Czym są rozstępy?
Rozstępy (striae distensae) to wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry przebiegające równolegle. W początkowej fazie są wyniosłe i obrzękowe, później ulegają częściowemu zanikowi. Ich pojawieniu się nie towarzyszą żadne objawy, choć niekiedy może pojawić się delikatny świąd i pieczenie. W obrębie zmian skóra jest pozbawiona przydatków, tzn. gruczołów łojowych i potowych oraz mieszków włosowych. Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej – proces ich powstawania związany jest z zaburzeniem funkcjonowania fibroblastów.
Fibroblasty to podstawowe komórki odpowiedzialne za produkcję dwóch białek: kolagenu i elastyny, które ze względu na włókienkowatą postać tworzącą uporządkowaną sieć, nadają skórze elastyczność, sprężystość, a także odpowiednie napięcie. Odpowiedzialność za zaburzenie funkcji fibroblastów leży po stronie nadnerczy, które produkują nadmierną ilość kortyzolu (hormonu stresu) – zwiększone stężenie hormonu we krwi prowadzi do wytworzenia słabego i kruchego kolagenu. Gdy dochodzi do rozciągnięcia skóry, słabej jakości, włókna kolagenu pękają – efektem są zmiany skórne układające się prostopadle do kierunku rozciągania skóry, czyli rozstępy.
Wyróżnia się dwie fazy rozwoju rozstępów – w zależności do tego, w której się znajdują, różne są szanse i możliwości leczenia:
- I faza – faza zapalna, trwa do pół roku od momentu pojawienia się zmian. W tej fazie rozstępy są sinoczerwone lub fioletowe, są równolegle ułożone. Na tym etapie istnieją największe szanse na ich usunięcie.
- II faza – faza zanikania, inaczej zwana też fazą bliznowacenia. Rozstępy mają kolor perłowo-biały, są atroficzne i lekko zapadnięte, wyczuwalne przy dotyku. Zmiana ich koloru następuje na skutek prób regeneracji uszkodzonej sieci włókien kolagenu I włókien elastyny. Proces leczenia jest bardziej skomplikowany – całkowita likwidacja jest trudna, natomiast z pewnością można polepszyć stan samej skóry i sprawić, że zmiany będą mniej widoczne.
Lokalizacja rozstępów
Rozstępy mogą występować na każdej części ciała, za wyjątkiem twarzy, rąk i stóp. W zależności od lokalizacji ich wygląd może się różnić. Na brzuchu są promieniste lub wachlarzykowate, na biodrach układają się poprzecznie, natomiast w przypadku piersi promieniste (od brodawki piersiowej), a w okolicy lędźwiowo-krzyżowej horyzontalne.
Lokalizacja rozstępów zależy również od płci:
- u kobiet pojawiają się najczęściej na biodrach, górnej części ud i piersi, a także na brzuchu. Występują dwa razy częściej niż u mężczyzn, głównie w okresie dojrzewania i ciąży.
- u mężczyzn pojawiają się w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, a w przypadku kulturystów również w okolicach obręczy barkowej.
Przyczyny występowania
Przyczyny występowania rozstępów mogą być różnorodne, standardowo wymienia się ich pięć, przy czym należy pamiętać, że na proces powstawania mają wpływ również stany fizjologiczne organizmu i stany chorobowe. Wśród przyczyn wyróżnia się:
- Zwiększony poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi, który powoduje zaburzenia funkcjonowania fibroblastów – powstające włókna kolagenu i elastyny charakteryzują się mniejszą wytrzymałością na rozciąganie. Gdy sieć włókien zostaje zerwana, tworzą się rozstępy, a wpływ na ich widoczność ma proces ścieńczenia naskórka.
- Zwiększony poziom estrogenów w okresie ciąży lub podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów.
- Zażywanie leków zawierających glikokortykosteroidy prowadzi do ścieńczania naskórka i zahamowania syntezy kolagenu w skórze właściwej, a także degeneracji istniejących włókien.
- Nieprawidłowa dieta, uboga w składniki odżywcze, przede wszystkim w cynk.
- Predyspozycje genetyczne – osobnicza skłonność do mniejszej wartościowości włókien sprężystych. Fibroblasty wykazują obniżoną syntezę kolagenu, co sprawia, że skóra jest bardziej podatna na rozciąganie.
