Niebagatelną rolę w kwestii jej podrażnień odgrywają także inne niż słońce warunki atmosferyczne, zwłaszcza niskie temperatury występujące w połączeniu z dużą wilgocią powietrza.
W celu poprawy ogólnej kondycji skóry twarzy wykorzystywane są różne kosmetyki i techniki, a największą popularnością cieszą się preparaty i metody złuszczające i nawilżające. Gdy starania podejmowane w domowym zaciszu nie przynoszą zadowalającego rezultatu, a więc nie złuszczają skutecznie martwego naskórka i nie polepszają chłonności skóry, Pacjenci decydują się na skorzystanie z profesjonalnego zabiegu w gabinecie. Czasem pytają o zabieg o nazwie mikrodermabrazja diamentowa. Zazwyczaj nie będzie to jednak najlepsza opcja…
Mikrodermabrazja diamentowa - na czym polega zabieg?
Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg, polegający na mechanicznym złuszczaniu naskórka.. Urządzenie do mikrodermabrazji, wyposażone w głowice diamentowe, pozwala na precyzyjne i wielokrotne ścieranie martwego naskórka, który w następstwie może ulec całkowitemu złuszczeniu. Dobór gradientu głowicy uzależniony jest od tego, jaka zachodzi potrzeba złuszczenia naskórka, bowiem można to wykonać na różnych głębokościach.
Przed właściwą procedurą skóra Pacjenta zostaje oczyszczona, a tuż po niej nakładana jest maseczka łagodząca. Urządzenie do mikrodermabrazji zostaje zaprogramowane na takie parametry, które są w możliwie największym stopniu dostosowane do rodzaju skóry pacjenta i jej potrzeb. Po zabiegu może wystąpić delikatne zaczerwienienie obszarów poddawanych działaniu głowicy diamentowej, które mogą złagodzić naświetlania lampą LED.
Mikrodermabrazja - efekty
Pacjenci poddają się temu zabiegowi w celu złuszczenia zrogowaciałego naskórka, dzięki któremu umożliwione jest dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Na skutek tego obserwują, że przepuszczalność skóry zostaje znacznie zwiększona, dzięki czemu łatwiej ją właściwie dotlenić i nawilżyć. Niewątpliwą zaletą, dostrzeganą przez Pacjentów korzystających z zabiegu, jest również pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry, które poprzez stymulację odbudowy nowego naskórka odpowiadają za ogólną poprawę kondycji skóry twarzy. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że zabieg, jakim jest mikrodermabrazja diamentowa, umożliwia spłycenie drobnych zmarszczek oraz wyrównanie blizn, a także przebarwień.
W celu uzyskania oczekiwanych efektów najczęściej zaleca się serię, składającą się z 4-6 zabiegów. Częstotliwość zabiegów powinna być dla każdego Pacjenta ustalana indywidualnie w porozumieniu z wykonującym zabieg kosmetologiem. Najważniejszym kryterium doboru są w tym wypadku potrzeby skóry danej osoby.
Minusy mikrodermabrazji diamentowej
Zabieg ten ma już za sobą swoje złote lata. W międzyczasie powstało wiele ciekawszych, efektywniejszych, a jednocześnie delikatniejszych dla skóry możliwości zabiegowych. Mikrodermabrazja diamentowa to dość agresywny zabieg, który będzie wykluczony w przypadku skór naczyniowych, wrażliwych i zanieczyszczonych. W związku z tym tak naprawdę większość pacjentów nie będzie miało kwalifikacji do zabiegu mikrodermabrazji diamentowej.
Skóra po zabiegu jest mocno podrażniona, fotouczulona i pozbawiona warstwy ochronnej. Może dojść do jej przesuszenia, uwrażliwienia, pojawienia się naczynek oraz rozniesienia stanów zapalnych i trądziku. Zdecydowanie nie rekomendujemy tego zabiegu i nie wykonujemy go w Klinice Aspazja.
Lepsza alternatywa dla mikrodermabrazji diamentowej
Obojętnie czy myślimy o dermabrazji diamentowej czy korundowej na rynku istnieją lepsze zabiegi dla Twojej skóry. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje oczyszczanie wodorowe, które również oczyszcza, rozświetla i wygładza skórę, ale bez tak dużego podrażnienia. Ten zabieg dodatkowo ją pielęgnuje, usuwa wolne rodniki i nawilża, czego mikrodermabrazja zapewnić już nie może.
Kolejną polecaną opcją będą nowoczesne peelingi chemiczne – delikatne dla skóry, ale zapewniające widoczny efekt. W zależności od potrzeb skóry może być to PQ-Age lub któryś z peelingów marki Purles np. F-Peel, G-Peel, P-Peel, AZ-Peel.
Mikrodermabrazja w domu - czy można ją wykonać samodzielnie?
Odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Możesz sobie bardzo mocno zaszkodzić nieumiejętnie wykonując ten zabieg. Dodatkowo przy dłuższym stosowaniu skóra może zostać uszkodzona, podrażniona i mocno odwodniona. Wykonywanie mikrodermabrazji w warunkach domowych, bez odpowiedniego przeszkolenia i aseptyki może okazać się niebezpieczne dla Twojej skóry. Nawet w profesjonalnych warunkach gabinetowych nie polecamy tego zabiegu, gdyż powstało wiele lepszych zabiegów, które lepiej zadziałają na Twoją skórę.
Mikrodermabrazja diamentowa - sposób na zadbaną skórę
Wiedza i doświadczenie kosmetologów, wykonujących zabiegi złusczające z uwzględnieniem optymalnych dla danego typu skóry i jej potrzeb parametrów, może zapewnić doskonałe efekty bez konieczności borykania się z negatywnymi konsekwencjami, wynikającymi z braku wiedzy czy wprawy oraz wykorzystywania przestarzałych technologii. Widoczna poprawa ogólnej kondycji skóry bez konieczności przechodzenia przez uciążliwy proces rekonwalescencji to z pewnością te możliwe do osiągnięcia efekty zabiegów stanowiących zamienniki niepolecanej mikrodermabrazji diamentowej. To właśnie dzięki temu oczyszczanie wodorowe oraz peelingi kwasowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością w Instytucie Aspazja.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.