Terapia hiperbaryczna (HBOT), czyli leczenie medycznym tlenem. Dla poznania tego zabiegu opisze kilka najczęstszych pytań, które zadają nam nasi Pacjenci. Pytania zazwyczaj pojawiają się przed pierwszym zabiegiem. Dla wielu z Pacjentów to zupełna nowość i nie do końca wiedzą czego się spodziewać. Przy kolejnych zabiegach są już dużo pewniejsi, spokojniejsi i z czasem zaczynają się czuć jak u siebie.
PYTANIE 1: Na czym polega działanie komory hiperbarycznej?
Tlenoterapia polega na podawaniu czystego tlenu (ok. 95%) w podwyższonym ciśnieniu, dzięki czemu dociera on dużo łatwiej, szybciej i w większej ilości do wszystkich organów i komórek organizmu. W standardowych warunkach dotlenieniu ulegają głównie te obszary ciała, które są najlepiej ukrwione, ale w komorze hiperbarycznej tlen przenika przez tkanki i dociera do miejsc poudarowych i nieukrwionych lub słaboukrwionych, do których nie jest wstanie przedostać się w normalnych warunkach. Terapia w komorze hiperbarycznej wpływa na dotlenienie tkanek zwiększając jego stężenie w kriw, osoczu, płynie mózgowo-rdzeniowym oraz układzie limfatycznym. Tlenoterapia sprzyja leczeniu wielu schorzeń, a także gojeniu ran zwiększając możliwości regeneracyjne organizmu. Ponadto przywraca prawidłowe funkcjonowanie komórek i tkanek. Korzystanie z tlenoterapii spowalnia procesy starzenia, poprawia wydolność organizmu i ogólną sprawność, zmniejsza stany zapalne, redukuje obrzęki, skutecznie leczy infekcje bakteryjne, wirusowe, drożdżakowe, grzybicze i pasożytnicze, poprawia zdolność zapamiętywania i koncentracji, przyspiesza przemiany metaboliczne. To idealny zastrzyk zdrowia dla każdego pacjenta. Zabiegi polecane są wszystkim, nie tylko osobą które zmagają się z jakimiś dolegliwościami, ale także osobą zdrowym jako forma prewencji i działania regeneracyjnego.
PYTANIE 2: Czy są jakieś przeciwskazania, które wykluczają nas z terapii w komorze hiperbarycznej?
Przed przystąpieniem do pierwszego zabiegu przez naszego specjalistę jest przeprowadzany wywiad z pacjentem w celu wykluczenia ewentualnych przeciwskazań do zabiegu. Pacjent otrzymuje obszerną kartę kwalifikacyjną, aby mógł zapoznać się z przeciwwskazaniami oraz przebiegiem zabiegu i odczuciami. Weryfikowany jest również stan zdrowia pacjenta. Istnieje kilka przeciwskazań do zabiegu:
- nieleczona odma płucna
- epilepsja / padaczka / klaustrofobia
- stany gorączkowe / przeziębienie
- katar / stan zapalny ucha
- stosowanie niektórych leków (głównie w leczeniu chorób onkologicznych)
- nowotwór i do 5 lat od wyleczenia
- rozrusznik serca starszego typu
- ciąża
Większość stanów, zaburzeń i chorób jest tak naprawdę wskazaniem do stosowania zabiegów z wykorzystaniem hiperbarii tlenowej.
PYTANIE 3: Jak przebiega zabieg HBOT?
Przed poddaniem się terapii dla naszego komfortu ubieramy się w naturalną, luźną i wygodną odzież pozbawioną koronek, cekinów i wszywek. Podczas przebywania w komorze nie wolno posiadać ze sobą żadnych elementów biżuterii, ani sprzętu elektronicznego. Warto wziąć ze sobą 2 naturalne ręczniki, aby w razie potrzeby móc się okryć oraz komfortowo przebywać w komorze. Zalecamy także przed samym wejściem skorzystanie z toalety, wypicie kilku łyków wody oraz nie spożywanie ciężkich, obfitych posiłków.
Zabieg w komorze hiperbarycznej trwa 60 lub 90 minut plus około dodatkowe 7-15 minut rozprężania kończącego sesję zabiegową. W swojej ofercie posiadamy aż dwie komory. W przypadku przebywania w komorze jednoosobowej Pacjent leży na wygodnym, szerokim materacu (można iść spać lub poczytać książkę), natomiast w komorze wieloosobowej możemy wygodnie usiąść i mile spędzić czas przy ulubionym filmie lub serialu. Zabieg nie wymaga naszej aktywnej uwagi. Oczyszczony tlen dostarczany jest do organizmu przy pomocy nałożonej na twarz maski tlenowej – każdy Pacjent otrzymuje własną maskę przeznaczoną wyłącznie do indywidualnego użytku.
Po wejściu do komory następuje stopniowe zwiększanie ciśnienia jak przy „starcie samolotu” do momentu osiągnięcia wymaganej wartości terapeutycznej, a następnie utrzymuje się ona na tym samym poziomie i nie jest w ogóle odczuwalna. Zabieg kończy się kilkuminutową dekompresją w odczuciu podobną do „lądowania”. Pacjent cały zabieg jest pod kontrolą i może w dowolnej chwili komunikować się przez system interkom z Personelem. Po zakończeniu zabiegu możemy powrócić do normalnego funkcjonowania i wszystkich codziennych zajęć.
PYTANIE 4: Jak często możemy korzystać z tlenoterapii w komorze i ile takich sesji jest zalecane?
Leczenie tlenem przyniesie nam najlepsze efekty, jeżeli zabieg w komorze będzie wykonywany regularnie, czyli w odstępie 24h. Ilość zabiegów ustalana jest na pierwszej wizycie podczas konsultacji ze Specjalistą, który na podstawie wywiadu określi Twoje potrzeby do rozpoznanego schorzenia. Najczęściej polecamy serię od 5 do 15 zabiegów wykonywanych codziennie, kiedy działamy prewencyjnie. W przypadku zaawansowanych schorzeń liczba zabiegów może być większa.
Jeżeli masz więcej pytań dotyczących zabiegu – przyjdź i skonsultuj się z naszym lekarzem.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.