Można również wyróżnić grupy osób predestynowanych do występowania u nich rozstępów: osoby otyłe, kobiety w ciąży, nastolatki w okresie dojrzewania, kobiety podczas menopauzy, kulturyści, osoby z częstymi wahaniami wagi, osoby zażywające leki steroidowe, osoby z predyspozycjami genetycznymi.
Domowe sposoby na rozstępy
W przypadku rozstępów domowe sposoby zawodzą - o skuteczności podejmowanych działań decyduje faza rozwoju rozstępów – w przypadku etapu I, gdy charakterystyczny jest stan zapalny, można stosować preparaty przeciwzapalne, a także silnie nawilżać i natłuszczać skórę przy użyciu odpowiednich maści. Gdy rozstępy znajdują się w fazie zanikowej, ich usunięcie w domowym zaciszu jest niemożliwe. Kosmetyki stosowane w fazie zapalnej powinny zawierać wyciągi z soi, krzemu, kwasu mlekowego, witaminy A, C, E, a także ekstrakty z Centella asiatica (źródła fitoestrogenów pobudzających syntezę kolagenu).
Specjalistyczna pomoc
W przypadku fazy zanikowej skuteczne będą jedynie zabiegi wykonywane w gabinecie lekarskim i kosmetycznym – nie jest możliwe całkowite usunięcie zmian, natomiast można sprawić, że staną się mniej widoczne i płytsze.
Wśród najskuteczniejszych zabiegów znajdują się:
- Karboksyterapia – czyli terapia dwutlenkiem węgla (CO2). Powoduje odnowę komórek i rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, przez co zwiększa się przepływ krwi i tlenu, a także poprawia się mikrokrążenie.
- TriWings Body Łóżko LED – powoduje odmłodzenie skóry i wygładzenie blizn. Lekarz dobierze indywidualny do potrzeb pacjenta program skierowany do walki z rozstępami białymi lub czerwonymi.
- Laser frakcyjny – zabieg przy użyciu lasera frakcyjnego prowadzi do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny. Następuje znacząca poprawa w wyglądzie rozstępów.
- Derma Pen – pobudza w skórze procesy regeneracyjne poprzez mikronakłucia. Następuje odnowa komórek.
- Maximus Trilipo – nieinwazyjnie niweluje rozstępy trójpolarną falą radiową. Aktywuje skórę do przebudowy.
- Peeling chemiczny – wykorzystuje się głównie kwas glikolowy. Polega na nałożeniu na skórę mieszaniny związków chemicznych, które silnie wpływają na odbudowę kolagenu i elastyny – substancje wnikają głęboko w skórę i ją wygładzają.
- Mikrodermabrazja – stanowi inną formę peelingu, polega na ścieraniu naskórka przy użyciu głowic diamentowych. Wskazane jest łączenie tego zabiegu z mezoterapią, czyli ostrzykiwaniem chorej tkanki specjalnymi koktajlami odżywczymi. Najlepsze efekty uzyskuje się dzięki zastosowaniu terapii łączonej.
Profilaktyka rozstępów
Usunięcie rozstępów w fazie zanikowej jest trudne, dlatego tak istotna jest profilaktyka. W tym celu należy się stosować do kilku wytycznych:
- unikać gwałtownych wahań wagi,
- nawilżać skórę od wewnątrz i z zewnątrz,
- prowadzić aktywny tryb życia,
- korzystać z masaży,
- spożywać produkty bogate w cynk,
- stosować naprzemienny prysznic z ciepłą i zimną wodą,
- systematycznie wykonywać peeling całego ciała.
Powiedz "stop" rozstępom
W przypadku rozstępów najistotniejsza jest profilaktyka – zdrowe odżywianie, aktywny tryb życia i codzienna pielęgnacja pomogą zapobiegnąć występowaniu tych zmian.
Gdy jednak zauważymy u siebie rozstępy w fazie zapalnej, należy natychmiast zastosować odpowiednią kurację z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Wskazane jest korzystanie terapii łączonej z użyciem kilku metod. Zabiegi medyczne stają się koniecznością, gdy zmiany przejdą w fazę zanikową – w Instytucie Zdrowia i Urody Aspazja dysponujemy szeregiem środków polepszających wygląd skóry. Dzięki konsultacjom dermatologicznym możliwe jest określenie stopnia zaawansowania rozstępów i wybrania odpowiedniej, dostosowanej indywidualnie terapii. Każda kobieta zasługuje na atrakcyjny wygląd – rozpocznij walkę z rozstępami już dziś!
ZADZWOŃ POD NUMER 8 407 488 LUB 518 594 270 I UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ!
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.