Odmładzanie i stymulacja

Potrzeby skóry i leczenie

Ciało i sylwetka

Kosmetyka i wizaż

Poznaj nasZabiegiCennikPierwsza wizytaCzytelnia AspazjiKontaktUmów się

Trendy w depilacji

Spis treści
  1. Trochę historii
  2. No dobrze, a kobiety?
  3. Przełom
  4. A współcześnie?
  5. Najlepsze rozwiązanie?

Od za­ra­nia dzie­jów de­pi­la­cja to­wa­rzy­szy­ła nam w życiu co­dzien­nym. Różne me­to­dy po­zby­wa­nia się wło­sków prze­wi­ja­ły się przez lata, tylko od czego się to za­czę­ło? Kto tak na­praw­dę za­po­cząt­ko­wał modę na gład­kie ciało?

Let­nia su­kien­ka i współ­cze­sny ta­niec razem wy­mu­sza­ją usu­wa­nie zbęd­ne­go owło­sie­nia
~ Har­per’s Ba­za­ar

Tro­chę hi­sto­rii

Po raz pierw­szy za­czę­to zma­gać się z owło­sie­niem już w cza­sach pre­hi­sto­rycz­nych. Było to zwią­za­ne za­pew­ne z aspek­tem hi­gie­nicz­nym. Po­cząt­ko­wo pro­ce­du­ra go­le­nia za­kła­da­ła wy­ko­rzy­sta­nie pry­mi­tyw­nych na­rzę­dzi. Na prze­ło­mie lat moda na gład­kie ciało utrzy­my­wa­ła się ra­czej wśród męż­czyzn. Zwy­czaj ten przy­jął się w sta­ro­żyt­nym Rzy­mie, a go­le­nie stało się w tam­tych cza­sach uoso­bie­niem przej­ścia mło­dzień­ca w do­ro­słe życie. Gład­ka twarz była sym­bo­lem wy­so­kiej po­zy­cji spo­łecz­nej.

Trendy w depilacji

No do­brze, a ko­bie­ty?

Ko­bie­ty rów­nież nie po­zo­sta­wa­ły w tyle. Go­li­ły one nie tyle twarz co całą głowę, na którą za­kła­da­ły mi­ster­ne pe­ru­ki. Póź­niej za­czę­ły rów­nież golić całe ciało za po­mo­cą za­ostrzo­nych ka­mie­ni czy pu­mek­su. Nie wy­ni­ka­ło to je­dy­nie z hi­gie­ny. W sta­ro­żyt­nym Egip­cie gład­kie ciało stało się sy­no­ni­mem pięk­na. Zatem śmia­ło można stwier­dzić, że to wła­śnie Egip­cjan­ki stały się pre­kur­sor­ka­mi gład­kie­go ciała. 

Prze­łom

Czasy śre­dnio­wie­cza nie sprzy­ja­ły w roz­wo­ju de­pi­la­cji. Ko­bie­ty były ubra­ne prak­tycz­nie od stóp do głów, więc nikt nie zwra­cał uwagi na owło­sio­ne ciała.  W 1915 roku wiel­ki po­wrót mody na gład­kie ciało spo­wo­do­wa­ła re­kla­ma w ame­ry­kań­skim pi­śmie Har­per’s Ba­za­ar, przed­sta­wia­ją­ca młodą, ra­do­sną ko­bie­tę z wy­de­pi­lo­wa­ny­mi pa­cha­mi. Od tego czasu za­czę­to mocno pro­mo­wać ten trend. W 1943 roku ame­ry­kań­ska gwiaz­da Betty Gra­ble ubra­na w jed­no­czę­ścio­wy strój ką­pie­lo­wy i buty na wy­so­kim ob­ca­sie pre­zen­to­wa­ła swoje dłu­gie, wy­de­pi­lo­wa­ne nogi. To wła­śnie ona stała się ini­cja­tor­ką de­pi­la­cji, na któ­rej wzo­ro­wa­ły się uwo­dzi­ciel­skie Pin-​up Girls oraz pro­jek­tant­ka Coco Cha­nel.

