Odmładzanie i stymulacja

Potrzeby skóry i leczenie

Ciało i sylwetka

Kosmetyka i wizaż

Poznaj nasZabiegiCennikPierwsza wizytaCzytelnia AspazjiKontaktUmów się

Jak przygotować się do zabiegu laserowego?

Spis treści
  1. Słowo wstępu o laserach
  2. Zabieg laserowy – na czym polega?
  3. Dostępne rozwiązania laserowe:
  4. Jak przygotować się do zabiegu laserowego?
  5. Co jeszcze musisz zrobić przed zabiegiem?
  6. O czym musisz pamiętać po? – Najważniejsze informacje
  7. Laser – przeciwwskazania

Ko­niec lata to czas, w któ­rym za­zwy­czaj za­czy­na się my­śleć o za­bie­gach la­se­ro­wych – de­pi­la­cja, za­my­ka­nie na­czyń, od­mła­dza­nie czy ujędr­nia­nie skóry po­wiek z pla­zmą. Re­ali­zo­wa­ne są one za­rów­no dla ko­biet, jak i dla męż­czyzn i wy­ma­ga­ją od­po­wied­nie­go przy­go­to­wa­nia, a także kon­sul­ta­cji ze spe­cja­li­stą – ko­sme­to­lo­giem lub le­ka­rzem - która po­zwo­li oce­nić czy dana osoba może pod­dać się ta­kie­mu za­bie­go­wi.

Jak przygotowac sie do zabiegu laserowego

Słowo wstę­pu o la­se­rach

Warto na samym po­cząt­ku za­zna­czyć, że każdy za­bieg la­se­ro­wy jest inny. Ist­nie­ją la­se­ro­we za­bie­gi ca­ło­rocz­ne, które są de­li­kat­ne dla na­skór­ka i nie po­wo­du­ją fo­to­uczu­le­nia. Więk­szość jed­nak nie jest wska­za­na w okre­sie let­nim, czyli mniej wię­cej od maja do sierp­nia. Wszyst­ko jed­nak za­le­ży także od ob­sza­ru pod­da­wa­ne­go za­bie­go­wi, bo np. za­bieg de­pi­la­cji, za­my­ka­nia na­czy­nek czy od­mła­dza­nia można wy­ko­nać wła­ści­wie na całej po­wierzch­ni skóry.

Dru­gim waż­nym za­gad­nie­niem jest spe­cja­li­sta wy­ko­nu­ją­cy za­bieg. W więk­szo­ści sy­tu­acji po­wi­nien być to le­karz der­ma­to­log, który bę­dzie miał naj­więk­szą wie­dzę me­dycz­ną o skó­rze i jej po­trze­bach, jed­nak w przy­pad­ku za­bie­gu trwa­łej de­pi­la­cji la­se­ro­wej za­bieg ten jest wy­ko­ny­wa­ny przez ko­sme­to­lo­gów.

Za­bieg la­se­ro­wy – na czym po­le­ga?

Wy­ko­ny­wa­ny jest w ga­bi­ne­tach me­dy­cy­ny es­te­tycz­nej. Jego za­sto­so­wa­nie ma na celu usu­nię­cia nad­mier­ne­go owło­sie­nia, blizn, prze­bar­wień, ale także może być po­moc­ny dla pa­cjen­tów, któ­rzy chcą od­mło­dzić i ujędr­nić zwiot­cza­łą skórę.

