Gdy lato w pełni, chętnie korzystamy z kąpieli słonecznych, pamiętajmy jednak o negatywnych skutkach opalania się. Z roku na rok zwiększa się ilość rozpoznawanych nowotworów skóry w tym czerniaka złośliwego.
Najważniejszym czynnikiem ryzyka powstania nowotworów skóry jest ekspozycja na światło słoneczne, a dokładnie na promieniowanie UV. Najpoważniejszym skutkiem ubocznym działania promieni UV jest uszkodzenie materiału genetycznego komórki (DNA) mogące prowadzić do transformacji nowotworowej komórek naskórka. Efektem końcowym tego procesu może być powstanie nowotworu. Udowodniono że istotnym czynnikiem ryzyka czerniaka złośliwego są oparzenia słoneczne, zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie.
Ważnym czynnikiem ryzyka jest również duża ilości znamion barwnikowych w tym znamion atypowych. Ponadto narażeni na większe ryzyko powstania czerniaka są pacjenci z tendencją do samoistnego pojawiania się znamion. Badania wskazują również, że w 3-15% przypadków za powstawanie czerniaka odpowiedzialne są uwarunkowania genetyczne. Występowanie czerniaka złośliwego w rodzinie, zwłaszcza u krewnych I stopnia, zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka u pacjenta nawet dwunastokrotnie. Szczególną ostrożność w czasie kąpieli słonecznych powinni zachować pacjenci o jasnych lub rudych włosach, jasnej cerze, zielonym, niebieskim lub szarym kolorze oczu, gdyż te cechy są również czynnikami ryzyka powstania czerniaka.
Wstępną diagnostykę znamion barwnikowych powinniśmy przeprowadzać sami poprzez regularne oglądanie zmian i ocenę ich ilości, wielkości, kształtu, koloru. Obecność takich objawów jak powiększenie znamienia, zmiana kształtu, koloru, obecność zaczerwienienia, sączenia czy też swędzenie w obrębie zmiany powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u dermatologa.
Badanie dermatoskopowe znamion barwnikowych u dorosłych oraz u dzieci powinno wykonywać się co najmniej dwa razy w roku.
Lekarz dermatolog podczas wywiadu oceni elementy zwiększonego ryzyka zachorowania na czerniaka, a także poinformuje pacjenta czy znajduje się w grupie ryzyka. Podstawowym badaniem znamion barwnikowych jest badanie dermatoskopowe. Dermatoskopia jest metodą umożliwiającą obserwację i ocenę struktur barwnikowych na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej przy użyciu mikroskopu powierzchniowego w powiększeniu 10-12-krotnym. Badanie pozwala uwidocznić struktury, które są niewidoczne gołym okiem. Lekarz podczas tego całkowicie bezbolesnego badania jest w stanie ocenić na ile zmiana skórna jest podejrzana i czy konieczne jest jej chirurgiczne usunięcie.
Badanie dermatoskopowe znamion barwnikowych u dorosłych oraz u dzieci powinno wykonywać się co najmniej dwa razy w roku, wiosną oraz jesienią. W Instytucie Zdrowia i Urody Aspazja podczas każdej konsultacji dermatologicznej możliwe jest przebadanie znamion przy użyciu wysokiej klasy dermatoskopu przez doświadczonego specjalistę dermatologa. Dzięki współpracy z chirurgiem wszystkie podejrzane zmiany mogą być profesjonalne usunięte na miejscu oraz przebadane histopatologicznie. W krótkim czasie jesteśmy w stanie w uzyskać wynik badania i szybko zareagować w przypadku zmiany potencjalnie niebezpiecznej.
Pamiętajmy, że wczesne wykrycie czerniaka daje szansę na całkowite wyleczenie. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka i okresowa ocena dermatoskopowa znamion barwnikowych u specjalisty dermatologa.
ZADZWOŃ POD NUMER 8 407 488 LUB 518 594 270 I UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ!
TEKST ARCHIWALNY - opublikowany przed wprowadzeniem ustawy o wyrobach medycznych.