A współ­cze­śnie?

Przez wiele lat wy­kształ­ci­ło się wiele metod na po­zby­cie się owło­sie­nia. Pro­du­cen­ci prze­ści­ga­ją się w swo­ich pro­duk­tach za­chę­ca­jąc no­wo­ścia­mi tech­no­lo­gicz­ny­mi. Oto krót­ka cha­rak­te­ry­sty­ka naj­po­pu­lar­niej­szych metod:

  • ma­szyn­ki do go­le­nia – szyb­ki efekt, lecz na drugi dzień czę­sto po­ja­wia się już od­rost. Po go­le­niu może po­wstać po­draż­nie­nie. Można wy­ko­nać w każ­dej sy­tu­acji.
  • kremy de­pi­la­cyj­ne – z za­ło­że­nia mają roz­pusz­czać struk­tu­rę włosa, w prak­ty­ce jed­nak pro­ce­du­rę tę trze­ba po­wta­rzać nawet kil­ka­krot­nie, aby przy­nio­sła po­żą­da­ny efekt.
  • woski – na­tych­mia­sto­we po­zby­cie się wło­sków wraz z ce­bul­ka­mi, za­bieg dla ludzi o moc­nych ner­wach. Ko­niecz­ność za­pusz­cze­nia wło­sków na mi­ni­mum 6 mm. Efekt utrzy­mu­je się około 2 ty­go­dni.
  • de­pi­la­cja IPL – roz­pro­szo­na wiąz­ka świa­tła czę­sto nie tra­fia cen­tral­nie w ce­bul­kę włosa, stąd ko­niecz­na jest duża ilość za­bie­gów. Za­le­ca się od 7 do 14 za­bie­gów.
  • la­se­ry de­pi­la­cyj­ne – sku­pio­na wiąz­ka la­se­ra nisz­czy ce­bul­ki włosa. Nie ma ko­niecz­no­ści za­pusz­cza­nia wło­sów. Pod­czas za­bie­gu de­li­kat­ny dys­kom­fort jest ła­go­dzo­ny przez gło­wi­cę chło­dzą­cą. Raz znisz­czo­ne wło­ski już wię­cej nie od­ro­sną.

Naj­lep­sze roz­wią­za­nie?

Każda me­to­da ma swoje wady i za­le­ty. Szyb­ki efekt nie za­wsze współ­gra z ja­ko­ścią i trwa­ło­ścią. Cie­ka­wą al­ter­na­ty­wą staje się de­pi­la­cja la­se­ro­wa, któ­rej efek­ty są wi­docz­ne przez lata. Czę­sto jed­nak nie są wy­bie­ra­ne ze wzglę­du na więk­szy koszt za­bie­gu. Spra­wa staje się prost­sza, gdy prze­li­czysz koszt jaki do­tych­czas wy­da­łaś na ma­szyn­ki do go­le­nia czy wo­sko­wa­nie… a wło­ski nadal od­ra­sta­ją. Wybór la­se­ra de­pi­la­cyj­ne­go staje się wtedy jasny. Laser de­pi­la­cyj­ny w In­sty­tu­cie Aspa­zja to naj­no­wo­cze­śniej­szy laser do­stęp­ny na rynku. Po­sia­da wbu­do­wa­ną gło­wi­cę chło­dzą­cą, która mak­sy­mal­nie zmniej­sza dys­kom­fort, a za­bieg trwa rap­tem od 5 do 30 minut w za­leż­no­ści od de­pi­lo­wa­nej oko­li­cy.

TEKST AR­CHI­WAL­NY - opu­bli­ko­wa­ny przed wpro­wa­dze­niem usta­wy o wy­ro­bach me­dycz­nych.