Asymetria piersi to dysproporcja w wyglądzie pomiędzy piersiami, która może dotyczyć nie tylko ich wielkości, ale także kształtu oraz objętości. Położenie brodawek sutkowych względem siebie również może być nieregularne.
Przyczyn nieproporcjonalnych względem siebie piersi może być wiele. Często asymetria piersi wynika z uwarunkowań genetycznych lub wad wrodzonych. Nie bez znaczenia pozostają także wady postawy, które stanowią odejście od normy budowy całego ciała, a więc także piersi. Do takiego wyglądu mogą przyczyniać się także zmiany nowotworowe oraz toczące się w organizmie stany zapalne, w tym ropnie w gruczołach piersiowych. Jako możliwą przyczynę dysproporcji piersi należy wskazać również zmiany hormonalne – zarówno te będące efektem leczenia, jak i naturalne, np. ciążę. Asymetrię piersi powodują także choroby tkanki łącznej.
Najczęściej dysproporcja jest widoczna w okresie dojrzewania i w wyniku naturalnych procesów rozwojowych z czasem staje się znacznie mniej dostrzegalna. Częste i duże wahania wagi również mogą przyczynić się do niniejszego stanu. Warto zwrócić uwagę także na nieprawidłowy dobór stanika jako jedną z możliwych przyczyn delikatnej dysproporcji piersi.
Asymetria piersi to stan, który należy skonsultować z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia ewentualnego leczenia. Najczęściej niniejsza dysproporcja ma podłoże anatomiczne i nie wymaga ingerencji. Niekiedy może jednak stanowić źródło psychicznego dyskomfortu, a także pogarszać jakość codziennego funkcjonowania, np. ze względu na niemożność prawidłowego dopasowania biustonosza.
W takich sytuacjach – po konsultacji lekarskiej – możliwa jest ingerencja chirurgiczna w postaci lipotransferu lub mastopeksji, pozwalająca na symetryzowanie biustu. Lipotransfer polega na przeszczepie własnej tkanki tłuszczowej Pacjenta w celu nadania podobnego kształtu, wielkości oraz objętości obu piersiom. Mastopeksja to wymagająca większej ingerencji chirurgicznej operacja plastyczna, pozwalająca uzyskać możliwie najbardziej precyzyjne rezultaty.