Jedne z najczęstszych problemów zgłaszanych aktualnie przez klientów są przebarwienia. Przyczyn powstania nierównomiernego kolorytu jest sporo, a brak szybkiej interwencji i ciągła ekspozycja na słońce sprawiają, że szanse redukcji znacznie maleją.
Jakie są rodzaje przebarwień? Rozróżniamy kilka rodzajów przebarwień ze względu na stopień nasilenia, lokalizacje i przyczynę powstawania.
- Ostuda – cechuje się nieregularną, wyraźnie ograniczoną plamą umiejscowioną na nosie, policzkach i brodzie. Symetria ognisk tworzy swoista maskę. Przyczyną pojawiania się ostudy są wahania hormonalne u kobiet w ciąży, przyjmujących środki antykoncepcyjne oraz leki z grupy glikokortykosteroidów.
- Plamy soczewicowate – są to duże ostro odgraniczone od zdrowej skóry plamy, które powstają zarówno w miejscach osłoniętych od promienia UV jak i tych na nie narażonych.
- Przebarwienia miejscowe – powstałe w wyniku czynników mechanicznych, fizycznych i chemicznych. Przyczyna mogą być np. zaburzenia równowagi witamin i mikroelementów albo przewlekłe stany zapalne skórne.
- Posłoneczne – powiązane z długotrwałą ekspozycją na słońce i wpływem UV na skórę
- Pozapalne – najczęściej towarzyszące skórze trądzikowej i powstają na skutek nadprodukcji melaniny w odpowiedzi na utrzymujący się stan zapalny i uraz skóry
- Piegi – dziedziczne zaburzenia autosomalne dominujące. Wytwarzane przez zdrowe melanocyty intensywniej.
W rozwój przebarwień zaangażowane są melanocyty
Znajdują się w warstwie podstawnej naskórka na styku naskórka i skóry właściwej. Dzięki melanosomom dystrubucja barwnika zachodzi do wyższych warstw komórek. Proces produkcji barwnika jest nazywany melanogenezą.
Rozkład barwnika w naskórku:
- warstwa podstawna – melanocyty
- warstwa kolczysta – melanosomy
- warstwa ziarnista – melamosomy/ uwalniona melanina
- warstwa rogowa – uwolniona melanina
Przyczyny przebarwień
- Predyspozycje genetyczne
- Zmiany w lub na skórze np. uszkodzenia mechaniczne, fizyczne czy chemiczne, które na skutek zaburzenia funkcji ochronnych skóry generują większość produkcje melaniny
- Zaburzenia hormonalne m.in. MSH, androgeny, estrogeny, hormony tarczycy itp.
- Zaburzenia funkcji wątroby
- Nadmiar lub niedobór mikroelementów niezbędnych dla prawidłowego przebiegu melanogenezy (cynk, żelazo, selen, miedź, siarka, magnez)
- Przyjmowanie niektórych leków m.in. środki antykoncepcyjne, glikokortykosteroidy, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe
- Promieniowanie UVA i UVB
- Zaburzenia rytmu okołodobowego i zbyt mała ilość snu - nocą produkowana jest melatonina, która posiada właściwości naprawcze i neutralizujące wolne rodniki. Zbyt mała ilość snu sprawia, że melanocyty przestają działać ochronnie na skórę
- Przewlekły stres i zaburzenia zdrowia psychicznego – wzrost kortyzolu (hormon stresu) uwalnia mechanizmy będące sygnałem do stymulacji melanocytów.
Jaka terapia skóry jest najskuteczniejsza w usuwaniu przebarwień?
Plan terapeutyczny skóry jest niezbędny przy usuwaniu przebarwień. Obejmuje on zarówno zabiegi przeprowadzane przed kosmetologa czy lekarza medycyny estetycznej oraz właściwą pielęgnację domową wykonywaną przez pacjenta.
Pierwszym krokiem jest określenie przyczyny problemu oraz natężenia przebarwień. Inne działania podejmiemy przy przebarwieniach pozapalnych, posłonecznych czy tych wynikających z zaburzeń hormonalnych lub przyjmowania leków. Różne rozwiązania zostaną zaproponowane przy głębokich, a inne przy płytkich przebarwieniach.
Na rynku powstało wiele technologii oraz preparatów, dlatego łatwo zgubić się w mnogości ofert. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja w celu dobrania odpowiedniego zabiegu uwzględniającego tryb życia oraz dyspozycyjność pacjenta. Część zabiegów wiąże się z kilkudniową rekonwalescencją bądź wykluczeniem z nakładania makijażu. Inne działają delikatniej i nie wykluczają z obowiązków zawodowych.
**Zabiegami wyrównującym koloryt skóry są m.in.: **
- Indywidualizowane peelingi kwasowe Purles o różnej mocy
- Zabieg przy użyciu rozświetlającej ampułki **PQ-Age **
- Silny zabieg Dermalogica Pro Bright lub Bright
- Resurfacing laserem pikosekundowym
- Nowy LaserMe – laser frakcyjny, nieablacyjny (nie wymaga gojenia bo nie uszkadza naskórka)
- Procedura depigmentująca gabinetowo-domowa Dermamelan
- Autorska procedura AgeStop+, czyli laser CO2 połączony z laserem Erbowym, osoczem bogatopłytkowym i naświetlaniem LED
- Laser Cutera Excel V+
Są to zabiegi stymulujące obrót komórkowy, depigmentujące oraz hamujące tyrozynazę. Efektem ich jest więc nie tylko wyrównywanie kolorytu, ale również ujędrnienie i zagęszczenie skóry.
Bez względu na to, jakie rodzaj terapii zostanie zaplanowany przez Specjalistę, ważne jest unikanie nadmiernego dotykania, drapania skóry czy wyciskanie zmian zapalnych. Może to wydłużyć czas gojenia skóry. W trakcie oraz po terapii zalecamy również rezygnację z ekspozycji na słońce i stosowanie zaleconego kremu z filtrem SPF50+.
Ważnym aspektem walki z przebarwieniami jest domowa pielęgnacja. Tutaj walkę zaczynamy od profilaktyki, czyli codziennego kremu z ochrona SPF z reaplikacją w okresie letnim. Ekspozycja na słońce będzie główną przyczyna powstawania nierównomiernego kolorytu. Dla cer z przebarwieniami spisze się z pewnością lekki krem PowerBringht Moisturizer SPF50. Brązowe algi zawarte w preparacie oraz niacynamid będą działały przeciwzapalnie, a kwas hialuronowy zmniejszy utratę wody.
Minimalizację przebarwień zapewni też zastosowanie odpowiednich składników aktywnych, które wzmocnią efekty zabiegowe. Serum PowerBright Dark Spot zawiera zaawansowane technologicznie składniki takie jak heksylrezorcynol czy grzyby shiitake, które niwelują nierównomierna pigmentację i rozjaśniają skórę. Już w ciągu tygodnia od rozpoczęcia aplikacji kondycja cery ulegnie widocznej poprawie. Wartymi wspomnienia są również takie składniki jak witamina C czy retinol. Jednak, aby zapewnić skórze najlepsza pielęgnacje należy dobrać odpowiednio produkty do stanu cery oraz dobranych przez Specjalistę terapii zabiegowych.
Zapraszamy do umówienia się na konsultację.
Przebudowa, wyrównanie, odmłodzenie skóry bez gojenia i silnego bólu.
Silnie niwelujące przebarwienia mieszanki peelingów na bazie m.in. kwasów: felurowy, glikolowy, cytrynowy, kojowy; oraz hexylresorcinol i floretyna.