Wizyta w komorze hiperbarycznej wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami – wspomaga gojenie się ran, poprawia wydolność organizmu i jakość snu, zmniejsza zmęczenie, regeneruje kości, redukuje bóle, wpływa na jasność myślenia. Medyczna terapia hiperbaryczna (HBOT) z powodzeniem stosowana jest w wielu dziedzinach medycyny, odnowie biologicznej oraz sporcie – korzystają z niej także profesjonaliści, uprawiający sport zawodowo. Pomimo tego, iż komora hiperbaryczna posiada niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję człowieka, wielu Pacjentów ma spore opory przed tego typu terapią. Wejście do niewielkiego pomieszczenia – pomimo pełnej kontroli wizyty przez specjalistę monitorującego sytuację – jest dla wielu osób bardzo problematyczne. Klaustrofobia lub zwykłe poczucie dyskomfortu w wielu przypadkach uniemożliwia Pacjentom zamknięcie na tej niewielkiej powierzchni. Podobnie rzecz się ma z osobami z niepełnosprawnościami czy po kontuzjach – poruszanie się o kulach utrudnia położenie się w ograniczonej przestrzeni. I choć nasza jednoosobowa komora jest największą w swojej klasie i bez problemu leżały w niej na wygodnym materacu o szerokości 90cm osoby z dużą nadwagą oraz pacjenci mierzący nawet powyżej 2m, to rozumiemy, że nie każdy będzie czuć się w niej komfortowo.
Rozwiązaniem tych problemów może być wieloosobowa komora hiperbaryczna. Od teraz w Instytucie Aspazja Pacjenci mają możliwość korzystania z terapii hiperbarycznej dostępnej jednocześnie dla wielu osób. Sprawdź, jak wygląda terapia wieloosobowa w komorze hiperbarycznej.
Komora hiperbaryczna – jak działa?
Znana w Polsce od lat 60. terapia hiperbaryczna (HBOT) wykorzystuje leczenie tlenem. W jaki sposób? Komora hiperbaryczna jest jednoosobową lub wieloosobową przestrzenią, otoczoną częściowo przezroczystymi ściankami lub zaaranżowaną jak zwykły pokój. Ciśnienie w takiej specjalnej komorze sięga 1,5 ATA, czyli o połowę więcej od standardowego ciśnienia powietrza, które wynosi 1 ATA. Drugim elementem jest dostarczane do komory powietrze, które składa się w ok. 95% z tlenu, dzięki specjalnym koncentratorom tlenowym. Dla porównania w normalnych warunkach wartość ta wynosi zaledwie około 21%. Pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz zdecydowanie zwiększonej zawartości tlenu w powietrzu dochodzi do szeregu bardzo pozytywnych zmian w komórkach, tkankach i całym organizmie.
Przebywanie w tych specyficznych warunkach powoduje wzrost tlenu we krwi i osoczu, a to z kolei przekłada się na dotlenienie wszystkich komórek ciała. Komora hiperbaryczna, w której dochodzi do natlenienia, przyczynia się do aktywowania i stymulowania komórek do rozwoju, a w konsekwencji – przyspieszenia metabolizmu i szerokiej regeneracji organizmu. Terapia hiperbaryczna (HBOT) wykorzystuje to zjawisko do leczenia wielu schorzeń.
Terapia wieloosobowa w komorze hiperbarycznej – najważniejsze zalety
Jak już wspomnieliśmy, pomimo bardzo pozytywnych skutków dla organizmu, komora hiperbaryczna może być dla wielu Pacjentów niedostępna ze względu na swoje stosunkowo niewielkie rozmiary. Pomimo, iż w jednoosobowej komorze zmieszczą się nawet dwie osoby, świadomość zamknięcia w niej jest dla wielu granicą nie do przekroczenia. Idealnym rozwiązaniem może być dla nich terapia wieloosobowa. Siłą rzeczy komora hiperbaryczna dla wielu osób jest sporo większa, to tak naprawdę osobny pełnowymiarowy pokój – co może zniwelować uczucie klaustrofobii. Lęk ograniczy z pewnością także obecność bliskich – z takiej komory korzystać może na raz cała rodzina.
W komorze hiperbarycznej dla wielu osób znajdują się cztery komfortowe fotele. Znacznie ułatwia to korzystanie z terapii Pacjentom z ograniczeniami ruchowymi, po kontuzjach, poruszającym się o kulach czy starszym – z bólami stawów czy kości, gdzie problematyczne byłoby kładzenie się w komorze jednoosobowej. Wygodne usadowienie się w fotelu jest dużo prostsze niż położenie na materacu. Wieloosobowa komora hiperbaryczna wygląda jak zwykły pokój, do którego można wejść z kulami. Dzięki temu terapia wieloosobowa dostępna jest zarówno dla osób z ograniczeniami ruchowymi, jak i Pacjentów unikających małych, zamkniętych przestrzeni.
Wieloosobowa komora hiperbaryczna – dla całej rodziny
Komora hiperbaryczna dla wielu osób to dokonały sposób na spędzenie wspólnie czasu, a jednocześnie – zadbanie o zdrowie. W przypadku jednoosobowej komory hiperbarycznej osoba, która przywoziła Pacjenta na terapię, musiała czekać w recepcji od 60 do 90 minut. Teraz ten czas spędzić można wspólnie. Wieloosobowa komora hiperbaryczna to zatem oszczędność czasu i pomysł na pożyteczny prezent dla najbliższych. To także świetna opcja, aby wraz z dziećmi lub starszymi rodzicami postawić wspólnie na zdrowie.
Zapraszamy do kontaktu z Instytutem Aspazja i umówienia pierwszej wieloosobowej terapii tlenem. Jesteśmy otwarci na konsultacje – odpowiemy wszystkie pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.