Dno miednicy to dokładniej zespół powiązanych ze sobą mięśni, powięzi i więzadeł, które wyścielają dół obręczy miednicznej. Główną ich funkcją jest podtrzymywanie narządów na swoim miejscu, uczestniczą także w procesach wypróżniania i oddychania. Ta grupa mięśni bierze udział w każdej czynności wykonywanej codziennie: kichaniu, śmianiu się, dźwiganiu.
Szczególnie ważne u kobiet są także podczas porodu i ciąży. Dopóki nie występuje ich żadna dysfunkcja, często właściwie nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia.
Pierwszym symptomem osłabienia tych grup mięśni jest kłopot z nietrzymaniem moczu. Temat wstydliwy, często pomijany w rozmowach społecznych czy nawet tych z lekarzem. A jak wszyscy wiemy, bardzo uprzykrza codzienne funkcjonowanie. Szacuje się, że na świecie przypadłość ta dotyczy aż 200 mln ludzi! Najbardziej narażoną grupą są kobiety w wieku rozrodczym, bo aż 36% z nich zgłasza kłopoty z nietrzymaniem moczu oraz ponad 50% kobiet w wieku menopauzalnym. Nietrzymanie moczu odsuwa kobietę z życia społecznego, zawodowego, a nawet rodzinnego. Częstość występowania nietrzymania moczu rośnie wraz z wiekiem i nasileniem czynników ryzyka, do których należą m.in.:
- dźwiganie ciężkich przedmiotów
- intensywne ćwiczenia siłowe
- urazy, osłabienia, ostre zapalenia, guzy,
- zabiegi chirurgiczne tego obszaru
- wady wrodzone
- niezdrowy tryb życia m.in. chroniczny brak ruchu, palenie papierosów, nadwaga
- wielokrotne porody
- mnogie ciąże
- menopauza
- przerost gruczołu prostaty (u mężczyzn)
Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina, która zdobywa coraz większą popularność. Dysfunkcja nietrzymania moczu przestaje być tematem tabu. Coraz więcej kobiet i mężczyzn szuka pomocy u specjalistów, aby podnieść komfort życia lub zapobiegać pogłębianiu objawów. Podstawą leczenia schorzenia jest wykluczenie czynników ryzyka oraz ćwiczenia dna miednicy. Na efekty ćwiczeń wykonywanych samodzielnie w domu, a zaleconych przez specjalistę, należy niestety poczekać długie tygodnie. Podczas ćwiczeń ruchy mięśni nie są widoczne, w związku, z czym ciężko ocenić ich poprawne wykonanie. Zalecenia fizjoterapeutów mówią o wykonywaniu zestawu ćwiczeń najlepiej 2-3 razy w ciągu każdego dnia. Nierzadko przez okres 4, 8 czy 12 tygodni.
Nowoczesna technologia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. Magneffio URO to zabieg podczas, którego urządzenie emituje falę elektromagnetyczną, która jest wykorzystywana w leczeniu nietrzymania moczu oraz poprawy odczuć podczas zbliżeń.
Magneffio URO
To nowoczesne i luksusowe rozwiązanie w prewencji i leczeniu nietrzymania moczu. Elektrostymulacja mobilizuje mięśnie Kegla (choć nie tylko te, bo dno miednicy to bardziej rozbudowany aparat mięśniowy) do skurczy, które mogą zastąpić lub wspomóc trening mięśni dna miednicy. Zabieg jest bezbolesny, nieinwazyjny i trwa krótko – tylko 15 minut. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć go z innym zabiegiem wykonywanym w Instytucie. W trakcie zabiegu pacjent siedzi wygodnie w swoim ubraniu na specjalnym siedzisku, które wywołuje automatycznie precyzyjną serię skurczy mięśni. Przyjemne z pożytecznym – Ty relaksujesz się w trakcie zabiegu, a Twoje ciało wykonuje trening. Wywoływane skurcze są intensywniejsze niż te wykonywane samodzielnie, co oznacza, że trening jest zdecydowanie efektywniejszy i prowadzi do szybszego wzmocnienia mięśni dna miednicy. Wystarczy usiąść wygodnie, bez rozbierania się, a Magneffio URO wykona ćwiczenia za Ciebie!
Zabiegi należy wykonać dwa razy w tygodniu. Zalecamy 6 zabiegów w celach prewencyjnych, wzmacniających mięśnie dna miednicy np. dla Pań planujących ciążę, przed 30. rokiem życia. Osoby, które odczuwają drobny kłopot z funkcjonowaniem tych grup mięśni powinny wykonać 12 zabiegów np. po ciąży, po 30. roku życia. Jeśli borykasz się z kłopotem nietrzymania moczu i czasem znajdujesz się w kłopotliwej sytuacji z tym związanej, koniecznie wykonaj 18 zabiegów, aby silniej zadziałać na potrzeby Twojego organizmu.
Zalety Magneffio URO
- Krótki czas – 2x w tygodniu 15 minut
- Efektywność – seria zabiegów jest efektywniejsza niż ćwiczenia wykonywane samodzielnie
- Komfort – urządzenie wykona trening za ciebie
- Brak przygotowania – siadasz bez rozbierania w swoim ubraniu
- Bezbolesność – czujesz jedynie pracę skurczu mięśni
- Poprawa jakości życia seksualnego
Każdy, kto odczytał punkt 6 otworzył oczy nieco szerzej… Tak! Poprawa życia seksualnego. Nawet, jeśli nie masz kłopotu w kontekście nietrzymania moczu możesz wykonać zabiegi, aby poprawić jakość doznań w trakcie zbliżeń. Dzięki mięśniom dna miednicy odczuwamy przyjemność.
Mocne, jędrne i silne mięśnie dna miednicy są bardziej czułe – mają więcej zakończeń nerwowych i lepiej reagują na zbliżenia.
Pamiętaj! Mięśnie dna miednicy to bardzo ważna grupa mięśni pełniąca szereg ważnych funkcji w organizmie. Dbasz o zdrową dietę, aktywność fizyczną? Pamiętaj o dnie miednicy i skorzystaj z Magnefio URO prewencyjnie.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.