Zapomniane obszary pielęgnacji

26 kwietnia 2019

Z upływem czasu trudno jest wygrać – skutki starzenia się są widoczne na ciele. Starzeniu najszybciej ulegają te obszary ciała, które są wystawiane na codzienne działanie czynników zewnętrznych. Należą do nich twarz, szyja, dekolt i ramiona, a zachowanie ich w dobrej kondycji wymaga od nas systematycznej pielęgnacji.

Pierwsze oznaki starzenia zawsze widoczne są na twarzy – to jej poświęcamy najwięcej uwagi. Wiele osób zapomina, że szyja, ramiona i dekolt są równie wrażliwymi miejscami. Już po 40. roku życia widocznie zwiększa się wiotkość skóry i pojawiają się posłoneczne przebarwienia. Jeśli zależy nam na młodym wyglądzie, powinnyśmy zadbać również o te części ciała – często przypominamy sobie o nich, gdy już pojawią się oznaki upływu czasu.

Zapomniane obszary pielegnacji

Wyjątkowy obszar

Skóra szyi, ramion i dekoltu jest bardzo delikatna – w tkance podskórnej znajduje się niewiele komórek tłuszczowych oraz mała liczba gruczołów łojowych, co sprawia, że jest wyjątkowo cienka. Mimo to musi sprostać codziennym ruchom szyi, które generują wielokrotne naprężenia skóry. Profilaktycznie o te obszary skórne powinnyśmy zacząć dbać już po 20. roku życia, pamiętając, że skóra szyi, dekoltu i ramion jest również silnie narażona na działanie czynników zewnętrznych, a zwłaszcza promieni słonecznych, które wysuszają ją i przyspieszają procesy starzenia. Nie bez winy są też nasze ubrania – większość z nich podrażnia delikatną skórę dekoltu. Jeśli to zaniedbamy, to już po 30. roku życia zaczną pojawiać się pierwsze, delikatne zmarszczki, a za kolejne 10 lat skóra będzie się wyraźnie odróżniała od pielęgnowanej na co dzień twarzy. Na szyi będą widoczne tzw. obręcze Wenus, czyli poziome linie, natomiast na dekolcie pojawią się pionowe zmarszczki i przebarwienia. Zmarszczki znacznie się pogłębią, skóra stanie się wiotka, mało sprężysta i nieelastyczna. Również na ramionach, zwłaszcza na ich wewnętrznej stronie, z czasem zaczyna odkładać się tłuszcz, skóra wiotczeje, obwisa, a nawet staje się szorstka. Tylko kompleksowa pielęgnacja jest w stanie temu przeciwdziałać.

Domowe nawilżanie

O przebiegu starzenia w dużej mierze decydują nasze geny, jednak nie są one jedynym czynnikiem. Dla skóry szyi i dekoltu najważniejsze jest nawilżanie, które należy wykonywać regularnie. Niezwykle istotny jest sposób, w jaki nakładamy krem – zawsze powinno odbywać się w kierunku od dekoltu ku górze, aż do brody, co przyczynia się do poprawy krążenia w naczyniach włosowatych oraz zmniejsza prawdopodobieństwo zwiotczenia skóry. Podczas nawilżania dobrze jest wykonać kilkuminutowy masaż dekoltu okrężnymi ruchami. 
Nie zapominajmy o bokach szyi – tam również tworzą się zmarszczki. Raz w tygodniu należy zrobić peeling szyi i dekoltu – dostępne są bardzo delikatne preparaty, dla wrażliwej skóry, które doskonale usuną martwe i zrogowaciałe komórki naskórka. Po peelingu dobrze jest nałożyć łagodzącą maskę, która odżywi i ujędrni skórę.

Na ratunek skórze

Poza codzienną pielęgnacją należy pamiętać również o profesjonalnych zabiegach, które pozwolą utrzymać skórę w doskonałej kondycji. Mezoterapia, czyli zabieg polegający na wstrzykiwaniu do skóry specjalnie dobranych składników odżywczych okazał się doskonałym sposobem na walkę z upływem czasu. 
Mezoterapia igłowa z użyciem kwasu hialuronowego, koktajli odżywczych czy osocza bogatopłytkowego doskonale sprawdzi się w przypadku skóry szyi, dekoltu i ramion. Koktajle odżywczo­regenerujące natychmiast dostarczają skórze niezbędnych składników. Kwas hialuronowy dogłębnie nawilża i pobudza komórki do produkcji kolagenu. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, czyli preparatem, który powstaje z krwi pacjenta, silnie stymuluje organizm do wytwarzania nowej elastyny i kolagenu. 

Gdy na skórze widoczne są mocniejsze oznaki starzenia, powinniśmy połączyć mezoterapię z innymi metodami odmładzania, dzięki czemu zwiększymy efektywność naszych działań. W przypadku dużych zmarszczek należy zastosować wypełniacze. W tej okolicy można stosować również nici liftingujące PDO. Wspomagają one produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra odmładza się, następuje redukcja zwiotczeń, a szyja wygląda zdecydowanie młodziej. Nici oraz kolagen stanowią stelaż dla tkanki, więc proces starzenia zostaje znacznie opóźniony. Efekt utrzymuje się kilka lat.

Fale, laser, światło...

Coraz częściej do odmładzania skóry szyi, dekoltu i ramion wykorzystuje się energię fal radiowych. Fale te działają jak niechirurgiczny lifting, w efekcie pozostawiając skórę elastyczną i napiętą, dobrze reaguje na nie również wewnętrzna skóra ramion. W ten sposób działa zabieg Maximus. 

Bardzo dobre rezultaty dają również zabiegi z udziałem najnowocześniejszych laserów frakcyjnych, których zadaniem jest „dziurkowanie” skóry – dzięki kontrolowanym uszkodzeniom skóry można generować procesy lecznicze, które przyczyniają się do wygładzenia skóry, zwiększenia jej elastyczności i produkcji kolagenu. 
Jest to doskonały zabieg dla osób, u których zwiotczenie jest już bardzo widoczne – po serii zabiegów następuje intensywna regeneracja skóry, a stare komórki zostają zastąpione nowymi. 

Zadbaj o piękną szyję, ramiona i dekolt

Odmładzanie szyi, dekoltu i ramion najlepiej jest przeprowadzać w ramach terapii dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Nie ma jednej, skutecznej dla wszystkich metody odmładzania. Skonsultuj więc swój przypadek ze specjalistą, który dobierze odpowiednie procedury. Warto pamiętać, że młodość widoczna jest nie tylko na twarzy i warto także dbać o szyję, ramiona i dekolt.

 

ABY UMÓWIĆ SIĘ NA WIZYTĘ
ZADZWOŃ POD: 618407488

TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.

Zapomniane obszary pielegnacji
lek. med.
Przemysław
Trzeciak