Asymetria piersi

Asymetria piersi to dysproporcja w wyglądzie pomiędzy piersiami, która może dotyczyć nie tylko ich wielkości, ale także kształtu oraz objętości. Położenie brodawek sutkowych względem siebie również może być nieregularne.

Asymetria piersi – przyczyny

Przyczyn nieproporcjonalnych względem siebie piersi może być wiele. Często asymetria piersi wynika z uwarunkowań genetycznych lub wad wrodzonych. Nie bez znaczenia pozostają także wady postawy, które stanowią odejście od normy budowy całego ciała, a więc także piersi. Do takiego wyglądu mogą przyczyniać się także zmiany nowotworowe oraz toczące się w organizmie stany zapalne, w tym ropnie w gruczołach piersiowych. Jako możliwą przyczynę dysproporcji piersi należy wskazać również zmiany hormonalne – zarówno te będące efektem leczenia, jak i naturalne, np. ciążę. Asymetrię piersi powodują także choroby tkanki łącznej.

Najczęściej dysproporcja jest widoczna w okresie dojrzewania i w wyniku naturalnych procesów rozwojowych z czasem staje się znacznie mniej dostrzegalna. Częste i duże wahania wagi również mogą przyczynić się do niniejszego stanu. Warto zwrócić uwagę także na nieprawidłowy dobór stanika jako jedną z możliwych przyczyn delikatnej dysproporcji piersi.

Asymetria piersi – leczenie

Asymetria piersi to stan, który należy skonsultować z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia ewentualnego leczenia. Najczęściej niniejsza dysproporcja ma podłoże anatomiczne i nie wymaga ingerencji. Niekiedy może jednak stanowić źródło psychicznego dyskomfortu, a także pogarszać jakość codziennego funkcjonowania, np. ze względu na niemożność prawidłowego dopasowania biustonosza.

W takich sytuacjach – po konsultacji lekarskiej – możliwa jest ingerencja chirurgiczna w postaci lipotransferu lub mastopeksji, pozwalająca na symetryzowanie biustu. Lipotransfer polega na przeszczepie własnej tkanki tłuszczowej Pacjenta w celu nadania podobnego kształtu, wielkości oraz objętości obu piersiom. Mastopeksja to wymagająca większej ingerencji chirurgicznej operacja plastyczna, pozwalająca uzyskać możliwie najbardziej precyzyjne rezultaty.