O stopy należy dbać cały czas, bez względu na porę roku. To powinien zapamiętać każdy. Niestety w okresie jesienno-zimowym często się o nich zapomina. Dzieje się tak dlatego, że stopy najczęściej zakrywane są skarpetkami i pełnymi butami. Zaniedbywane są też podstawowe zasady ich pielęgnacji. Stopy przestają być gładkie i miękkie, a w nieodpowiednim obuwiu narażone są na ucisk, otarcia i nadmierne pocenie.
Skóra stóp jest 3-4 razy grubsza niż na innych częściach ciała, ma mocno rozbudowany naskórek, a także inaczej ułożone włókna białkowe i kolagenowe. Dodatkowo stopy są silnie unerwione. Mają także dużo gruczołów potowych, ale nie posiadają gruczołów łojowych, co sprawia, że skóra stóp bardzo łatwo ulega przesuszeniu, mimo że często bywa „mokra” od potu. Wówczas na piętach i krawędziach palców narasta warstwa zrogowaciałego naskórka, który nie tylko nieestetycznie wygląda, ale może również sprawiać ból podczas chodzenia, gdy pojawiają się pęknięcia i rozpadliny.
Jak w takim razie prawidłowo dbać o stopy w tym okresie?
Stopy po lecie najczęściej są przesuszone od słońca, słonej wody czy też piasku i kurzu. W chłodniejsze dni zaczynają być narażone na działanie kaloryferów, które przesuszają powietrze i przesuszają całą skórę na naszym ciele. Gdy w okresie chłodniejszych temperatur nie zadba się odpowiednio o właściwą ich pielęgnację pięty mogą pękać tworząc bolesne rany, a paznokcie mogą się łamać lub wrastać w skórę. Do podstawowych zasad dbania o stopy w chłodniejszych okresach należą:
- regularne usuwanie warstwy rogowej naskórka
- systematyczne skracanie płytki paznokcia
- codzienne nawilżenie i odżywienie skóry stóp
- zadbanie o odpowiednie obuwie i skarpetki
- niezapominanie o ruchu, koniecznym dla prawidłowej pracy stóp
Nadmierne przesuszenie
Jesienią i zimą pielęgnacja stóp powinna obejmować przede wszystkim złuszczanie i odżywienie. W Instytucie Aspazja możesz kompleksowo zadbać o ich miękkość, elastyczność skóry, wygodę chodzenia i lepsze samopoczucie. Systematyczne – co około 3 tygodnie – wykonywanie zabiegu pielęgnacyjnego, usuwanie nadmiernego naskórka, skracanie paznokci oraz stosowanie peelingów nawilżających skórę to tzw, „must-have”. Procedury te, szczególnie wykonane przez profesjonalistę na preparatach podologicznych zwiększają odczuwalny komfort chodzenia pozostawiając skórę gładką i miękką gotową na wyzwania codzienności. Warto również pamiętać, że po okresie letnim i stosowanych kosmetykach czy lakierach płytka może być przesuszona lub zmatowiona. Warto w tym czasie zdecydować się na pielęgnację odżywczą. Nasi kosmetolodzy odpowiednio przygotują płytkę paznokcia, nałożą odżywkę oraz nawilżą przygotowując ją na kolejny sezon. Dzięki temu skóra stóp i paznokcie będą piękne i zadbane przez cały rok.
“Trening stóp”
Praca siedząca, długotrwały bezruch lub wręcz przeciwnie – nadmierna aktywność fizyczna, która obciąża stopy; doprowadzają do wielu problemów ze stopami. Poza problemami ze słabym krążeniem krwi i limfy, zimnem stóp, może dochodzić także do przemoczenia, przepocenia oraz urazów powodujących ból. Wszelkie kontuzje należy skonsultować z lekarzem ortopedą oraz fizjoterapeutą. Warto jednak zadbać o komfort stóp na co dzień nie dopuszczając do wielogodzinnego bezruchu. Siedząc kilka godzin nieruchomo stopy pozostają niedokrwione. Aby temu zapobiec wystarczy toczyć stopą np. zwykłą piłeczkę tenisową wykonując okrężne ruchy i przesuwać piłeczkę w przód i tył. W naszym Instytucie kosmetolodzy przy okazji wykonywania pedicure mogą również wykonać masaż stóp, który pobudzi krążenie krwi, oddrenuje zastoje i odpręży stopy.
Zmiana obuwia
Jesienią i zimą bardzo często popełniany jest podstawowy błąd – brak zmiany obuwia odpowiedniego do temperatury. Wchodząc do pracy, gdzie spędzamy bardzo często wiele godzin, zapominamy zmienić obuwie na lżejsze, czego wynikiem może być przegrzewanie stóp, nadmierne pocenie, a także otarcia lub łamanie i ucisk paznokci. To następnie może skutkować poważniejszymi problemami takimi jak krwiaki podpaznokciowe, wrastające paznokcie, nadpotliwość stóp czy odciski. W ocieplanym obuwiu powinno się przebywać nie dłużej niż 4 godziny. Jeśli tylko nadarzy się taka możliwość warto zmienić obuwie na lżejsze i bardziej przewiewne. Warto również zwrócić uwagę na dobór skarpet – powinny one mieć jak najwięcej bawełny w składzie. Sztuczne włókna sprawiają, że stopa nie oddycha i się poci.
Dobór odpowiedniego obuwia chroni nas również przed chorobami stóp. Jeśli narazimy nasze stopy na przemoczenie i długo pozostaniemy w tym środowisku możemy doprowadzić do grzybicy lub rozwoju bakterii.
Domowe sposoby
Jeśli chodzi o pielęgnację domową warto regularnie nawilżać skórę stóp. W okresie chłodniejszych temperatur jest to bardzo ważne, aby codziennie poświęcić stopom choć 5 minut po kąpieli. To tak niewiele, a da olbrzymi efekt. Jeśli mierzymy się z nadmierną suchością warto stosować maści lub kremy zawierające mocznik.
Zabezpieczą one również skórę przed nadmiernym narastaniem. Jeśli biegamy warto zaopatrzyć się w skarpety zawierające włókna bambusowe lub jony srebra. To ostatnie zmienia mikroklimat wewnątrz buta i zapobiega namnażaniu się bakterii na spoconej stopie. Należy unikać wszelkich sztucznych domieszek materiałowych, bo często one są winowajcą nadmiernej potliwości skóry.
W razie potrzeby, służymy pomocą w ramach zabiegów pedicure, pielęgnacji płytki paznokcia oraz masażu stóp.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.