. Zabieg musi być przeprowadzany przez specjalistę, bowiem jedynie taka procedura gwarantuje bezpieczeństwo, adekwatny do potrzeb danej osoby dobór dawki preparatu, a także właściwe miejsca wykonywania nakłuć w przestrzeń czerwieni wargowej. Kwas hialuronowy jest substancją pochodzenia naturalnego, dzięki czemu nie właściwie stwarza ryzyka wystąpienia podrażnień.