Coraz więcej osób boryka się z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, będącymi skutkiem przebytej choroby COVID-19. Co ciekawe i niepokojące jednocześnie, nie dotykają one wyłącznie osób, u których miała ona ciężki przebieg, ale niekiedy również Pacjentów, którzy chorowali lekko lub przeszli ją zupełnie bezobjawowo. Podczas choroby dochodzi do osłabienia organizmu, które może utrzymywać się nawet klika miesięcy po przechorowaniu. Rehabilitacja po COVID-19 to usługa, na którą zapotrzebowanie wzrasta z dnia na dzień. Odpowiedź na nią stanowi terapia po COVID-19, którą oferujemy w Instytucie Aspazja – wykorzystująca leczenie tlenem komora hiperbaryczna.
Komora hiperbaryczna - czym jest?
Komora hiperbaryczna to specjalistyczne urządzenie, wyglądem przypominające kapsułę. Jest to jednoosobowa lub wieloosobowa częściowo przezroczysta komora o dużej szczelności. Służy do przeprowadzania terapii tlenem hiperbarycznym (HBOT – Hyperbaric Oxygen Treatment), a więc niemal stuprocentowo czystym – najważniejszym dla prawidłowego funkcjonowania człowieka składnikiem powietrza. Aplikowany jest on pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym – 1,5 ATA, podczas gdy standardowe ciśnienie powietrza wynosi około 1 ATA. Cały proces jest kontrolowany przez specjalistę. Za sprawą wyższego niż standardowe ciśnienia, komórki otrzymują znacznie większe dawki tlenu. Jest to możliwe, ponieważ zniwelowane zostają fizjologiczne bariery, zmniejszające efektywność przenikania tlenu do organizmu Pacjenta. Tym samym, znacznie wzrasta rozpuszczalność tlenu we krwi (przenoszony przez hemoglobinę) oraz innych płynach ustrojowych, np. w osoczu, chłonce i przestrzeniach międzykomórkowych. Organizm jest rewelacyjnie dotleniony, dzięki czemu następuje poprawa kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej Pacjenta.
Komora hiperbaryczna - dla kogo?
Komora hiperbaryczna to rozwiązanie, które pomoże Pacjentom borykającym się z różnorodnymi dolegliwościami. W szczególności dedykowana jest jednak osobom, które przebyły chorobę, w której drogi oddechowe i płuca są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje. Do takich chorób z pewnością należy COVID-19, atakujący głównie górne drogi oddechowe, a w efekcie także kolejne układy np. centralny układ nerwowy. W następstwie, pojawia się mgła covidowa, zmniejszona wydolność organizmu oraz zadyszki, poczucie zagubienia i osłabienia, brak wydolności płucno-naczyniowej, a także wypadanie włosów. Dlatego właśnie rehabilitacja po COVID-19 nastawiona jest na kompleksowe dotlenienie, którego z pewnością brakowało organizmowi podczas wycieńczających zmagań z infekcją. Komora hiperbaryczna będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, których terapia po COVID-19 wsparta zostanie zwiększonym dopływem tlenu do wszystkich komórek organizmu. Zapewni to stymulację układu krwionośnego do rozrostu i odnowy pozostałych tkanek. W efekcie, regeneracja organizmu zostanie przyspieszona, a w konsekwencji możemy oczekiwać znacznego zwiększenia jego wydolności. Ułatwi to codzienne funkcjonowanie pacjentów oraz przyspieszy powrót do formy sprzed choroby, co bez odpowiedniego wsparcia może wydawać się wysiłkiem ponad miarę.
Komora hiperbaryczna po COVID-19 - efekty
Regeneracja organizmu w tej metodzie jest możliwa dzięki połączeniu wysokiej zawartości tlenu ze zwiększonym ciśnieniem. Lista dobroczynnych efektów komory hiperbarycznej jest długa. Najważniejszą korzyścią w kontekście leczenia Pacjentów z zespołami post-covid oraz long-covid jest polepszenie ogólnego samopoczucia oraz stopniowe nabieranie sił do codziennego normalnego funkcjonowania. Rehabilitacja po COVID-19 jest procesem długotrwałym oraz wymagającym nie tylko samozaparcia i wytrwałości ze strony Pacjenta, ale także pomocy z zewnątrz. Takiego wsparcia dostarcza komora hiperbaryczna. Dzięki niej, terapia po COVID-19 jest znacznie łatwiejsza oraz skuteczniejsza. Dotlenienie organizmu po przebyciu tej choroby jest szczególnie ważne, bowiem podczas jej trwania proces natlenowania tkanek ulega częstemu zaburzeniu. Rehabilitacja po COVID-19 przy użyciu komory hiperbarycznej nadaje więc organizmowi siły, niezbędnej do tego, aby jego regeneracja przebiegała pomyślnie. Komórki macierzyste zostają pobudzone około sześciokrotnie silniej do podziałów, zaś zniszczone struktury zostają zastępowane nowymi – zdrowymi. Stopniowo podnosi się wydolność organizmu, zwiększa jego odporność. Nadwyrężone podczas choroby płuca są zregenerowane, a niewydolność oddechowa stopniowo ustępuje. Organizm pracuje efektywniej, a przy tym jest spokojniejszy. W atmosferze odpoczynku i relaksu podczas trwania zabiegu, Pacjent nabiera sił.
Zapraszamy do kontaktu z Instytutem Aspazja w celu umówienia wizyty. Jesteśmy w stanie przyspieszyć powrót do zdrowia po przebyciu COVID-19, stwarzając organizmowi warunki do naturalnej regeneracji.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.