Dogoniliśmy świat

6 marca 2015

O początkach dermatologii estetycznej w Polsce, możliwościach opóźniania efektów starzenia oraz bezpieczeństwie zabiegów w rozmowie z dr Przemysławem Trzeciakiem, doświadczonym dermatologiem i właścicielem Instytutu Zdrowia i Urody Aspazja.

Medycyna estetyczna w Polsce pojawiła się w latach dziewięćdziesiątych. Jak można ocenić jej rozwój w naszym kraju po 20 latach?

Lek. med. Przemysław Trzeciak: Przez pierwsze 10 lat postęp nie był wyjątkowo dynamiczny, ponieważ ceny zabiegów były zbyt wysokie, co powodowało, że nieduża grupa osób mogła sobie na nie pozwolić. Jednak w ostatnim czasie postęp jest bardzo wyraźny. Ceny stały się dużo bardziej rozsądne. Wpłynęło to na powstanie wielu placówek tego typu, a medycyna estetyczna na stałe zagościła w naszym kraju. Rodzaj i mnogość różnych urządzeń i technik jest obecnie tak duża, że każdy może dobrać coś odpowiedniego, i na swoją kieszeń, i na potrzeby skóry.

Rodzaj i mnogość różnych urządzeń i technik jest obecnie tak duża, że każdy może dobrać coś odpowiedniego, i na swoją kieszeń, i na potrzeby skóry.
~ Lek. med. Przemysław Trzeciak

Czy jest na świecie ośrodek, który można nazwać mekką dermatologów estetycznych i stawiać jako wzór do naśladowania w naszym kraju?

PT: Kiedyś była to Francja, Włochy. Teraz cóż… trudno powiedzieć. W obecnych czasach świat jest na wyciągnięcie ręki – nie ma już takich różnic. Kiedyś klienci musieli czekać naprawdę długo zanim jakaś innowacyjna technologii ze Stanów Zjednoczonych została wdrożona w Europie. Teraz dzięki możliwości szybkiego przepływu wiedzy i doświadczenia, ten problem został wyeliminowany. Kształtując Instytut Aspazja i jego ofertę testujemy bardzo dużo sprzętu i produktów z całego świata. Wybieramy jednak tylko te, które uważamy za przodujące w swojej kategorii. Ogromną ilość wiedzy zdobywamy jeżdżąc na kongresy i szkoląc cały nasz Zespół. Najlepiej jest zobaczyć innych przy pracy, wymienić doświadczenia - wtedy najwięcej się można się nauczyć.

Kształtując Instytut Aspazja i jego ofertę testujemy bardzo dużo sprzętu i produktów z całego świata. Wybieramy jednak tylko te, które uważamy za przodujące w swojej kategorii.
~ Lek. med. Przemysław Trzeciak

Na rynku oferowane są ogromne ilości produktów do zabiegów estetycznych i preparatów dermokosmetycznych. W jaki sposób wybiera Pan do Instytutu te najlepsze, najbardziej bezpieczne?

PT: Na rynku faktycznie jest cała mnogość preparatów. Każdy z producentów ma obowiązek przetestować swój produkt, zapewnić odpowiednie badania i atesty. Preparat, który decydujemy się sprawdzić musi być przede wszystkim bezpieczny. Drugim krokiem jest sprawdzenie jego skuteczności. Nie bazujemy jedynie na zapewnieniach producenta – nowe rozwiązania testujemy również sami przez określoną ilość czasu. Na rynku są pojedyncze firmy, które mają renomę - działają od lat, są sprawdzone, uznane i bezpieczne. Są to firmy wiodące, których preparaty są z najwyższej półki. To właśnie nimi posługujemy się przy wykonywaniu zabiegów.

Dogonilismy swiat

Korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej staje się coraz bardziej popularne. Co powoduje, że tak się dzieje?

PT: Kiedyś wystarczył przysłowiowy, zwykły krem. Obecnie, wygląd jest ważny, często umożliwia lepsze, wygodniejsze życie, większe zarobki oraz zdobycie uznania wśród społeczeństwa. Kobieta rozkwita wraz z wiekiem, a dbając o siebie, czuje się jeszcze lepiej.

Czy jako lekarz zbliża się Pan do ideału doktora Fausta – poznania tajemnicy odkrycia i osiągnięcia wiecznej młodości?

PT: Cały czas nad tym pracuję…(uśmiech) Jednak trzeba być świadomym, że ideał piękna wciąż się zmienia. Dlatego właśnie ta tajemnica zapewne nigdy nie zostanie odkryta…

Dogonilismy swiat
Specjalista
Aspazji