La­se­ry to urzą­dze­nia wie­lo­funk­cyj­ne, które w za­leż­no­ści od mo­de­lu wy­ko­rzy­sty­wa­ne są przy róż­ne­go typu za­bie­gach. Ko­rzy­sta­nie z nich jest bez­piecz­ne, na­le­ży jed­nak pa­mię­tać, że cały pro­ces po­wi­nien wy­ko­ny­wać spe­cja­li­sta z od­po­wied­nim do­świad­cze­niem. Jeśli pa­nu­jesz wy­ko­na­nie za­bie­gu la­se­ro­we­go mu­sisz się do niego od­po­wied­nio przy­go­to­wać. Tylko speł­nia­jąc ści­śle okre­ślo­ne wa­run­ki pa­cjen­ci mogą pod­dać się de­pi­la­cji, od­mła­dza­niu, za­my­ka­niu na­czyń czy ujędr­nia­niu skóry po­wiek z pla­zmą.

Do­stęp­ne roz­wią­za­nia la­se­ro­we:

  • Age­Stop+ – silne od­mła­dza­nie, re­duk­cja blizn i wi­docz­no­ści porów, po­pra­wa nie­do­sko­na­ło­ści skry, wy­rów­na­nie i wy­gła­dze­nie po­wierzch­ni skóry
  • Cu­te­ra Excel V+ – za­my­ka­nie na­czyń, re­duk­cja ru­mie­nia
  • Ge­ne­sis – bez­bo­le­sne od­mła­dza­nie bez go­je­nia
  • Pla­zma – ujędr­nia­nie i od­mła­dza­nie skóry po­wiek i oko­li­cy oka (to nie laser, ale za­sa­dy przed i po dla pa­cjen­ta są bar­dzo po­dob­ne)
  • Vec­tus & Cy­no­su­re – trwa­ła de­pi­la­cja la­se­ro­wa

Jak przy­go­to­wać się do za­bie­gu la­se­ro­we­go?

Przede wszyst­kim na­le­ży pa­mię­tać, żeby od­po­wied­nio za­dbać o swoją skórę na około 4-8 ty­go­dnie przed za­bie­giem. Skóra nie może być po­draż­nio­na, nie mogą znaj­do­wać się na niej żadne wy­pry­ski, ak­tyw­ne aler­gie czy trą­dzik, opa­rze­nia ani inne tego typu zmia­ny. Pa­cjen­ci pla­nu­ją­cy za­bieg la­se­ro­wy muszą po­my­śleć o nim z wy­prze­dze­niem, po­nie­waż skóra nie może być opa­lo­na. Dla­te­go też, jeśli pla­nu­jesz wi­zy­tę w paź­dzier­ni­ku, już od sierp­nia po­win­naś uni­kać słoń­ca, a także sto­so­wać kremy z od­po­wied­nim fil­trem UV – na ob­sza­rze, któ­re­go nie można uchro­nić przed dzia­ła­niem pro­mie­nio­wa­nia.

Słoń­ce wy­su­sza, a także po­draż­nia na­skó­rek, przez co staje się on bar­dzo wraż­li­wy. Jeśli pla­nu­jesz wa­ka­cje w cie­płych kra­jach, pa­mię­taj, aby ter­min wy­lo­tu za­pla­no­wać na około dwa mie­sią­ce po za­bie­gu la­se­ro­wym, po­nie­waż pod­da­na wcze­śniej jego dzia­ła­niu skóra jest fo­to­uczo­lo­na. Brak opa­le­ni­zny u pa­cjen­tów to pod­sta­wa, głów­nie dla­te­go, że laser dzia­ła za­zwy­czaj w dużej mie­rze na barw­nik. Ozna­cza to, że im bled­sza jest skóra, tym pro­ces ten jest bez­piecz­niej­szy i bar­dziej sku­tecz­ny. Je­dy­nym za­bie­giem, który wy­ko­ny­wa­ny jest przez cały rok jest Ge­ne­sis, cho­ciaż wa­run­kiem ko­niecz­nym do jego prze­pro­wa­dze­nia rów­nież jest brak świe­żej opa­le­ni­zny.

Co jesz­cze mu­sisz zro­bić przed za­bie­giem?

