Jeśli naturalne zmiany na skórze będące efektem gojenia się ran stanowią dla Ciebie problem i już zdecydowałeś się na taki zabieg na swojej skórze, na pewno zastanawiasz się teraz, jak zaplanować laserowe usuwanie blizn, by wizyty nie stały się dla Ciebie uciążliwe. Najważniejsza kwestia związana jest z opalaniem się - przed wizytą nie ma dużego wpływu, ale po zabiegu należy obowiązkowo unikać ekspozycji na słońce. Z tego powodu należy dopasować kurację odpowiednio do pory roku i wybrać najlepiej okres jesienno-zimowy, gdy ilość słońca na co dzień jest ograniczona.
Laserowe usuwanie blizn - co warto wiedzieć?
Zastanawiasz się, jak usunąć blizny na twarzy lub innej części ciała? Możesz zgłosić się na zabieg wykorzystujący w tym celu specjalny sprzęt, który za pomocą wiązek światła powoduje w tkance podskórnej oraz skórze właściwej specjalne mikrouszkodzenia. Te zmiany w skórze doprowadzają do procesu autoodnowy - skóra wzmacnia produkcję kolagenu w celu odbudowania zniszczonych komórek. Cały proces powoduje, że staje się jednocześnie bardzo wrażliwa, szczególnie na szkodliwe promieniowanie UV pochodzące ze słońca.
Do przeprowadzenia zabiegów usuwania blizn w naszej placówce wykorzystujemy laser CO2 lub CO2+erb. Jest to ten sam sprzęt, który stosuje się w celu wykonania zabiegów odmładzających - redukcji zmarszczek czy likwidacji rozstępów. Różnica jest widoczna natomiast przy ilości wizyt, które należy odbyć. Zabieg jest nieinwazyjny i daje możliwość zauważenia efektów po kilku seriach w zależności od charakterystyki znamion.
Laserowe usuwanie blizn a opalanie
Wszyscy dobrze wiemy, że skóra jest bardzo wrażliwa na słońce i trzeba o nią odpowiednio dbać - zwłaszcza kiedy decyduje się na zabieg wymagający znacznej ingerencji w tkankę skórną. Na laserowe usunięcie można się zgłosić z lekką, umiarkowaną opalenizną (powstałą na przykład przez okres wakacyjny), skóra nie może być jednak podrażniona ani zbyt mocno opalona (na czekoladę czy heban).
Bardzo ważne jest jednak, żeby przez ok. 1,5 miesiąca po zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej nie wystawiać skóry na słońce (unikać ekspozycji i całkowicie zrezygnować z opalania), by nie doszło do niepożądanych reakcji – powstania nowych znamion czy przebarwień, bowiem promieniowanie UV zaburza znacząco proces gojenia się skóry. Wzmacniać ochronę po zabiegu laserowym można, używając kremu z filtrem (najlepiej 50+).
Usuwanie blizn laserem - ile trwa?
Usunięcie blizn nie będzie możliwe w trakcie jednego zabiegu - każdorazowo Pacjent musi się zgłosić na kilka serii kuracji z wykorzystaniem lasera, które powinny się odbywać w pewnych odstępach czasu (najlepiej co 4-6 tygodni). Ich dokładna ilość zależna będzie od typu blizn, głębokości oraz wieku, ale należy się od razu przygotować na minimum 2-3 wizyty. W niektórych przypadkach (zmiany bardzo głębokie, dużą ilość, młody wiek, brak wskazań co do możliwości zezłośliwienia) można przerwać kurację na dłuższy czas i dopiero w następnym roku na jesień zgłosić się na kolejne tury.
Usunięcie blizn już długo chodzi po Twojej głowie? Nie decyduj się na ten zabieg pod wpływem emocji czy chwili - dokładnie zaplanuj, kiedy chcesz rozpocząć terapię i przemyśl, czy będziesz w stanie zakończyć ją przed kolejnym latem, by nie musieć przez całe wakacje zakrywać konkretnych obszarów swojego ciała lub nieustannie unikać ekspozycji na słońce. Ryzyko pojawienia się przebarwień i nowych znamion w okresie letnim po zabiegu przy użyciu lasera jest bardzo wysokie - pamiętaj o tym i znajdź sposób, by odpowiednio zadbać o swoją skórę.
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.