Mie­siąc przed na­le­ży prze­stać przyj­mo­wać leki świa­tło­uczu­la­ją­ce, an­ty­bio­ty­ki, re­ti­no­idy oraz ste­ry­dy. Nie wolno rów­nież pić her­bat zio­ło­wych za­wie­ra­ją­cych dziu­ra­wiec, na­gie­tek lub ru­mia­nek. Osoby de­cy­du­ją­ce się na za­my­ka­nie na­czyń na no­gach, w przy­pad­ku roz­le­głych zmian, mogą zo­stać do­dat­ko­wo po­pro­szo­ne o za­świad­cze­nie le­kar­skie do­ty­czą­ce braku prze­ciw­wska­zań.

Pa­cjen­ci przyj­mu­ją­cy leki prze­ciw­za­krze­po­we muszą prze­stać za­ży­wać je na ty­dzień przed. W przed­dzień za­bie­gu nie na­le­ży rów­nież sto­so­wać kre­mów i in­nych sub­stan­cji na­wil­ża­ją­cych oraz an­ty­pre­spi­ran­tów na wy­bra­nym do za­bie­gu ob­sza­rze ciała. Za­bro­nio­ne jest także spo­ży­wa­nie al­ko­ho­lu przez dwie doby za­rów­no przed la­se­rem, jak i po.

O czym mu­sisz pa­mię­tać po? – Naj­waż­niej­sze in­for­ma­cje

Przede wszyst­kim o tym, aby uni­kać słoń­ca i za­kry­wać fo­to­uczu­lo­ny ob­sza­ry skóry, warto rów­nież sto­so­wać kremy z fil­trem UV. Pa­cjen­tom nie wolno uży­wać pe­elin­gów oraz in­nych pro­duk­tów złusz­cza­ją­cych i ak­tyw­nych. Po­draż­nio­ny ob­szar naj­le­piej pie­lę­gno­wać przy po­mo­cy ko­sme­ty­ków o dzia­ła­niu ła­go­dzą­cym, które na­wil­żą i od­ży­wią skórę. Za­bro­nio­ne jest rów­nież ko­rzy­sta­nie z sauny, ba­se­nu i ja­cuz­zi przez ty­dzień po za­bie­gu. Wszyst­kie nie­zbęd­ne in­for­ma­cje oraz wy­tycz­ne do­ty­czą­ce tego, czego na­le­ży uni­kać, pa­cjent po­wi­nien otrzy­mać od spe­cja­li­sty przed wyj­ściem z ga­bi­ne­tu, gdyż w za­leż­no­ści od la­se­ra wska­za­nia przed i po za­bie­gu będą de­li­kat­nie inne.

Laser – prze­ciw­wska­za­nia

Pa­mię­taj o tym, że mu­sisz upew­nić się czy nie ma żad­nych zdro­wot­nych prze­ciw­wska­zań co do za­sto­so­wa­nia la­se­ra na Two­jej skó­rze. W tym celu zgłoś się na kon­sul­ta­cje, pod­czas któ­rej spe­cja­li­sta prze­pro­wa­dzi z Tobą wy­wiad, od­po­wie na py­ta­nia i wyda de­cy­zję. Wy­ko­na­nie za­bie­gu nie jest moż­li­we u osób cho­ru­ją­cych na no­wo­two­ry, cier­pią­cych na cho­ro­by tkan­ki łącz­nej, cu­krzy­cę, bę­dą­cych w ciąży, ma­ją­cych stany za­pal­ne skóry lub świe­żą opa­le­ni­znę. Spo­koj­nie, w In­sty­tu­cie Aspa­zja przez cały pro­ces prze­pro­wa­dzi Cię jed­nak do­świad­czo­ny spe­cja­li­sta, który na pierw­szym miej­scu sta­wia Twój kom­fort i bez­pie­czeń­stwo.

TEKST AR­CHI­WAL­NY - opu­bli­ko­wa­ny przed wpro­wa­dze­niem usta­wy o wy­ro­bach me­dycz­nych.